Jacquemus. O této značce jste už jistě slyšeli. Možná vám v šatní skříni visí některý z jejích módních kousků. Pojďme se společně podívat na historii této francouzské firmy, ale především na jejího obdivuhodného zakladatele.

Jacquemus je poměrně mladá značka. V roce 2009 ji založil tehdy devatenáctiletý Simon Porte Jacquemus. Tento mladý muž pocházející z francouzského Provence „miluje modrou a bílou, pruhy, slunce, ovoce, kola, život, poezii, Marseille a 80. léta“, jak sám uvádí ve svém biu na Instagramu.

Simon vyrůstal na venkově v rodině farmářů, daleko od světa módy. Už jako dítě byl ambiciózní. Objevil se v několika reklamách, ale čím dál tím více ho něco táhlo do hlavního města.

Vzhůru do Paříže

V 18 letech si splnil jeden ze svých snů. Opustil jih Francie a usadil se v Paříži, kde začal studovat módu na soukromé škole ESMOD. Po pár měsících studia přišla velká rána, Simonova maminka zemřela a on si uvědomil, jak je vše pomíjivé. Na nic nečekal, ukončil studium a necelý rok na to založil značku Jacquemus, kterou pojmenoval podle rodného příjmení své zesnulé matky.

První kolekce přišla na přelomu let 2010 a 2011 a nesla název L’hiver froid. Simon ji sám nafotil a publikoval na Facebooku. Následovalo několik dalších úspěšných kolekcí, než si mladý návrhář vysloužil pozornost Rei Kawakubo, zakladatelky značky Comme des Garçons. Rei vzala Simona pod svá křídla a zaměstnala ho jako asistenta prodeje v jednom ze svých pařížských butiků. Zároveň nabízela některé Simonovi modely ve svém koncepčním obchodě Dover Street Market v Londýně.

Další krok k úspěchu

Netrvalo dlouho a mladý návrhář, o kterém už si šuškala celá Paříž, odhalil svou první kolekci. Během Paris Fashion Week spring/summer 2013 představil Simon svou přehlídku La Maison, v následující sezoně pak La Piscine.

V průběhu let značka vzkvétala. Kromě mnoha úspěšných kolekcí vydal Simon dvě knihy a získal několik cen. V roce 2015 obdržel zvláštní cenu poroty na LVMH Prize a o dva roky později byl oceněn na Elle Style Awards v kategorii Fashion Director’s Choice Award.

V roce 2017 přidal Jacquemus do svých kolekcí také řadu obuvi, kromě nich navrhuje také klobouky a kabelky. Nejznámější je pravděpodobně kabelka Le Chiquito, která měří pouhých 5 x 10 centimetrů a je tak jednou z nejmenších kabelek na světě. Tato kabelka se stala velmi populární a často se objevuje na přehlídkách a na Instagramu celebrit a influencerů.

Foto: Jacquemus official

Na webových stránkách Jacquemus naleznete kromě módy pro ženy také pánské kolekce.

Hvězdní fanoušci

Hvězd, které si oblíbili Simonovu módu je nespočet. Často ji vynášejí na červený koberec, do ulic měst nebo na módní přehlídky, kde obsazují ta nejprestižnější místa. Ne, nepřeháníme. Mezi fanoušky Jacquemus patří Rihanna, Beyoncé, Gigi Hadid, Selena Gomez, Kylie a Kendall Jenner, Damso, Eddy de Pretto, Camélia Jordana, Jeanne Damas, Lizzo či Laetitia Casta. Modelka Tina Kunakey využila návrhářova talentu a nechala si od něj vytvořit své svatební šaty.

Když se rozezní svatební zvony

V srpnu roku 2022 Simon stvrdil svůj vztah s Marcem Maestri. Oba muži si řekli své ano v Charlevalu v regionu Bouches-du-Rhône, obklopeni svými nejbližšími přáteli a řadou celebrit. Mezi nimi návrhářka Jeanne Damas, rapper Damso po boku influencerky Didi Stone, designérka Amina Muaddi, komik Fary, DJ Clara 3000, topmodelka Mica Arganaraz, zpěvačka Dua Lipa nebo již zmiňovaná modelka Tina Kunakey.

Co se týče barev, měli tito pětihvězdičkoví hosté poněkud netradiční odstíny. Bílou nebo béžovou, tedy odstíny, kterým se hosté na svatbě obvykle vyhýbají. V tomto případě se však nejednalo o žádné módní faux-pas. Všechny outfity byly od značky Jacquemus, což dodalo obřadu neodolatelnou módní auru a nepopiratelný komunikační dopad.

Marco na svou svatbu oblékl smetanově bílý oblek a Simon oblek tmavě modrý.

Pokračovat do světa módní fantazie s Jacquemus můžete zde.

Zdroje: Journal des Femmes, Wikipedia, Instagram, YouTube

Od venkovana k módnímu králi. Příběh Simona Porte Jacquemus

Atelier Jolie oznámil první spolupráci. Vytvoří kolekci se značkou Chloé

Herečka Angelina Jolie nedávno oznámila vytvoření své vlastní značky Atelier Jolie. Za svou první spolupráci si pak vybrala módní dům Chloé. Spolu s ním hodlá vytvořit kolekci vystihující autentické spojení mezi ženami i moderní podobu ženskosti.

Klíčové barvy pro jaro a léto 2025 jsou trendy už nyní. Promítají se do luxusních módních přehlídek

Společnosti WGSN a Coloro využívají výzkum současných i budoucích trendů ze světa módy, krásy i designu. Na základě něj dokáží předpovědět, jaké barvy budou v budoucnosti populární. Jejich pět klíčových barev pro jaro a léto 2025 přitom módní návrháře inspiruje už nyní.

Miu Miu vydalo kampaň ke kabelce Arcadie. Gigi Hadid se v ní ocitla ve světě slavné malířky

Při tvorbě fotografií ke kampani Miu Miu se fotograf Steven Meisel nechal inspirovat díly malířky Margaret Keane. Ta jsou známá postavičkami s melancholickými pohledy a velkýma očima. V podobném stylu proto modelka Gigi Hadid představila také kabelku Arcadie.

Victoria Beckham vložila do kolekce resort 2024 vzpomínky na dětství i hrdinky z 90. let

Kolekce resort 2024 Victorie Beckham využívá především maskulinní siluety typické pro 90. léta. Oversized saka, široké kalhoty nebo asymetrické šaty mají připomínat hrdinky z tehdejších filmů, jako je Základní instinkt nebo Taxikář. Zároveň se jedná o prvky připomínající návrhářčino dětství.