More

  Červencový týden vysoké módy se odehrával ve stínu neklidné francouzské nálady. Zatímco uvnitř velkolepých monumentálních budov hosté sledovali přehlídky, venku v ulicích Paříže byly stále patrné následky několikadenních ostrých protestů. Pro nabitý módní kalendář to však nebyla velká překážka, během tří dnů představili své mistrovské kolekce stálí i hostující členové Fédération de la Haute Couture. Chybět nemohli Dior, Chanel ani Valentino, couture debut si vyzkoušel Thom Browne.

  Daniel Roseberry nastavil vysokou laťku na úvod

  První chod v podání Schiaparelli! Daniel Roseberry prostřednictvím své couture kolekce pro podzim/zimu 2023 vysílá jasný vzkaz – umělá inteligence nemůže nahradit ateliéry a zkušené ruce vysoké módy. V éře boomu a rozvoje AI vytvořil pronikavou kolekci, do centra pozornosti postavil nejsložitější techniky svého savoir- faire, které umělá inteligence jen stěží zreplikuje na základě dat. Přehlídka byla mimo jiné ódou na slavné umělce z dob Elsy Schiaparelli. Skulpturální sukně a barva na tělo v odstínu podmanivé modré původně od Yves Klein. Pozornost upoutala reference na ateliér Luciana Freud v podobě hypnotických mozaikových přiléhavých šatů.

  Zdroj: Schiaparelli

  Fantom opery Thom Browne

  Americký designér prezentoval svůj couture debut ve slavné Opéra Garnier. Hosté seděli na jevišti a v hledišti přehlídku sledovaly dva tisíce kartonových mužských postav v šedých oblecích a slunečních brýlích. Tomu se říká vyprodané představení. Hlavním narativem se ukázala být šedá barva spojená s melancholií skrývající pod povrchem trochu humoru, absurdity a značnou dávku teatrálnosti. Přehlídce dominovaly zvonové kabáty, podivné klobouky, uniformní sukně a saka spolu s propracovaným vyšíváním.

  Zdroj: Thom Browne

  Demna a jeho výzbroj

  V pořadí 52. přehlídku couture završila převtělená Johanka z Arku díky 3D tištěnému a chromovanému brnění v podobě šatů se zvonovou sukní. Dále se Demna zaměřil na samotný význam vysoké módy. Při navrhování si pohrával s konceptem trompe l’oeil, protože móda je někdy o tom, co zrovna nevidíte. Pravá kožešina už je faux pas, ale ta ručně malovaná je vrcholem řemeslného umění. Kolekce odrážela vizuální identitu značky Balenciaga a nechyběly ani siluety. Ztělesněním elegance a femme fatale byla Eva Herzigová v šatech posetých krystalky.

  Lidskost a jednoduchost od Valentino

  Pierpaolo Piccioli tentokrát pozval své hosty na romantický zámek ze 16. století vzdálený asi dvě hodiny od hlavní francouzské metropole. Poselství kreativního ředitele bylo ušité na míru současné situaci. Lidskost. Lokalita Château de Chantilly byla strategickou volbou. Zámek je místo, kde vládnou pravidla. Podle Piccioliho to byl proto nejlepší způsob, jak vyjádřit opozitní názor. Všichni jsme si rovni, jsme svobodní a máme v sobě hluboce zakořeněnou lidskost. Jeho cílem bylo vytvořit spontánnější kolekci s neskrývanou jednoduchostí, protože méně je někdy více. Při západu slunce vynikaly různé odstíny růžové, červené, modré a zelené.

  Zdroj: Valentino

  Zdroje: Business of Fashion, Fashion Network, WWD

  Foto:Reuters

  Haute couture: Schiaparelli a óda na umění, šedý svět Thom Browne, trompe d’oeil od Balenciaga a poselství Valentino

  Zaposlouchejte se! Výběr nejlepších módních podcastů

  Nastala doba podcastová, kdy si za mikrofony usedají různorodé osobnosti ve snaze přiblížit své příběhy komukoli a kdekoli na světě. Platformy se hemží každodenně přibývajícími epizodami a najít si ten správný podcast v obrovském audio moři může být náročné. Módní podcasty sice možná nejsou tolik populární jako třeba ty z kategorie true crime, ovšem mnohé z nich se vyplatí sledovat kvůli kvantu užitečných informací, načerpání inspirace nebo relaxaci u nenáročných konverzací. Přinášíme vám přehled těch, které splňují ty nejvyšší standardy pro všechny módní posluchače.

  Módní ikony, modelky a trendsetteři kdysi a dnes: Kdo stojí na vrcholu módy?

  Svérázná Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu během svého minutového monologu o blankytně modré dokonale vystihla řetězec módních trendů. Tento jednoduchý vzorec však již nelze tak snadno aplikovat. Mezi návrháře, celebrity, modelky a it-girls, kteří donedávna určovali chod módy, se do rovnice zamotaly sociální sítě, influenceři a generace Z. Jak moc kontrastní a relevantní je vliv módních ikon a známých osobností na to, co je aktuálně v kurzu, ve srovnání s předchozími dekádami?

  Tom Ford sklidil v Miláně úspěch, Prada předvedla návrhy plné pohybu a Etro oslavilo umění vzorů

  Další den Milánského týdne módy odhalil hned několik z vysoce očekávaných přehlídek. Patřila mezi ně ta od Toma Forda, kterou navrhl nový kreativní ředitel značky Peter Hawkings. Podobné pozornosti se ovšem dočkala také show Prada, která vždy patří mezi ty nejvíce sledované. Změť vzorů pak do jinak "poklidných" barevných palet vnesla společnost Etro.

  Právo ženy na boty! Investujte do těch nejnadčasovějších modelů

  "Každá žena má právo na boty." Alespoň tak zní český název jednoho z ikonických dílů seriálu Sex ve městě. Dnes vám představíme obuv, jejíž šarm bude zářit nejen dnes, ale i za deset let. Od nádherných lodiček až po pohodlné tenisky. Co je spojuje, je nadčasový design, který nezávisí na sezóně, ale září v každém okamžiku. Navíc budete mile překvapeni, jak snadno a rychle dokážete zkombinovat tuto obuv s vaším celkovým outfitem.