Dospělí po celém světě zajásali, když zjistili, že nemusí navzdory svému věku opustit gumové medvídky. Moderní vitamíny se totiž začaly vyrábět přesně v těchto formách a dávno už tak necílí jen na děti. Sladké, žvýkací a dokonale barevné dobroty, které mají pomáhat se stresem, spánkem i nadýmáním? Sen. Dokud se nepodíváte na složení.
Vitamínový byznys je zvlášť v posledních letech obrovským zlatým dolem. Lidé slyší na hezké balení, všechny údajně garantované účinky a příslib nekonečného zdraví. Trh i z toho důvodu zaplavili gumoví medvídci slibující denní dávku potřebných látek. Dospělí jsou nadšení. Vitamíny ve formě sladkého bonbonu? Perfektní. Ve skutečnosti by však gumová sladkost měla být tou poslední volbou.
Prospěšné látky? Spíš čekejte cukr a trávicí obtíže
Roztomilý medvídek, jahůdka či kytička. I takovou formu mohou mít vitamíny pro dospělé. Na hezké krabičce navíc slibují stop padání vlasů, konec nadýmání, nebo dokonce vyléčení vaginálního nepohodlí. S lákavými suplementy to ve skutečnosti není tak snadné. Podle české legislativy nesmí výrobce doplňkům stravy přisuzovat vlastnosti týkající se prevence či léčby lidských onemocnění.


Zdroj: Olly, Monday
Už to představuje pro většinu výrobců tenký led. Smí vám sice říct, na co by vám jeho výrobek teoreticky mohl hodit, ale žádné sliby ani garance čekat nemůžete. A z dobrého důvodu. Vědci pomocí testovacích vzorků zjistili, že většina gumídků obsahuje buď málo, nebo naopak hodně slibovaných minerálů, a to i do takové míry, že mohou jejich uživatelům způsobit zažívací potíže.
Gumídci slibující lepší spánek či trávení často podle testů nemají dostatek melatoninu, B12, probiotik, jednoduše čehokoliv, co by vám mělo pomoci. Některé sice ano, ale po pozorném přečtení instrukcí zjistíte, že pouze při dávkování dvou bonbonů, a to třikrát denně. V jednom takovém vitamínu je však běžně dva až osm gramů cukru. To je až 12 čajových lžiček cukru denně.
Problémy vyřeší doktor či klasické suplementy. Gumídci učí cukrové nezodpovědnosti
Kromě zbytečně zvýšeného příjmu cukru si s gumídky zahráváte se zdravím ústní dutiny. Zvlášť, pokud si své večerní vitamíny dáváte večer v posteli po vyčištění zubů. Tady nastává úskalí, jelikož cukr i kousky želatiny tvoří příznivé prostředí pro bakterie, což ohrožuje sklovinu a zdraví dásní. Dokonce byl v souvislosti s tímto trendem zaznamenán rostoucí počet kazů, především v USA.


Zdroj: Her Own, Bears with Benefits
Kromě lživých údajů o obsahu vitamínů je cukr jedním z hlavních problémů těchto suplementů. Pocit nafouknutého břicha i vaginální nerovnováha, tedy problémy, které výrobky slibují řešit, totiž často mohou být zhoršeny právě konzumací cukru. Motáme se tak v nekonečném cyklu. Některé přípravky sice využívají umělá sladidla, ta ale mohou rozhodit žaludek a vyvolat projímání.
Gumídci tedy nefungují tak dobře jako klasické vitamíny, navíc tělu škodí cukrem či sladidly. Přesto jsou stále trendy. Lidé si raději vezmou sladkost než pilulku a jejich mozek tuto mentální náhražku miluje. Otázkou zůstává, zda je dobré tento princip podporovat. Dalším důležitým faktem je, že většina lidí má vitamínů díky jejich zdravému životnímu stylu i bez suplementace dostatek.
Zažíváte-li vaginální nepohodlí, zvýšenou únavu či nafouknuté břicho, poraďte se nejprve s lékařem. Příznaky mohou signalizovat třeba sníženou funkci štítné žlázy nebo kvasinkovou infekci, a to ananasový bonbon nevyřeší. Kvasinky navíc cukr úplně milují. Gumídci by měli být až poslední možnost, pokud vám doktor konkrétní vitamín doporučí a vy ho do sebe jinou cestou zkrátka nedostanete.
Zdroje: Xandro Lab, AirMail, CNBC, dTest, Evropský parlament, Evropská rada, Women’s Health, Instagram