Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Letošní první pražský Mercedes-Benz Fashion Week překvapil návštěvníky mimo jiné sci-fi a vesmírnou tematikou. Zároveň jim ale nabídnul i klasické elegantní, minimalistické nebo geometrické návrhy. Zanechal proto za sebou především dojem rozmanitosti podtrhující současnou českou i slovenskou návrhářskou tvorbu. Redakce FashionUP pro vás shrnula nejzásadnější momenty nejdůležitější módní akce v Česku.

  Sobota 15/4

  Van Graaf Junior Talent 2023 / UPRUM

  Pražský FW konající se v sázkové hale dostihového závodiště Chuchle Arena odstartovala prestižní soutěž mladých talentů Van Graaf Junior Talent, které se zúčastnili čtyři studenti UMPRUM. Alexandra Gnidiaková představila kolekci nazvanou Srdíčko připomínající divadelní scénu. Štěpán Mareš se prezentoval kolekcí Kitty Boys v níž zkombinoval především růžovou a fialovou barvu. Zaujal ale především kabelkami s kočičími obličeji. Okázalé šaty a róby připomínající moderní pojetí na kousky z šatníku Marie Antoinetty zase předvedla Natálie Repkovská.

  Dokonalou krejčovinu některých finalistek nakonec zastínila kolekce Jana Smejkala, která propojovala konturující materiály. Vítěz získal šek na 50 tisíc korun a možnost pořádání přehlídky na MBPFW SS24. „Oděv pro mě vždy byl a bude formou vyjádření svých pocitů okolnímu světu. Štít či brnění proti vnějším problémům a zraku okolí. Dává mi vnitřní sílu a jistou formu sebedůvěry, která mě provází na každém kroku,“ popsal svůj vztah k módě návrhář.

  Foto: se svolením MBPFW – VAN GRAAF JUNIOR TALENT 2023

  Tobias Equipment

  Soutěž mladých návrhářů následovala téměř nadpozemská přehlídka Tobias Equipment. Návrhář Tobias Shubert ani tentokrát neopustil od svého rukopisu inspirovaného fantasy světem. Modelky i modelové „proměnění“ v elfy procházeli dřevěnou post-apokalyptickou branou v overalech, připomínajících uniformy bájných bojovníků. Přehlídky se zúčastnili především zástupci Gen Z. Jak vidno, Tobias tvoří hlavně mladistvou módu. Svědčilo o tom také obsazení publika z české influencerské scény. Looky totiž korespondovaly s letošními trendy, mezi které patří futurismus i mesh clothes.

  Foto: se svolením MBPFW – TOBIAS EQUIPMENT FW23

  Michael Kovacik by Erste Premier

  Michael Kováčik oslavil své desáté výročí tvorby návrhy odkazujícími na jeho předchozí práci. Tu vystihuje především takzvaný power dressing, tedy návrhářovo vlastní pojetí business fashion. Své nápady nechává vyniknout v rozevlátých košilích, kalhotech nebo sukních decentních barev. Přehlídka nám mimo jiné potvrdila fakt, že pánské sukně nezadržitelně pronikají také do české módy. Zvykne si na ně ale naše populace? Od letošní kolekce jsme čekali více emocí. Poněkud „obyčejné“ návrhy ale vyvážily perfektní střihy i materiály, které z kolekce učinily kvalitní nositelnou módu. Upřednostnili jsme proto pánské modely, jelikož byly o něco více odvážnější a progresivnější.

  Foto: se svolením MBPFW – MICHAEL KOVACIK FW23

  Neděle 16/4

  Technická univerzita v Liberci / Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně: Ateliér design oděvu

  Své návrhy českému módnímu světu představili také studenti Technické univerzity v Liberci. Kolekce „Rostliny“ je zajímavá především použitými tkaninami. Vznikly totiž v univerzitních dílnách technikou sublimačního tisku, textilním sítotiskem a žakárským pletením.

  Foto: se svolením MBPFW – TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI FW23

  Studentky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zase představily kolekci zakořeněnou v historii módy. Formy, střihy a potisky jejich modelů totiž vycházely z lidových krojů, secesních kreseb květin i odkazů, které po sobě zanechali naši předci.

  Foto: se svolením MBPFW – Univerzita Tomáše Bati

  Pavol Dendis by Privée

  Udržitelnou kolekci, tvořenou z 90 procent dead-stock materiály, sympaticky popsal její autor Pavol Dendis: “Minimalizmus spojený s unisexom, výrazné kontrasty farieb a vzorov. Kolekcia CORE je pre mňa začiatkom novej vízie, na ktorú chcem upriamiť svoju tvorbu. Chcem sa uvoľniť a nechať moje ruky narábať s materiálom a strihom, bez zbytočného dekóru, ľudovosti a nostalgie,“ popsal. Zůstal proto věrný svému rukopisu, zároveň ale získal pocit, že návštěvníkům týdnu módy předal něco nového. Zaměřit se totiž rozhodl také na novou skupinu zákazníků. Kolekce pak působila velmi sexy a zároveň posh. Také „muchlané kozačky“ lookům dodávaly ten správný šmrnc.

  Foto: se svolením MBPFW – PAVOL DENDIS FW23

  adidas Originals

  Druhý přehlídkový den zakončila velkolepá show adidas Originals. Značka se návštěvníkům MBPFW představila poprvé, což bylo znát také na tom, že sál doslova praskal ve švech. Na přehlídce nechyběl crazy cat walk, hudební a taneční performance nebo modelky a modelové vycházející z řad diváků. To vše potvrzuje, že club Originals je kreativní vibe a spojení talentů a umělců z různých kultur a subkultur, kteří společně vytvářejí něco unikátního.

