Youtuberku a influencerku Emmu Chamberlain zná snad každý zástupce generace Z. Není se čemu divit, na vrcholu své kariéry oslovila tvorbou, se kterou mohl souznít téměř každý. V posledních letech se i proto z tak trochu neohrabané teenagerky stala hvězda módních kampaní a Met Gala. Přesto ale nyní čelí sílící kritice svých dlouholetých fanoušků.
Úspěch youtuberky Emmy Chamberlain je nutné chápat v kontextu doby, ve které se vyšplhala na vrchol. Tehdy začala v době toxicky „perfektních“ influencerů vytvářet překvapivě realistická videa, se kterými se snadno ztotožnil téměř každý. Ať už se jednalo o nadměrnou konzumaci kávy, rozcuchané drdoly, nenávist ke škole, nebo necenzurované krkání, Emma uměla být zkrátka svá.
Snadno si tak získala publikum, které do té doby bylo zvyklé na přehnaně upravené a do dokonalosti zeditované vlogery. Její image se ovšem začala měnit spolu s její kariérou. V 17 letech se sama odstěhovala do Los Angeles a netrvalo dlouho a začala se objevovat na největších módních přehlídkách a v kampaních luxusních značek jako Calvin Klein, Lancôme, Louis Vuitton nebo Cartier.
Spolu s proměnou životního stylu začala své obrysy měnit i její tvorba. Najednou nedávalo smysl, aby Emma točila stejné vlogy, v nichž uměla magicky proměnit běžné nebo nudné chvilky každodenního života v zábavnou show. Nejspíše i z toho důvodu se Emma obrátila k jiným projektům. Založila vlastní značku kávy s názvem Chamberlain Coffee a úspěšný Spotify podcast Anything Goes.
Fanouškům Chamberlain vadí odtrženost od reality. Na novou Emmu si ale musí zvyknout
V uplynulém roce ovšem internet zaplavily nepříliš pozitivní reakce Emminých dlouholetých fanoušků. Většina z nich poukazuje na to, jak hrozně moc se od kdysi vlivné vlogerky cítí vzdálení. Vadí jim totiž, že ve svém podcastu filozofuje, a to bez titulu, kterým by své poznámky podložila. Jiní zase její obsah kritizují jako bezvýznamný a „prázdný“. Dalším připadá Emma odtržená od reality.
Není ovšem příliš logické požadovat po Emmě titul z filozofie nebo psychologie. V anotaci svého podcastu jasně zdůrazňuje, že jednotlivé epizody odrážejí její neustálý tok myšlenek, tak jako kdysi činily úspěšné vlogy. Dává naopak smysl, že se od ní její kdysi oddaní fanoušci, často ženy stejného věku, cítí odtržení. Jejich životy, plné studia, splácení dluhů a práce, zkrátka vypadají zcela odlišně.
Je ale neférové od Emmy žádat, aby stále poskytovala zrcadlo běžného života. Ten její se totiž od základů změnil. Zdá se také pošetilé od dvaadvacetileté youtuberky očekávat filozofické vhledy či psychologické rady. Dlouholetým fanouškům tak nezbývá, než Emmu přijmout takovou, jaká je. Její humor a postoj k životu totiž zůstávají stejné. Jen je možná o trochu těžší je v ní najít.
Zdroje: Russh, The New York Times, Rolling Stone, Instagram, YouTube