Surrealismus představuje v módě útěk do vesmírně vzdálené dimenze, ve které se setkávají sny, fantazie a svět hlubokých myšlenek. Ovšem od začátku uměleckého směru jsme se značně posunuli. Pomyslná druhá vlna surrealismu vychází ze stejných faktorů, ale je prolnuta realistickým vyobrazením nejrůznějších vzorů. V módě se surrealismus stává synonymem pro populární Schiaparelli a nečekaně ovlivňuje i řadu dalších značek.
Proč se opět objevují známky surrealismu? Móda odráží dobu, ve které žijeme
Surrealismus symbolizuje období mezi první a druhou světovou válkou, tedy přibližně 20. a 30. léta minulého století. Vznikl jako reakce na sociální a politické změny té doby i její psychologické a filozofické aspekty. Příležitostí, která vedla k jeho vzniku, byla potřeba vyjádřit hlubší psychické a emocionální prožitky, které nebylo možné vyjádřit konvenčním způsobem.
Ačkoliv si to možná dostatečně neuvědomujeme, i dnes není světová politická situace zrovna „nejlepší“. Stejně jako surrealisté kdysi hledali cesty k osvobození mysli, je více než možné, že také dnešní designéři sdílí jejich pocity. Ne nadarmo se tedy říká, že móda odráží dobu, ve které žijeme.
Co nám současní designéři chtějí sdělit? Se surrealismem se hojně setkáváme od dob pandemie
Po světové pandemii se surrealismus v módním průmyslu stal výrazným motivem, který přinesl do designu nové vnímání. Módní domy jako Louis Vuitton, Jean Paul Gaultier a Yueqi Qi představily kolekce, které zdůrazňovaly hravost, fantazii a neotřelost. To vše jsou prvky a charakteristiky typické pro surrealismus.
Zdroj: Thom Browne, Louis Vuitton
Ve svých kreacích módní domy kombinovaly nepředvídatelné prvky a náznaky iluze, čímž vytvářely kousky, které opět vybočovaly z tradičních standardů. Zajímavá a kreativní interpretace surrealismu znovu představuje reakci na současnou dobu plnou nejistoty. Zároveň ale uniká zcela jinam.
Zdroj: Yueqi Qi
Odkaz Dalího ztělesňuje módní dům Schiaparelli. Ikona módního světa od něj nikdy neopustila
Když se zakladatelka známé módní značky, Elsa Schiaparelli, ponořila do světa surrealismu, otevřela dveře do zcela nové dimenze módního průmyslu. Její tvorba pak nebyla jen o šatech, ale také o vytváření živých obrazů, které její diváky přenášely do snových světů.
Navíc několikrát spojila síly se špičkovými umělci, jako byl Salvador Dalí a Jean Cocteau, kteří jsou považováni za průkopníky tohoto životního směru. Je až neuvěřitelné, jak nás s tímto odkazem baví pracovat až dodnes.
Extrémní úroveň surrealismu pak dává módnímu domu kreativní ředitel Daniel Roseberry. Inspiraci pro své geniální výtvory ale stále čerpá z historických archivů značky, která od vlivu tohoto nápaditého směru téměř nikdy neodstoupila.
Zdroje: YouTube, Instagram, WWD