Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Udržitelnost se nepochybně stává oblíbenou prioritou napříč mnoha průmyslovými odvětvími, včetně šperkařství. Na trh vstupují společnosti s příslibem odpovědného a inovativního přístupu ke šperkům, drahé kameny se začínají vyrábět v laboratorních podmínkách. To se týká i snad toho vůbec nejvzácnějšího ze všech, symbolu luxusu a společenského postavení – diamantu. V čem tkví rozdíl mezi vytěženým a laboratorně vypěstovaným diamantem a co zvážit při jeho koupi?

  Každá mince má dvě strany

  Syntetické diamanty se těší velké oblibě, především díky své dostupnější ceně a údajně menšímu dopadu na životní prostředí, to však nemusí být tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá. Každá mince má dvě strany a ve světě marketingu, kde se bezmyšlenkovitě operuje s termíny typu „eco-friendly“, se často zaměňují pojmy s dojmy. Laboratorní diamanty bezpochyby disponují pozitivními vlastnostmi. Mají však rovněž své mouchy.

  Udržitelné, nebo ne?

  Mají totožné chemické a fyzikální vlastnosti jako jejich vytěžené příbuzné, cena je však přibližně o 30 % nižší. Stručně řečeno, můžete mít více karátů za méně peněz. Klasické diamanty vznikají přirozeně hluboko pod povrchem Země za přítomnosti obrovského tlaku a teploty. V laboratorních podmínkách se tyto oslnivé drahokamy nejčastěji vyrábějí za použití podobně vysokého tlaku nebo teploty (ovšem rychleji) nebo chemické depozice z plynné fáze (CVD). Metodu CVD využívá také Pandora, která se hrdí používáním 100% obnovitelné energie a výrazně menší uhlíkovou stopou. Do své kampaně pro tři nejnovější kolekce této kategorie obsadila Pamelu Anderson, Grace Coddington a Justinu Miles. Mnoho šperkařských firem také sází na solární, vzdušnou nebo vodní energii. Skutečná směrodatná hodnota uhlíkové stopy při výrobě syntetických diamantů je však obtížně měřitelná a závisí na řadě faktorů; statistiky se liší. Je však jisté, že výrobci využívají i neobnovitelné zdroje energie. Těžba přírodních diamantů na tom není o nic lépe, proto by společným cílem kromě vzájemné konkurence měla být aspirace o dosažení udržitelných výrobních postupů.

  Lusix – diamanty pěstované na slunci

  Pomyslné deklarace luxusu se laboratorní diamanty dočkaly díky investici prodloužené ruky konglomerátu LVMH, LVMH Luxury Ventures, do izraelské společnosti Lusix. Ta se specializuje na výrobu syntetických drahokamů s využitím sluneční energie.

  Zdroj: Lusix

  Aether – diamanty ze vzduchu

  Nemožné se díky Aether náhle stává realitou. Výrobní proces spočívá v zachycení a přečištění oxidu uhličitého, jeho smíchání se zeleným vodíkem a vytvoření čistého atmosférického metanu. Následuje použití metody CVD a závěrečný proces leštění doveden k dokonalosti.

  Zdroj: Aether

  Zdroje: Forbes, Business of Fashion, WWD, The Guardian, International Gem Society, 77 Diamonds, Pandora, Lusix, Aether

  Jsou laboratorně vypěstované diamanty budoucností šperků?

  PFW: Chemena Kamali debutovala pro Chloé, Givenchy nabídl pařížský chic a Rick Owens propadl nadpozemské kráse

  Návštěvníci Pařížského týdne módy se dočkali dalších očekávaných přehlídek. Jednou z největších událostí pro ně byla debutová přehlídka návrhářky Chemeny Kamali pro Chloé. Jejich pozornost se ovšem upínala i ke značce Givenchy, která je naopak v současnosti bez kreativního ředitele. Show Rick Owens pak nadchla hlavně svou estetikou připomínající populární snímek Duna.

  Boty jako investice: Které modely od Christian Louboutin se vyplatí?

  Červená podrážka je jedinečným poznávacím znamením bot značky Christian Louboutin. Modely tohoto šarmantního francouzského návrháře jsou často první volbou slavných osobností, ale i nováčků ve světě luxusní obuvi. Stojí však skutečně za to?

  Přivítejte jaro s trendy slunečními brýlemi. Vynikne oversized i sportovní styl

  S blížícím se teplejším počasím přichází i příležitost, jak posunout svůj styl na další úroveň. Hřejivé sluníčko nás totiž brzy donutí nasadit na oči sluneční brýle. Pro někoho obyčejný doplněk pak dokáže v outfitu učinit opravdový rozdíl. Stejně jako jiným módním sektorům, i jemu ale vládnou každý rok jiné trendy. Seznamte se s těmi současnými.

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.