Módní průmysl bývá často vnímán jako svět krásy, kreativity a elegance. Za lesklými přehlídkovými moly a dokonalými kolekcemi se však skrývá i temná stránka. Mnozí světově proslulí návrháři byli zapleteni do kontroverzí, které odhalily stinné části jejich osobností a kariér.
Proč je důležité na kauzy uvnitř módního světa nezapomínat? I když designér vytvoří tu nejlepší kolekci za celou svou kariéru, neomlouvá ho to z jeho nevhodného osobního postoje k různým tématům. Nezapomenutelné skandály, postihující některé z nejvýznamnějších návrhářů, ukazují, jak kontroverzní názory mohou ovlivnit pověst i kariéru.
Například John Galliano čelil rozsáhlé kritice za antisemitské poznámky a Goša Rubčinskij se zase potýkal s obviněními z nevhodného chování. Módní dům Dolce&Gabbana pro změnu čelil obviněním z rasismu i homofobie a Alexander Wang stál tváří tvář obviněním ze sexuálního obtěžování.
John Galliano: Z přehlídkových mol Dior až na lavici obžalovaných
Jedním z největších skandálů, který kdy zasáhl módní průmysl, je pád návrháře Johna Galliana, tehdejšího kreativního ředitele značky Dior. V roce 2011 byl totiž zachycen na videozáznamu v pařížském baru, jak pod vlivem alkoholu pronáší antisemitské a rasistické poznámky.
Incident vedl k jeho okamžitému odvolání z módního domu Dior a rozsáhlé kritice. Galliano byl následně odsouzen k pokutě a musel se veřejně omluvit. Skandál vyvolal širokou diskusi o osobní odpovědnosti a chování ve veřejném životě, zejména v tak prestižním odvětví, jako je móda.
Goša Rubčinskij: Ruský návrhář v obklíčení sexuálních kontroverzí
Ruský návrhář Goša Rubčinskij, známý svým propojením módy a undergroundových subkultur, se v roce 2018 dostal do centra sexuálního skandálu. Designér totiž čelil obviněním z nevhodného chování. Měl totiž údajně od mladých modelů požadovat intimní fotografie.
Skandál způsobil velké pozdvižení. Rubčinskij obvinění popřel a tvrdil, že šlo o součást castingového procesu. Přesto incident zanechal na jeho kariéře temný stín a otevřel otázku o etice v módním průmyslu, zejména ve vztahu k mladým lidem. Rusko tak v mezinárodním měřítku ztratilo jednoho ze svých největších designérů.
Dolce&Gabbana: Když se osobní názory nevyplatí, pomohou jedině „Kardashianky“
Italská značka Dolce&Gabbana se v roce 2018 dostala do centra mezinárodní kontroverze, a to kvůli své rasistické kampani. Reklamní video, ve kterém modelka jí italské jídlo pomocí čínských hůlek, vyvolalo širokou kritiku za stereotypizaci a necitlivost.
Situaci ještě zhoršily údajné urážlivé komentáře na sociálních sítích, přičítané jednomu z návrhářů. Následná vlna odporu vedla k bojkotu značky v Číně, což mělo pro Dolce&Gabbana vážné finanční důsledky.
Zdroj: Reuters
O několik let dříve, v roce 2015, se značka potýkala s dalším skandálem, tentokrát spojeným s homofobií. Stefano Gabbana a Domenico Dolce v rozhovoru pro italský magazín Panorama uvedli, že podporují „tradiční rodinu“ a odsoudili umělé oplodnění, přičemž tímto způsobem počaté děti nazvali „syntetickými“.
Riskantní slova vyvolala bouři kritiky, zejména ze strany LGBTQI+ komunity. V čele odpůrců stál dokonce i Elton John. Dolce i Gabbana se později omluvili, ale jejich pověst tím utrpěla. O následné zapomenutí a prominutí značce se postaraly sestry Kardashian, které značce vrátily dávný obdiv. Módní dům sestry obsadil již do několika kampaní a postaral se i o velmi sledovanou svatbu Kourtney Kardashian.
Alexander Wang: Sexuální násilí odmítl, následně se však přiznal
V roce 2020 se na veřejnosti objevila řada obvinění ze sexuálního obtěžování, směřovaných proti americkému návrháři Alexandru Wangovi. Několik modelů tehdy tvrdilo, že je designér na různých akcích obtěžoval. Wang obvinění původně popřel, ale později se omluvil, což mnozí vnímali jako nepřímé přiznání viny.
Foto: Reuters
Skandál znovu rozproudil debatu o sexuálním obtěžování v módním průmyslu a o nutnosti chránit zranitelné skupiny v tomto prostředí. Další problém se pak týká také znevýhodnění pánských modelů, kteří dostávají až o polovinu nižší platy než modelky. Výjimkou je jediný supermodel na světě Alton Mason. Ale to už je jiná kapitola.
Zdroje: Instagram, YouTube, The Guardian, BBC News, CNN, New York Times