More

  Než Marilyn Monroe prohlásila, že diamanty jsou nejlepší přítel ženy, ušli králové drahokamů dlouhou cestu. Z hlubin země, z nepropustné tmy až pod noční oblohu, která dává jejich třpytu vyniknout jako symbol věčné lásky a nekonečna.

  Historie diamantů sahá tisíce let do minulosti a je plná záhad, dobrodružství a vzrušujících příběhů. Kdy ho lidské oko spatřilo poprvé? Těžko říct, ale existují záznamy o těžbě a používání diamantů v Indii již před více než třemi tisíci lety. Jedním z hlavních zdrojů diamantů ve starověku byly indické doly v oblasti Golcondy.

  V jasné hlubině zrozeni, v zemi tajemné

  Proces tvorby diamantu přirozenou cestou je velmi pomalý a trvá miliony až miliardy let. Diamanty vznikají ve vysokých tlacích a teplotách hluboko pod povrchem Země, obvykle v hloubkách mezi 140 a 190 kilometry, kde dochází k přeměně uhlíku při extrémních podmínkách. Jeho základním stavebním kamenem je uhlík, který se nachází v zemském plášti, ale právě bez tlaku a nepředstavitelné teploty by jeho přítomnost pozbývala smysl.

  Foto: Unsplash

  Jak se nám dostanou na dosah? Inu, během těch milionů let dochází k přesunu hornin a minerálů z hlubokých vrstev Země blíže k povrchu, až se ocitnou tam, kde si dokážou podmanit člověčí chtíč. To proto diamanty považujeme za jedny z nejstarších látek na naší planetě. Jejich historie je fascinující a v každém tom tvrdém kousíčku se ukrývá naše hluboká minulost.

  Vznešení duchové křišťálového světla

  Je zajímavé si uvědomit, že dříve, než se diamanty staly hojně dostupnými a masově propagovanými v oblasti šperkařství, nebyly tolik oblíbeným drahokamem jako dnes. To až dobrý marketing je spojil s nehynoucí láskou. Předtím se hojně využívaly pro různé účely. Třeba ve starověku se věřilo, že mají léčivé vlastnosti a dokáží obnovit fyzické i duševní zdraví. Šlo ale jen o víru založenou na pověrách. Jelikož jsou extrémně tvrdé a odolné, našly uplatnění jako ostří mečů, nožů a dalších vojenských nástrojů. Dokonce se užívaly jako brusivo jiných tvrdých materiálů, včetně jiných drahokamů.

  Jistě, našly si cestu i do zlatých pokladnic v podobě nádherných šperků a ozdob. Byly symbolem moci a bohatství, což jsou dodnes. Zároveň měly náboženský až rituální význam, proto byly často součástí amuletů a obřadů. Po zavedení marketingových kampaní společnosti De Beers ve 20. století, které diamanty spojily s láskou a romantikou, se staly diamanty neodmyslitelným symbolem zásnubních prstenů, romantiky a náklonnosti.

  Foto: Pexels

  V diamantu síla, co srdce neztratí

  Diamanty nejsou jen bezbarvé. Mohou mít různé zbarvení a odstíny, což může snížit nebo zvýšit hodnotu kamene. Nejcennější z barevných diamantů jsou červené. V současné době drží rekord od Gemological Institute of America diamant The Pink Star za to, že je největším dokonalým diamantem Vivid Pink, jaký kdy byl prodaný. Na růžový skvost stačilo méně než pět minut přihazování na aukci Sotheby’s v Hongkongu, kdy se prodal za neuvěřitelných 71,2 milionu amerických dolarů v roce 2017. Růžovou hvězdu objevila podle všeho v roce 1999 právě již zmiňovaná společnost De Beers, jeden z největších hráčů na světovém diamantovém trhu, ta společnost, která z nich učinila to, jak je vnímáme dnes.

  Jako věčnost stálý, nikdy neuvadne

  Diamanty jsou symbolem, který vyjadřuje lásku nad všechna slova a návraty. Původně za tím však nebylo nic jiného, než snaha zvýšit jejich prodej. Diamanty jsou věčné, tohle hlásala kampaň v roce 1947 společnosti De Beers a nutno říct, že s ní byli velmi úspěšní. Podařilo se jim spojit dohromady tento kámen vyvržený z lůna Země, kde přebýval po miliony let, s trvalým a věčným citem. Hlavní myšlenkou bylo, že jako diamant, který je nejtvrdší známý přírodní materiál, má sílu uchovat ”navždy”. Byli to tedy oni, kdo začal tradici dávání diamantového šperku jako projev závazku, bez níž si moderní zásnuby už neumíme představit. Spousta z nás už ale ví, že ani ten nejtvrdší nerost vám štěstí nezaručí. Ale kouká se na něj hezky.

  Zdroj: De Beers, Gia

  Než se diamanty staly symbolem pro navždy. Z hlubin Země až do našich srdcí

  Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

  Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem Belle Epoque, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.

  Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

  Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.