Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Červencový týden vysoké módy se odehrával ve stínu neklidné francouzské nálady. Zatímco uvnitř velkolepých monumentálních budov hosté sledovali přehlídky, venku v ulicích Paříže byly stále patrné následky několikadenních ostrých protestů. Pro nabitý módní kalendář to však nebyla velká překážka, během tří dnů představili své mistrovské kolekce stálí i hostující členové Fédération de la Haute Couture. Chybět nemohli Dior, Chanel ani Valentino, couture debut si vyzkoušel Thom Browne.

  Daniel Roseberry nastavil vysokou laťku na úvod

  První chod v podání Schiaparelli! Daniel Roseberry prostřednictvím své couture kolekce pro podzim/zimu 2023 vysílá jasný vzkaz – umělá inteligence nemůže nahradit ateliéry a zkušené ruce vysoké módy. V éře boomu a rozvoje AI vytvořil pronikavou kolekci, do centra pozornosti postavil nejsložitější techniky svého savoir- faire, které umělá inteligence jen stěží zreplikuje na základě dat. Přehlídka byla mimo jiné ódou na slavné umělce z dob Elsy Schiaparelli. Skulpturální sukně a barva na tělo v odstínu podmanivé modré původně od Yves Klein. Pozornost upoutala reference na ateliér Luciana Freud v podobě hypnotických mozaikových přiléhavých šatů.

  Zdroj: Schiaparelli

  Fantom opery Thom Browne

  Americký designér prezentoval svůj couture debut ve slavné Opéra Garnier. Hosté seděli na jevišti a v hledišti přehlídku sledovaly dva tisíce kartonových mužských postav v šedých oblecích a slunečních brýlích. Tomu se říká vyprodané představení. Hlavním narativem se ukázala být šedá barva spojená s melancholií skrývající pod povrchem trochu humoru, absurdity a značnou dávku teatrálnosti. Přehlídce dominovaly zvonové kabáty, podivné klobouky, uniformní sukně a saka spolu s propracovaným vyšíváním.

  Zdroj: Thom Browne

  Demna a jeho výzbroj

  V pořadí 52. přehlídku couture završila převtělená Johanka z Arku díky 3D tištěnému a chromovanému brnění v podobě šatů se zvonovou sukní. Dále se Demna zaměřil na samotný význam vysoké módy. Při navrhování si pohrával s konceptem trompe l’oeil, protože móda je někdy o tom, co zrovna nevidíte. Pravá kožešina už je faux pas, ale ta ručně malovaná je vrcholem řemeslného umění. Kolekce odrážela vizuální identitu značky Balenciaga a nechyběly ani siluety. Ztělesněním elegance a femme fatale byla Eva Herzigová v šatech posetých krystalky.

  Lidskost a jednoduchost od Valentino

  Pierpaolo Piccioli tentokrát pozval své hosty na romantický zámek ze 16. století vzdálený asi dvě hodiny od hlavní francouzské metropole. Poselství kreativního ředitele bylo ušité na míru současné situaci. Lidskost. Lokalita Château de Chantilly byla strategickou volbou. Zámek je místo, kde vládnou pravidla. Podle Piccioliho to byl proto nejlepší způsob, jak vyjádřit opozitní názor. Všichni jsme si rovni, jsme svobodní a máme v sobě hluboce zakořeněnou lidskost. Jeho cílem bylo vytvořit spontánnější kolekci s neskrývanou jednoduchostí, protože méně je někdy více. Při západu slunce vynikaly různé odstíny růžové, červené, modré a zelené.

  Zdroj: Valentino

  Zdroje: Business of Fashion, Fashion Network, WWD

  Foto:Reuters

  Haute couture: Schiaparelli a óda na umění, šedý svět Thom Browne, trompe d’oeil od Balenciaga a poselství Valentino

  Sklízí módní dům Gucci falešné ovace? Kolekce Cruise 2025 vyvolává rozporuplnou debatu

  Minulý týden svět obletěla přehlídka Gucci Cruise 2025, pod taktovkou nového kreativního ředitele Sabato de Sarno. Ten nám ve své funkci představil již druhou fashion show. Odehrála se v Londýně, konkrétně v hotelu Savoy, kde pracoval samotný zakladatel domu Guccio Gucci jako portýr. Výběr místa měl tedy obrovský význam jak pro samotný módní dům, tak i pro Sabato de Sarno, který má na hlavní město Británie podobně silné vzpomínky. Stál ale výsledek opravdu za to? Nepřecenil kreativní ředitel své schopnosti?

  Ponořte se do luxusních bublinek. Objevte kořeny slavného prosecca

  Za jeden z nejluxusnějších gastronomických zážitků považujeme ochutnávku originálního prosecca. Výroba oblíbených bublinek se totiž řídí velice přísnými pravidly. Nejlepší lahve proto najdete v jejich domovině, takzvaných Prosecco Hills, nacházejících se v srdci italského regionu Benátsko.

  Pod vlivem alternativní módy. Léto jako z kultovního seriálu Sex Education

  Co to vlastně alternativní móda znamená? Jde o módní poselství, které ani z daleka nepodléhá aktuálním trendům. Je to kreativní výraz, vybočující z mainstreamových a konvenčních kreací, přičemž často čerpá z minulosti či nejrůznějších subkultur. Nejzářnějším příkladem je punkový odkaz Vivienne Westwood, nově se sem masově začleňují upcycled kousky, téměř cokoliv háčkovaného, ale i takzvaný goblincore.

  Kolik vody oblékáme? V oblečení se budeme topit, dokud neskončíme na suchu

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.