More

    Udržitelnost se nepochybně stává oblíbenou prioritou napříč mnoha průmyslovými odvětvími, včetně šperkařství. Na trh vstupují společnosti s příslibem odpovědného a inovativního přístupu ke šperkům, drahé kameny se začínají vyrábět v laboratorních podmínkách. To se týká i snad toho vůbec nejvzácnějšího ze všech, symbolu luxusu a společenského postavení – diamantu. V čem tkví rozdíl mezi vytěženým a laboratorně vypěstovaným diamantem a co zvážit při jeho koupi?

    Každá mince má dvě strany

    Syntetické diamanty se těší velké oblibě, především díky své dostupnější ceně a údajně menšímu dopadu na životní prostředí, to však nemusí být tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Každá mince má dvě strany a ve světě marketingu, kde se bezmyšlenkovitě operuje s termíny typu „eco-friendly“, se často zaměňují pojmy s dojmy. Laboratorní diamanty bezpochyby disponují pozitivními vlastnostmi. Mají však rovněž své mouchy.

    Udržitelné, nebo ne?

    Mají totožné chemické a fyzikální vlastnosti jako jejich vytěžené příbuzné, cena je však přibližně o 30 % nižší. Stručně řečeno, můžete mít více karátů za méně peněz. Klasické diamanty vznikají přirozeně hluboko pod povrchem Země za přítomnosti obrovského tlaku a teploty. V laboratorních podmínkách se tyto oslnivé drahokamy nejčastěji vyrábějí za použití podobně vysokého tlaku nebo teploty (ovšem rychleji) nebo chemické depozice z plynné fáze (CVD). Metodu CVD využívá také Pandora, která se hrdí používáním 100% obnovitelné energie a výrazně menší uhlíkovou stopou. Do své kampaně pro tři nejnovější kolekce této kategorie obsadila Pamelu Anderson, Grace Coddington a Justinu Miles. Mnoho šperkařských firem také sází na solární, vzdušnou nebo vodní energii. Skutečná směrodatná hodnota uhlíkové stopy při výrobě syntetických diamantů je však obtížně měřitelná a závisí na řadě faktorů; statistiky se liší. Je však jisté, že výrobci využívají i neobnovitelné zdroje energie. Těžba přírodních diamantů na tom není o nic lépe, proto by společným cílem kromě vzájemné konkurence měla být aspirace o dosažení udržitelných výrobních postupů.

    Lusix – diamanty pěstované na slunci

    Pomyslné deklarace luxusu se laboratorní diamanty dočkaly díky investici prodloužené ruky konglomerátu LVMH, LVMH Luxury Ventures, do izraelské společnosti Lusix. Ta se specializuje na výrobu syntetických drahokamů s využitím sluneční energie.

    Zdroj: Lusix

    Aether – diamanty ze vzduchu

    Nemožné se díky Aether náhle stává realitou. Výrobní proces spočívá v zachycení a přečištění oxidu uhličitého, jeho smíchání se zeleným vodíkem a vytvoření čistého atmosférického metanu. Následuje použití metody CVD a závěrečný proces leštění doveden k dokonalosti.

    Zdroj: Aether

    Zdroje: Forbes, Business of Fashion, WWD, The Guardian, International Gem Society, 77 Diamonds, Pandora, Lusix, Aether

    Jsou laboratorně vypěstované diamanty budoucností šperků?

    Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

    Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem Belle Epoque, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

    Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

    Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

    It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

    Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.

    Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

    Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.