Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Trend ”quiet luxury” už nějaký čas rezonuje titulky článků a nejspíš ani jen tak neodejde. Svým způsobem se totiž nejedná o nich nového. Vždy tu s námi byl, tiše, ale přece. Jen teď s nástupem vlny udržitelnosti, kdy se touha po kvalitě a minimalismu rozlila mezi širokou veřejnost, mu věnujeme větší pozornost. Tichý luxus zasáhl do všech odvětví luxusního trhu a výjimkou se nestaly ani šperky.

  Quiet luxury sice není určený masám, ale prakticky každý, kdo se byť jen trochu zajímá o módu, vám dokáže říct, v čem spočívá. Odvrací se zády od křiklavých, velkých potisků, vzorů a log, které na kilometr daleko hlásí, kde nakupujete. Opulentní design jde stranou. Ustupuje řemeslnému zpracování, kvalitním materiálům, nadčasovým střihům a exkluzivnímu minimalismu, který přinejmenším nutí k zamyšlení nad produkty, jenž si vybíráme, a co může být nadčasovějšího než šperky, které po vás třeba jednoho dne zdědí dcera.

  Foto: Beck

  Čím hlasitější, tím lepší už neplatí

  Samozřejmě i šperkařské firmy si chtěly uzmout kousek toho křiklavého trendu. Vytvářely produkty, kde hlavní slovo mělo jejich logo, do tvaru diamantů, s velkou karátovou hmotností a odvážným vzhledem. Dnes se karta obrátila a mnoho šperkařů dává přednost minimalistickým šperkům s nadčasovou elegancí a každodenní univerzálnosti před výrazným vzhledem.

  Mnoho celebrit z první ligy se na tichý luxus vrhlo a rozhodlo se nosit šperky, které jsou obecnějšího rázu a pro nezkušené oko zdánlivě ”neznačkové”. Je mezi nimi například Sofia Richie, Selena Gomez nebo herečka Gwyneth Paltrow, která tichý luxus pojala za svůj už dávno.

  Symbol věčnosti sem perfektně zapadá

  Přímo ’briliantně’ se tichý luxus ve špecích demonstruje na snubních prstenech, kam se módní trend zaměřený na minimalistické a nadčasové vzory promítl formou decentních, přesto poutavých stylů a způsobil posun v preferencích zákazníků. „Pro quiet luxury je charakteristické být bez loga, decentní, a přesto dát najevo svůj styl a status, a diamantové šperky obecně jsou pro tento druh vyjádření stěžejní,” uvedla Kristina Buckley Kavel ze společnosti Natural Diamond Council.

  Mluvíme hlavně o důrazu na tzv. metodu čtyř C: cut, color, clarity a carat. V češtině brus, barva, čistota a karát. Hlavní roli má především solitérní kámen, bez množství postranních ozdob. Spadá sem i starožitný a vintage styl, který upřednostňují tradičnější zákazníci, jako smaragdový brus, ovály, cushion nebo Asscher. Chtějí ne něco příliš křiklavého, zato nadčasového, co bude mít vnitřní hodnotu. Zásnubní prsten je obvykle něco, co se stává rodinným dědictvím, takže chcete, aby obstál i neustále se měnící trendy.

  Užitečné se v tomto případě paradoxně stávají i laboratorně pěstované diamanty, protože ty přírodní vzhledem ke své ceně mají tendenci nutit buď zmenšit velikost kamene, nebo udělat kompromisy v kvalitě. Nicméně ať už se jedná o přírodní nebo laboratorně vypěstovaný diamant, klenotníci se shodují, že trend tichého luxusu je o nadčasovosti a hře na individualitu nositele.  

  Foto: Pexels

  Nápadně nenápadné bohatství

  Ve světě, kde je tolik stejnosti, je výzva mít něco, co je jedinečné, individuální, osobní, a přesto si dlouhodobě udrží vysokou hodnotu. Nakupovat takové věci probouzí emoce, protože ceníte krásu i finanční hodnotu v jednom. V případě šperků hovoříme krom diamantů o materiálech, jako zlato, platina, drahé kameny – ovšem nebarevné -, mohou mít drobné zpracování, ale i mohutnější, když je dodržena etiketa quiet luxury, takže jsou svým zvláštním způsobem křiklavé a odvážné natolik, aby mohly celkový look završit vykřičníkem. Jsou to šperky, nové i staré, jejichž vynesení se pokaždé stane slávou.

  Zdroj: WWD, Forbes, Couture

  Foto:Beck

  Tichý luxus ve špercích je dostatečně hlasitý na to, že se každé vynesení stane slávou

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.