Dnešní doba marketingu přeje. Ve většině případech je to dobře, po sociálních sítích se doporučení na produkty usnadňující život šíří jako lavina. Je to ale správně i v případě tak individuální záležitosti, jako jsou vitamíny? Kvůli reklamám máme často pocit, že jen s hrstí suplementů bude náš život kvalitnější. Pravda je ale někde uprostřed.
Vitamíny jsou kromě životně důležité látky také byznysem. Například National Health Institute za studie ohledně jejich vlivu od roku 1999 zaplatil přes 2,4 miliardy dolarů. Přesto neexistují jednoznačné výsledky. I tak si některé značky založily podnikání na doporučování konkrétních vitamínů. A to bez jasnějšího příslibu toho, v čem by měly pilulky zákazníkům „zázračně“ pomoci.
Unáhlená koupě není nikdy dobrá. Zvlášť, pokud jde o zdraví
Trend vitamínů na míru se dostal ze zahraničí i k nám. Na webové stránce vyplníte krátký dotazník o svém životním stylu a značka vám vyrobí pytlíčky s vaším jménem, roztomilým designem a několika pilulkami uvnitř. V prvé řadě je ale potřeba říct, že ačkoliv tato koupě možná působí lákavě, většinou je tak trochu zbytečná. Výběr suplementů by totiž měl začít úplně jinde než na webu.


Zdroj: Persona Nutrition, Cuure
Průměrný zdravý člověk má ve svém těle všechny vitamíny potřebné ke správnému fungování. Pro vitamínovou mafii je to kruté, ale je to tak. Vitamíny se navíc dělí na ty, vázající se na vodu, a takové, vázající se na tuk. První skupina se v případě předávkování jednoduše vyloučí z těla sama, například vitamín C. Vysoká dávka vitamínů z druhé skupiny ale může ohrozit játra.
Tahle rovnice znamená, že ačkoliv by se suplementace mohla zdát neškodná, nemusí tomu tak být. Nemůžete navíc nijak „naboostovat“ maximální množství vitamínů v krvi. Všechny potřebné vitamíny už v těle máte a jejich hlavním zdrojem je vyvážená strava. Pokud nefunguje ta, žádné tablety za vás pracovat dlouhodobě nebudou. A v případě, že se vám jí dostává, tablety nepotřebujete.
Vitamínové lobby umí vyděsit. Nejspíše vám ale chybí jen menší dávka vitamínu D
Skutečně to znamená, že při zdravé a ideální stravě s dostatkem všech složek nepotřebujete žádnou z lahviček se slibnými etiketami. Existují ale vitamíny, kterých lidé na určitých místech světa mají málo. Příkladem je vitamín D, získávaný za normálních okolností hlavně ze slunečního záření. Jeho nedostatek trápí i Čechy a patří proto mezi vitamíny, které do těla dodávat potřebujeme.


Zdroj: Brain Market, Natios
Dalším takovým typickým suplementem je rybí olej. Ve středoevropských končinách mají lidé tendenci ryby moc nejíst, i když patří do vyváženého a zdravého jídelníčku. Kapsle s rybím olejem jsou proto další pilulkou, kterou si ráno můžete pravidelně dávat. Vždy si ovšem při výběru, stejně jako u vitamínu D, nezapomeňte přečíst složení a doporučovanou maximální denní dávku.
Další pomocníky volte dle specifických potřeb. Nutností ale nejsou
Do skupiny vitamínů, které nejsou vyloženě nutné a pro správné fungování těla nezbytné, ale mohou pomoci, patří probiotika. Pokud se léčíte antibiotiky, které mají tendenci oslabit střevní mikrobiom, probiotika by měla být nutností. Někteří je ale berou i preventivně, a to pro lepší zažívání. Také magnézium a melatonin spadají do této skupiny, nejčastěji kvůli řešení potíží se spánkem.


Zdroj: Wild & Coco, Happy Mammoth
Popsaná pravidla samozřejmě platí pro obecně zdravé jedince. Těhotné ženy, starší lidé či ti s chronickým onemocněním budou mít potřeby jiné. Jejich tělo pravděpodobně nějakou tu „vnější pomoc“ potřebovat bude. Než se ale upíšete k deseti tobolkám denně, nechte si raději udělat krevní obraz u svého doktora. Možná budete překvapeni, že kromě vitamínu D vám v těle vůbec nic nechybí.
Zdroje: BBC, Very Well Health, Web MD, Penn Medicine