Více

    Sledujte nás na Instagramu

    Než Marilyn Monroe prohlásila, že diamanty jsou nejlepší přítel ženy, ušli králové drahokamů dlouhou cestu. Z hlubin země, z nepropustné tmy až pod noční oblohu, která dává jejich třpytu vyniknout jako symbol věčné lásky a nekonečna.

    Historie diamantů sahá tisíce let do minulosti a je plná záhad, dobrodružství a vzrušujících příběhů. Kdy ho lidské oko spatřilo poprvé? Těžko říct, ale existují záznamy o těžbě a používání diamantů v Indii již před více než třemi tisíci lety. Jedním z hlavních zdrojů diamantů ve starověku byly indické doly v oblasti Golcondy.

    V jasné hlubině zrozeni, v zemi tajemné

    Proces tvorby diamantu přirozenou cestou je velmi pomalý a trvá miliony až miliardy let. Diamanty vznikají ve vysokých tlacích a teplotách hluboko pod povrchem Země, obvykle v hloubkách mezi 140 a 190 kilometry, kde dochází k přeměně uhlíku při extrémních podmínkách. Jeho základním stavebním kamenem je uhlík, který se nachází v zemském plášti, ale právě bez tlaku a nepředstavitelné teploty by jeho přítomnost pozbývala smysl.

    Foto: Unsplash

    Jak se nám dostanou na dosah? Inu, během těch milionů let dochází k přesunu hornin a minerálů z hlubokých vrstev Země blíže k povrchu, až se ocitnou tam, kde si dokážou podmanit člověčí chtíč. To proto diamanty považujeme za jedny z nejstarších látek na naší planetě. Jejich historie je fascinující a v každém tom tvrdém kousíčku se ukrývá naše hluboká minulost.

    Vznešení duchové křišťálového světla

    Je zajímavé si uvědomit, že dříve, než se diamanty staly hojně dostupnými a masově propagovanými v oblasti šperkařství, nebyly tolik oblíbeným drahokamem jako dnes. To až dobrý marketing je spojil s nehynoucí láskou. Předtím se hojně využívaly pro různé účely. Třeba ve starověku se věřilo, že mají léčivé vlastnosti a dokáží obnovit fyzické i duševní zdraví. Šlo ale jen o víru založenou na pověrách. Jelikož jsou extrémně tvrdé a odolné, našly uplatnění jako ostří mečů, nožů a dalších vojenských nástrojů. Dokonce se užívaly jako brusivo jiných tvrdých materiálů, včetně jiných drahokamů.

    Jistě, našly si cestu i do zlatých pokladnic v podobě nádherných šperků a ozdob. Byly symbolem moci a bohatství, což jsou dodnes. Zároveň měly náboženský až rituální význam, proto byly často součástí amuletů a obřadů. Po zavedení marketingových kampaní společnosti De Beers ve 20. století, které diamanty spojily s láskou a romantikou, se staly diamanty neodmyslitelným symbolem zásnubních prstenů, romantiky a náklonnosti.

    Foto: Pexels

    V diamantu síla, co srdce neztratí

    Diamanty nejsou jen bezbarvé. Mohou mít různé zbarvení a odstíny, což může snížit nebo zvýšit hodnotu kamene. Nejcennější z barevných diamantů jsou červené. V současné době drží rekord od Gemological Institute of America diamant The Pink Star za to, že je největším dokonalým diamantem Vivid Pink, jaký kdy byl prodaný. Na růžový skvost stačilo méně než pět minut přihazování na aukci Sotheby’s v Hongkongu, kdy se prodal za neuvěřitelných 71,2 milionu amerických dolarů v roce 2017. Růžovou hvězdu objevila podle všeho v roce 1999 právě již zmiňovaná společnost De Beers, jeden z největších hráčů na světovém diamantovém trhu, ta společnost, která z nich učinila to, jak je vnímáme dnes.

    Jako věčnost stálý, nikdy neuvadne

    Diamanty jsou symbolem, který vyjadřuje lásku nad všechna slova a návraty. Původně za tím však nebylo nic jiného, než snaha zvýšit jejich prodej. Diamanty jsou věčné, tohle hlásala kampaň v roce 1947 společnosti De Beers a nutno říct, že s ní byli velmi úspěšní. Podařilo se jim spojit dohromady tento kámen vyvržený z lůna Země, kde přebýval po miliony let, s trvalým a věčným citem. Hlavní myšlenkou bylo, že jako diamant, který je nejtvrdší známý přírodní materiál, má sílu uchovat ”navždy”. Byli to tedy oni, kdo začal tradici dávání diamantového šperku jako projev závazku, bez níž si moderní zásnuby už neumíme představit. Spousta z nás už ale ví, že ani ten nejtvrdší nerost vám štěstí nezaručí. Ale kouká se na něj hezky.

    Zdroj: De Beers, Gia

    Než se diamanty staly symbolem pro navždy. Z hlubin Země až do našich srdcí

    Luxusní hotel Lowell vítá jaro čajovým dýchánkem. Na pomoc si přizval módní dům Dior

    Značka Dior je známá nejen svými dech beroucími návrhy, ale také jedinečnými sety špičkového nádobí. Ve svých jarních čajových dýcháncích je nyní hodlá využít luxusní newyorský hotel Lowell. Zaměří se na kolekci Lily of the Valley, odkazující na oblíbenou květinu Christiana Dior.

    Náboženství jako nesmrtelný zdroj inspirace. Návrhářům nedává spát křesťanství, ani starověká symbolika

    Ačkoliv byste se divili, móda a náboženství si jdou ruku v ruce. Bylo tomu tak ještě několik generací zpět. Církev a jiná náboženská centra určovaly "trendy" takřka ve všem, tedy i v dobovém odívání. V novodobých dějinách jsme ale náboženskou tematiku uchopili zcela jinak. Ukrýváme v ní symboliku, vyjadřujeme skrze ni kontroverzi a vyvoláváme ovace i rozepři. 

    Jaro vítá nové luxusní produkty. Patří mezi ně sluneční brýle, kabelky i Espresso Martini

    Známé značky oslavují příchod jara novými produkty. Teplejší dny tak můžete přivítat se slunečními brýlemi Dior Cannage. Doplnit je můžete o trendy Colby kabelku od Michael Kors. Pro speciální příležitost si nechte šperky z nové Blue Book kolekce Tiffany & Co. a na konci dne se odměňte Espresso Martini od Emmy Chamberlain a Kendall Jenner.

    Nejpopulárnější letošní tenisky jsou Samba od Adidas. Módní svět je z nich však už otrávený

    Obuvnický gigant Adidas teprve nedávno optimisticky zvýšil celoroční prognózu svého provozního zisku o 200 milionů eur. Důvodem je enormní poptávka po takzvaných "terrace" teniskách, kterým spolehlivě vévodí trendy model Samba. Módní svět však začíná být z jeho obrovské popularity poněkud otrávený.