Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Od 28. srpna do 2. září se v Japonsku koná Tokio týden módy, také známý jako Rakuten. Zahájil tak letošní podzimní sérii očekávaných módních přehlídek. Mottem nadcházejících dnů je otevřenost. Tu organizátoři chtějí prosazovat nejen na své akci, ale i ve světě módy.

  První týden módy podzimní sezóny bude plný přehlídek, on-line prezentací i uměleckých instalací. Akce v Tokiu si milovníci módy budou moct užít od 28. srpna do 2. září. Účastnit se ho hodlá na 50 různých značek. Z toho 35 uspořádá přehlídky „na živo“, zatímco zbylých 15 představí vlastní virtuální show. Japonský týden módy je známý pod názvem Rakuten, jelikož se tak jmenuje hlavní sponzor akce.

  Mezi další aktivity prvního týdne módy sezóny patří také sedm výstav nebo prezentace programu „od R“, který má za cíl podpořit mladé japonské značky. Očekávaného týdne módy se pak zúčastní značky jako Kanako Sakai, Tweo, Queen&Jack, Bench, Seivson nebo Cinoh. Naopak Rokubuen, Dressedundressed, Maison Alternative nebo Mintdesign se na akci objeví pouze on-line.

  V sobotu 2. září se na týdnu módy vyhlásí také výherce Tokio Fashion Awards 2024. Speciálním hostem události budou také módní značky z Filipín. Specifický je Tokio týden módy rovněž svým mottem. Organizátoři se totiž kolekce pro jaro a léto následujícího roku snaží propojit s myšlenkou „otevřenosti“. Chtějí tím odrážet současnou společnost, ve které spolu existují různé hodnoty, životní styly i úhly pohledu.

  Otevřenost týdne módy má znázorňovat módu bez hranic a překážek

  Hlavní myšlenku týdne módy proto odráží krátký film, vytvořený za pomocí umělé inteligence. Virtuální modelka v něm dramaticky vykročí pryč od předem daného mola. Znázorňovat má odchod z limitovaného prostoru do otevřeného světa. V něm totiž může móda existovat bez hranic a překážek. Zachycuje proto také naději pro vytvořené nové, světlejší a volnější éry, která vzejde ze vzájemného porozumění.

  Japonský týden módy proto jasně ukázal, že hodlá reagovat na současnou rychle se měnící dobu. Naznačuje tomu také jeho touha zahájit podzimní módní sezónu. Ještě před světovou pandemií se totiž v jejím rozvrhu nacházel až na konci, tedy za Pařížským týdnem módy. Nyní se ovšem společně s Jižní Koreou snaží zvýraznit svou pozici. Po obou městech přijde na řadu od 8. do 13. září Newyorský týden módy, následovaný tím v Madridu.

  Zdroje: Mode M, Fashion United, Fashion Network, Instagram, YouTube

  Sezónu podzimních týdnů módy zahájilo Tokio. Vyzývá k více otevřené módě

  Pod vlivem alternativní módy. Léto jako z kultovního seriálu Sex Education

  Co to vlastně alternativní móda znamená? Jde o módní poselství, které ani z daleka nepodléhá aktuálním trendům. Je to kreativní výraz, vybočující z mainstreamových a konvenčních kreací, přičemž často čerpá z minulosti či nejrůznějších subkultur. Nejzářnějším příkladem je punkový odkaz Vivienne Westwood, nově se sem masově začleňují upcycled kousky, téměř cokoliv háčkovaného, ale i takzvaný goblincore.

  Kolik vody oblékáme? V oblečení se budeme topit, dokud neskončíme na suchu

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.

  S jakými botami naladíte perfektní summer chic? Zaměřte se na pantofle, žabky i mokasíny

  Období dovolených se blíží a těšení se na léto narůstá. Dokonce nás nedávno překvapilo několik téměř tropických teplot. Ani se tak nenadějeme a brzy rovnou přeskočíme z jara do léta. Trendy z přehlídkových mol pak naznačují lehce bohémský vibe. Snad nikdy jsme nezaznamenali tak vkusnou nabídku mokasín, pantoflí nebo žabek. O pohodlí se tedy letos v létě bát nemusíte.

  Mají luxusní značky stále hodnotu? Možná si nekupujete módu, nýbrž iluzi

  Luxusní značky byly dlouhou dobu synonymem prestiže, kvality a exkluzivity. V posledních letech však čelí různým výzvám, které ovlivňují jejich postavení na trhu a význam pro spotřebitele. Položte si otázku, proč si zrovna vy luxusní značky kupujete? Proč za ně platíte? Možná zjistíte, že vaše tužby nejsou tak úplně vaše.