Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Surrealismus představuje v módě útěk do vesmírně vzdálené dimenze, ve které se setkávají sny, fantazie a svět hlubokých myšlenek. Ovšem od začátku uměleckého směru jsme se značně posunuli. Pomyslná druhá vlna surrealismu vychází ze stejných faktorů, ale je prolnuta realistickým vyobrazením nejrůznějších vzorů. V módě se surrealismus stává synonymem pro populární Schiaparelli a nečekaně ovlivňuje i řadu dalších značek.

  Proč se opět objevují známky surrealismu? Móda odráží dobu, ve které žijeme

  Surrealismus symbolizuje období mezi první a druhou světovou válkou, tedy přibližně 20. a 30. léta minulého století. Vznikl jako reakce na sociální a politické změny té doby i její psychologické a filozofické aspekty. Příležitostí, která vedla k jeho vzniku, byla potřeba vyjádřit hlubší psychické a emocionální prožitky, které nebylo možné vyjádřit konvenčním způsobem. 

  Ačkoliv si to možná dostatečně neuvědomujeme, i dnes není světová politická situace zrovna „nejlepší“. Stejně jako surrealisté kdysi hledali cesty k osvobození mysli, je více než možné, že také dnešní designéři sdílí jejich pocity. Ne nadarmo se tedy říká, že móda odráží dobu, ve které žijeme.

  Co nám současní designéři chtějí sdělit? Se surrealismem se hojně setkáváme od dob pandemie

  Po světové pandemii se surrealismus v módním průmyslu stal výrazným motivem, který přinesl do designu nové vnímání. Módní domy jako Louis Vuitton, Jean Paul Gaultier a Yueqi Qi představily kolekce, které zdůrazňovaly hravost, fantazii a neotřelost. To vše jsou prvky a charakteristiky typické pro surrealismus. 

  Zdroj: Thom Browne, Louis Vuitton

  Ve svých kreacích módní domy kombinovaly nepředvídatelné prvky a náznaky iluze, čímž vytvářely kousky, které opět vybočovaly z tradičních standardů. Zajímavá a kreativní interpretace surrealismu znovu představuje reakci na současnou dobu plnou nejistoty. Zároveň ale uniká zcela jinam.

  Zdroj: Yueqi Qi

  Odkaz Dalího ztělesňuje módní dům Schiaparelli. Ikona módního světa od něj nikdy neopustila

  Když se zakladatelka známé módní značky, Elsa Schiaparelli, ponořila do světa surrealismu, otevřela dveře do zcela nové dimenze módního průmyslu. Její tvorba pak nebyla jen o šatech, ale také o vytváření živých obrazů, které její diváky přenášely do snových světů.

  Navíc několikrát spojila síly se špičkovými umělci, jako byl Salvador Dalí a Jean Cocteau, kteří jsou považováni za průkopníky tohoto životního směru. Je až neuvěřitelné, jak nás s tímto odkazem baví pracovat až dodnes. 

  Extrémní úroveň surrealismu pak dává módnímu domu kreativní ředitel Daniel Roseberry. Inspiraci pro své geniální výtvory ale stále čerpá z historických archivů značky, která od vlivu tohoto nápaditého směru téměř nikdy neodstoupila.

  Zdroje: YouTube, Instagram, WWD

  Snová symbolika střídá bujnou fantazii. Unikněte do snu nestárnoucího surrealismu

  Jak s mírou kombinovat klasické i netradiční potisky? Navrstvené grafické motivy se opět hlásí o slovo

  Říká se, že čeho je moc, toho je příliš. Ale letos to neplatí – samostatné grafické potisky jsou in, a vrstvení různých vzorů ještě více. Ať už milujete leopardí motivy, tradiční kostky nebo protichůdné pruhy, rok 2024 nezná hranic. Možná jde o maximální verzi hlasitého luxusu, možná o snahu vytvořit z outfitu vizuální zážitek díky extrémnímu kontrastu. Ať už je vaše vize jakákoliv, zde je návod, jak na to.

  Vysněné kousky najdete i v second handech. Naučte se nakupovat udržitelně jako profík

  Jedním z nejlehčích kroků, jak učinit svůj šatník více udržitelný, je nakupovat oblečení "z druhé ruky". Je jedno, jestli vás baví hledat luxusní kousky na on-line platformách, nebo se naopak s oblibou vydáváte do zapadlých vintage obchůdků. Pro to, abyste spolehlivě našli svůj vysněný kousek, je ovšem potřeba, abyste dodržovali několik důležitých pravidel.

  Sklízí módní dům Gucci falešné ovace? Kolekce Cruise 2025 vyvolává rozporuplnou debatu

  Minulý týden svět obletěla přehlídka Gucci Cruise 2025, pod taktovkou nového kreativního ředitele Sabato de Sarno. Ten nám ve své funkci představil již druhou fashion show. Odehrála se v Londýně, konkrétně v hotelu Savoy, kde pracoval samotný zakladatel domu Guccio Gucci jako portýr. Výběr místa měl tedy obrovský význam jak pro samotný módní dům, tak i pro Sabato de Sarno, který má na hlavní město Británie podobně silné vzpomínky. Stál ale výsledek opravdu za to? Nepřecenil kreativní ředitel své schopnosti?

  Ponořte se do luxusních bublinek. Objevte kořeny slavného prosecca

  Za jeden z nejluxusnějších gastronomických zážitků považujeme ochutnávku originálního prosecca. Výroba oblíbených bublinek se totiž řídí velice přísnými pravidly. Nejlepší lahve proto najdete v jejich domovině, takzvaných Prosecco Hills, nacházejících se v srdci italského regionu Benátsko.