Na Netflix se před pár měsíci vrátil ikonický seriál Sex ve městě. Jeho comeback však vyvolal rozporuplné reakce. Rozdělil hlavně zástupce generace Z, kteří si na něj vytvořili rozdílné názory. Někteří na něm oceňují přátelství čtyř kamarádek i jejich módu a otevřené konverzace o sexu. Jiní ho považují za zastaralý propadák.
Když se v nabídce seriálů streamovací služby Netflix letos na jaře poprvé objevil Sex ve městě, vzedmul nečekanou vlnu diskuze. Mnohá média si totiž začala klást otázku, jak na dílo z konce 90. let minulého století bude reagovat současná generace Z. Tedy lidé, narození přibližně mezi lety 1996 a 2009. Rozhodně totiž nepatří mezi původní cílovou skupinu úspěšného seriálu.
Oproti ní jsou například mnohem více kritičtí vůči jeho dnes už problematickým pasážím, obsahujícím převážně rasistické nebo homofobní urážky. Některá média si při svých analýzách ovšem neuvědomila, že většina členů generace Z se s ikonickým seriálem už dávno seznámila. Ať už v podobě vtipných gifů a memes nebo TikTok videí, inspirujících se jeho módou.
Terčem hněvu je hlavně Carrie. Překonají ho však otevřené debaty o sexu
I když už velká část generace Z Sex ve městě znala, neznamená to ovšem, že si na něj vytvořila stejný názor. Jeden ze dvou hlavních táborů totiž seriál zcela odmítá jako zastaralý, „cringe“ a hloupý. Největší kritiku pak schytává především hlavní postava Carrie Bradshaw, kterou i mnozí zastánci seriálu vidí jako sebestřednou, nezodpovědnou, a zkrátka tak trochu „delulu“.
Snad žádný divák není zaslepený vůči charakterovým chybám hlavní postavy. Někteří ji ovšem i přesto brání s tím, že stála u zrodu nového způsobu zobrazování žen středního věku ve filmech a seriálech. Na oblibě tak začaly narůstat postavy, které navzdory očekávání společnosti neměly děti, stabilní práci, ani perfektní vztahy. Vzpomeňte si například na úspěšný seriál Fleabag.
@bradshawquotes I saw a quote like this and had to edit it #carriebradshaw #samanthajones #charlotteyork #mirandahobbes #sexandthecity #satc #90s ♬ som original – lipe
Dalším hlavním bodem současné kritiky jsou zmíněné zastaralé pasáže a urážlivé narážky. Podobnému problému ovšem čelí například i populární seriál Přátelé. Přesto se oba tituly nadále drží v popředí diváckého zájmu. Většina sledujících na ně totiž pohlíží skrze zrak tehdejší doby. Místo pohoršení si tak odnášejí spíše pobavení nad tehdejší nekorektností.
Sex ve městě se tak navzdory svým chybám těší stále stejné oblibě. Generace Z na něm oceňuje intimní přátelství, stejně jako módu, rezonující s návratem y2k trendů. Nerealistické utrácení postav pak na pozadí ekonomické krize nabízí vytoužený fiktivní útěk. Nejvíce ale mladá generace souzní s otevřenými ženskými rozhovory o sexu, které žádný snímek zatím nepřekonal.
Zdroje: Vox, BBC, The Guardian, The Independent, TikTok, Instagram