  Značka tak oslavuje originálního a inspirativního ducha, jenž odráží pocit sounáležitosti i sebevyjádření napříč subkulturami i módou. Společnost v tomto stylu předvedla netradiční spojení high a street fashion a představila originální looky doplněné o vintage kousky inspirovanými čtyřmi siluetami ikonických tenisek. Tentokrát však byly stylizované zcela jinak, v duchu nostalgie a trendů budoucnosti.

  Foto: se svolením MBPFW – ADIDAS ORIGINALS FW23

  Pondělí 17/4

  Vavrova / Afka

  Pocit haute couture modelů letošního #mbpfw vdechla divákům runway Vavrova / Afka. Tyl i jiné vytříbené materiály zkombinovala značka na výbornou. Její základní DNA je totiž žena ve své plné síle a kráse. Také show se proto nesla v podobném duchu. Byla tedy elegantní, nadčasová, vyzdvihující dámskou módu, i ženu samotnou.

  Foto: se svolením MBPFW – VAVROVA FW23

  Vendula Niklová vystupující pod značkou Afka rovněž potvrdila svůj rukopis, který zachycuje pohodlí a variabilitu oděvu. Sympatickým faktem bylo také to, že každý kousek z kolekce byl zhotoven z dead-stock, avšak vysoce kvalitních starších materiálů. Případně návrhářka použila nové látky s přísně certifikovanou sociální i ekologickou udržitelností.

  Foto: se svolením MBPFW – AFKA FW23

  Božidara / Denisa Dovala

  Česká královna vlny Božidara se svými ručně pletenými modely ukázala, že dává přednost esenciálnímu přístupu. Zdánlivě proto nedbá, zda budete její dílo hodnotit jako konvenční. Přikládáním hedvábí k vlně se tak snažila dosáhnout splývavých celků a prosadit tu nejkvalitnější a nejněžnější formu těchto delikátních spojení. Právě splývavost z modelů dělala jednoduché, ale zároveň výrazné looky.

  Foto: se svolením MBPFW – BOZIDARA FW23

  Denisa Dovalová je známá tím, že se pomocí potisků pokouší vytvořit v látce hluboký prostor. Kolekce, kterou představila, byla tentokrát inspirovaná hvězdnými konstelacemi. Spatřit mohli diváci zejména šaty, za zmínku ale stojí exkluzivní kašmírové kabáty, které celou vesmírnou kolekci uzemnily.

  Foto: se svolením MBPFW – DENISA DOVALA FW23

  Úterý 18/4

  Boris Král

  Celý MBPFW pak korunoval Boris Král pomocí noblesních modelů pro speciální příležitosti. Kolekci inspirovanou zejména módními fotografiemi a ilustracemi z poloviny minulého století představil v pražském hotelu Andaz. Na modelech s prvorepublikovým nádechem sofistikovanosti a elegance nechal vyniknout svůj rukopis v práci se siluetou a objemem modelů. Štrasové aplikace kouskům dodaly nečekané oživení.

  Zdroj: Instagram, Mercedez-Benz Prague Fashion Week

  MBPFW nezklamal svou různorodostí. Návštěvníky vtáhnul do světa sci-fi, minimalismu i emancipující elegance

  TikTok přináší další recept na suchou pleť. Technika slugging pomůže obnovit poškozenou kožní bariéru

  Různá zákoutí beauty TikToku neustále přinášejí inovativní rady, jak docílit dokonalé pleti. Recepty mnohdy balancují na hraně bizarnosti Tentokrát se ale zdá, že se aktuální trend zamlouvá i dermatologům. Seznamte se se sluggingem, cenově dostupnou metodou, která zatočí dokonce i s ekzematickou pletí.

  Luxusní značky loni zaostřily na Čínu. Svůj marketing rozšiřují i na sport a gastronomii

  Nový report firem Luxurynsight a Traackr odhalil, jaké strategie loni zaujímaly známé luxusní a módní značky. Ukázal, že se mimo jiné zaměřily na trh v Číně. Zároveň se ale snažily rozšířit své portfolio influencerů a začaly proto čím dál častěji spolupracovat se sportovci. Pro přilákání zákazníků se také rozhodly více propojit s gastronomií.

  S tenniscore vyhraje každý outfit. TikTok ovládl mix athleisure a tichého luxusu

  Uživatelé TikToku se zamilovali do dalšího módního trendu. Tentokrát se ovšem nejedná o prchavou obsesi, ale nadčasovou klasiku. Známou sociální síť totiž ovládl takzvaný tenniscore. Jedná se o kombinaci athleisure, ale i stále oblíbeného tichého luxusu. V čele trendu pak stojí především herečka Zendaya.

  Značka Dolce & Gabbana poodkryla oponu své tvorby. Zve na jedinečnou výstavu v Miláně

  Módní dům Dolce & Gabbana svým fanouškům poprvé odhalil tajemství, skrývající se za jeho vysokou módou. Slavnostně totiž otevřel výstavu v Miláně s názvem Dal cuore alle mani. Nabízí jedinečný náhled do zákulisí jedné z nejúspěšnějších italských značek. Slouží navíc jako oslava italského umění a kultury.