Více

  Sledujte nás na Instagramu

  První letošní Fashion Week překvapil jinak, než mnozí očekávali. Návrháři se ponořili do ódy na jednoduchost, eleganci a kvalitu materiálů. Přidali také nádech nostalgie a snovosti. Přichystali jsme si pro vás shrnutí toho nejzajímavějšího.

  Do doby dospívání se ve své kolekci nazvané Univerzita snů navrátil fashion designer Massimo Giorgetti. Jeho návrhy připomínaly klasické „vysokoškolské outfity“. Nechyběly například „emo“ mikiny s kapucemi, svetry jako vystřižené z amerických coming-of-age filmů nebo barety s odznáčky.

  Ještě o něco dál do minulosti se vypravila značka DSquared2. Diváky totiž přivítala na runway znázorňující pokoj chlapce procházejícího „šílenstvím dospívajících“. „Díváme se zpět, abychom se podívali dopředu,“ okomentovali kolekci návrháři Dean a Dan Caten. Modely často známé z populárního Tik Toku oblékli do „rebelských“ outfitů znázorňujících klasické středoškolské kluky jako šprty, sportovce nebo goths.

  JW Anderson a Etro vzdali hold kořenům módy. Oslavovali jednotlivé materiály

  Oslavovat „staré časy“ se rozhodl také kreativní ředitel společnosti Etro Marco de Vincenzo. Ve své zcela první pánské kolekci se vrátil k úplným počátkům své kariéry, tedy látkám. Diváci je proto mohli spatřit pověšené v mixu různých barev na pozadí runway. Návrhy Etro, díky rozšířeným nohavicím, tartanu a dlouhým tunikám, připomínaly „zlatá“ 70. léta.

  Látkám a samotnému řemeslu vzal hold také Jonathan Anderson. „Oblečení svléknuté na úplný začátek,“ hlásal popisek jeho kolekce. Modelové proto vždy na molo nastoupili pouze s jedním kusem oblečení, jako je svetr, kalhoty nebo spodní prádlo. Jednoduchost ovšem Anderson obohatil zvláštními prvky, třeba polštářem nebo botami ve tvaru žáby.

  Návrháři značek Zegna a Prada vyzdvihli nestárnoucí důležitost jednoduchosti

  Jednoduchost vévodila také kolekci Prada. Návrháři Miuccia Prada a Raf Simons totiž zatoužili po návratu k „základům módy“. Kolekce s názvem Pojďme si promluvit o oblečení propojila kontrast mezi minimalismem a doplňky. Střídmými střihy a utlumenou paletou barev měla zachytit pocit redukce i komfortu a intimity.

  Obdobně přistoupila k letošnímu týdnu pánské módy také společnost Zegna. V kolekci Oáza kašmíru představil návrhář Alessandro Sartori klasické monochromatické obleky v mírně oversized velikostech. Dle svých slov zatoužil prozkoumat myšlenku prostoru ponechaného mezi tělem a látkou oděvu. Zaměřil se proto také na materiál a posunul kašmír na další úroveň. Ušil z něj totiž téměř 70 procent svých návrhů.

  Dolce&Gabbana překvapila v kolekci essenza oslnivým kontrastem černé a bíle

  Krejčovské řemeslo vyzdvihla také show Dolce&Gabbana. Saka ve tvaru přesýpacích hodin, pánské korzety a rozšířené kalhoty vytvořily takzvanou „essenza,“ tedy esenci, podle které byla kolekce nazvaná. Intenzita jednoduchosti vynikla také proto, že značka téměř veškeré návrhy vytvořila v černé barvě. V kontrastu se zářivě bílou runway vznikl opravdu WOW efekt.

  Hravost nabídli piloti Giorgio Armani i plyšová bageta značky Fendi

  O něco více excentričnosti přinesla značka Fendi. Její návrhy byly ve svých střizích klasické a minimalistické, zdobily je však zářivé flitry a metalické korálky, které dodávaly návrhům jedinečnost. Návrhářka Silvia Venturini Fendi využila kašmíru a zapracovala jej do ponč, kalhot nebo svetrů na jedno rameno. Diváky zaujaly také nevšední doplňky, jako například taška ve tvaru plyšové bagety.

  Podobně své kolekci dodal jiskru také návrhář Giorgio Armani. Nechal se totiž inspirovat klasickou milánskou architekturou. Využil proto materiály jako kašmír, hedvábí nebo samet zpracované do návrhů připomínající mramorové nebo keramické dlaždičky. Podlahu runway pro kolekci Emporio Armani zase proměnil do mapy Milána a modely do letců putujících nad městem. Jejich outfity proto připomínaly letce z 30. let minulého století.

  Návrhářský tým módního domu Gucci pojal „improvizaci jako metodologii“

  Největší očekávání vzbuzovala kolekce módního domu Gucci. Po odchodu jejího kreativního ředitele Alessandra Michele totiž nebylo jasné, co značka v Miláně předvede. Tým společnosti se ovšem nenechal odradit a vytvořil kolekci chápající „improvizaci jako metodologií“. Představil proto kousky připomínající minulé návrháře značky. Diváci tak na molu spatřili například oversized kabáty nebo hedvábné košile s nařasenými rukávy, které byly typické pro Michele. Nový hlavní návrhář Gucci však dosud známý není.

  Zdroj: Dazed Digital, Wallpaper, CNN, Instagram, YouTube

  Milánský týden pánské módy vzdal hold jednoduchosti, snům i starým dobrým časům

  Seznam zakázaných kousků pro pány. Barevné ponožky i dřevěného motýlka okamžitě vyhoďte

  Žijeme v době, ve které je vaše vizuální stránka důležitější, něž kdy dříve. Někdo to může považovat za povrchní tvrzení, na prvním dojmu ovšem záleží. Skvělý outfit navíc zvyšuje i atraktivitu. Pokud potřebujete šatník připravit na příchod nových stylových kousků, budete jim muset uvolnit místo. Začít můžete ihned, následující kousky maximálně nekorespondují s představou o moderním muži.

  MFW: Módní domy odhalily sofistikovanou jednoduchost, ikonické proužky i dech beroucí róby

  Milánský týden módy se uchýlil ke konci. V posledních dnech ovšem stihl nabídnout hned několik úspěšných přehlídek. Návrhář Giorgio Armani sklidil ovace poté, co předvedl řadu dokonalých rób. Módní dům Missoni pohlédl do minulosti a opět zpracoval své slavné proužky. Značka Bottega Veneta pak odhalila jednoduché, ovšem stoprocentně sofistikované kousky.

  Zájem o úzké džíny prudce narůstá. Čeká nás jejich opětovná nadvláda?

  Úzké džíny se staly jakýmsi kontroverzním kouskem, který buď milujete, nebo nenávidíte. Zdá se, že na delší dobu upadly v zapomnění. Nejnovější data a outfity současných módních ikon však předpovídají jejich možný návrat, který otřese základy každého šatníku.

  Proměňte své obroučky v módní doplněk. Trendy brýle roku 2024

  Brýle považujeme za módní doplněk už několik desítek let. Letos to ovšem platí dvojnásob. Důvodem je vliv celebrit, TikTok trend oslavující estetiku knihovnic, i bezprostřední výraznost obrouček. Na rozdíl od prstýnku nebo doplňku ve vlasech si totiž brýlí každý všimne téměř okamžitě. V roce 2024 do popředí vstoupily především modely připomínající uplynulá léta 20. století.