Uživatelé sociální sítě TikTok moc rádi propadají různým wellness trendům. Ať už jde o mocktail vylepšující spánek, nebo masku ze lněných semínek. Většina z podobně populárních metod je ovšem neškodná. To stejné ovšem nelze říct o v současnosti trendy #rawmilk. Syrové mléko se tak těší čím dál větší oblibě, a to navzdory varování odborníků.
Když jsme v minulosti reportovali o TikTok wellness trendech, činili jsme tak s jistou nadsázkou. Vysvětlili jsme, jaká „tajemství“ se mají skrývat za zdánlivě zázračnými metodami, a proč vlastně neublíží je vyzkoušet. I když s největší pravděpodobností nefungují, nebo ne o moc víc než jiné, osvědčené a bezpečné produkty. Naposledy jsme reportovali například o populárním Sleepy Girl Mocktail.
Stejně však nelze přistoupit k současnému trendu s názvem #rawmilk. Ano, klasická debata o syrovém versus pasterizovaném mléku je zpět. Tentokrát se však z on-line fór dostala až na sociální síť TikTok. Dává tedy smysl, že okamžitě nabrala obrovských rozměrů. Není tak divu, že #rawmilk získal na TikToku na 195 milionů zhlédnutí. Populární jsou především videa, ve kterých influenceři poukazují na výhody syrového mléka.
No, you don’t need to be drinking raw milk https://t.co/9Pl7q2lPyA
— Guardian US (@GuardianUS) January 17, 2024
Podle nich má totiž nabízet více proteinu a živin, na rozdíl od toho pasterizovaného. Někteří také tvrdí, že má být vhodnější pro lidi s intolerancí laktózy. Na druhou stranu se ovšem staví většina vědců a lékařů. Pasterizace totiž syrové mléko zbavuje nebezpečných bakterií a plísní. Také z toho důvodu je syrové mléko v některých státech ilegální. Rovněž ho nenajdete v obchodech, k zakoupení je pouze přímo u farmářů.
Pasterizace mléka hodnotu živin, ani proteinu nesnižuje. Potlačuje ale riziko závažných zdravotních problémů
Popularita #rawmilk pak souvisí s jiným v současnosti populárním trendem. Lidé si totiž začínají uvědomovat negativní dopady ultra zpracovaných potravin a snaží se jim vyhýbat. Za stejné nebezpečí pak považují také pasterizaci. Metoda vytvořená na konci 19. století ovšem znamená pouze zahřátí tekutin za účelem odstranění už zmíněných bakterií nebo plísní. Také z toho důvodu vědce a lékaře nejnovější trend syrového mléka tak děsí.
@𝔟𝔩𝔬𝔬𝔡𝔣𝔩𝔬𝔴𝔢𝔯 #stitch with @Gabby🤍 a child’s life is NEVER worth the risk. drink whatever you want but you have a duty to protect your child. #science #stem #foodsafety #foodpoisoning #microbiology #rawmilk #rawmilktruth #hemolyticuremicsyndrome #kidneyfailure #medicine #healthandwellness #medlabscience ♬ original sound – morticia 🥀
Není rovněž dokázáno, že by pasterizace snižovala nutriční hodnotu mléka, ani množství proteinu. Vysvětluje to například meta-analýza z vědeckého žurnálu Journal of Food Protection, která analyzovala na 40 studií. Stejný výsledek pak předložila také studie z American Journal of Food Technology nebo Jornal of Nutrition. Vědci také nenalezli žádný důkaz proto, že by mělo být syrové mléko lepší pro lidi s intolerancí laktózy.
Naopak bylo v historii už několikrát dokázáno, že mléko obsahuje bakterie, které mohou vést k závažným infekcím. Mezi jejich dopady patří zvracení, průjem, dehydratace, bolest hlavy a žaludku, horečka nebo nevolnost. V některých případech pak mohou vést až k hospitalizaci. Samozřejmě se může stát, že se zrovna napijete syrového mléka, které žádné bakterie obsahovat nebude. Vědci však opakovaně zdůrazňují, že rizika spojená s #rawmilk za nejnovější trend opravdu nestojí.
Zdroje: WWD, Esquire, The Guardian, X, TikTok