Módní svět lze poznávat různými způsoby. Samozřejmostí je sledování nejnovějších módních přehlídek a čerstvých kampaní nebo looků oblíbených influencerů. Často podceňovaným zdrojem jsou ovšem jedny z nejstarších pramenů, tedy knihy. Začtěte se proto do několika příběhů, které vám luxusní módní průmysl zase o něco více přiblíží.
Projděte si skrze stránky ulice Paříže. Kate Betts přiblíží taje hlavního města módy
Rozumět módě znamená také rozumět hlavním městům módy. Právě ony totiž pomáhají definovat, jaké kousky na módní mola známí návrháři přinesou. S učením se o jejich fungování vám pak pomůže kniha s názvem My Paris Dream. Přesněji řečeno, memoár novinářky Kate Betts odhalí taje Paříže v 80. letech minulého století.
Novinářka totiž tehdy pracovala pro slavné módní tituly, jako je Vogue nebo Harper’s Bazaar. Jako mladá se vydala do Paříže, aby si v ní splnila svůj sen. V knize proto popisuje detaily toho, jak se snažila do pařížského stylu a elegance ponořit a co přesně jí taková zkušenost přinesla.
Naučte se chápat umění módy. Kniha Why is it a masterpiece? vysvětlí ikonické módní kousky
Úspěch některých nejznámějších kousků slavných módních návrhářů není vždy snadné pochopit. Je poměrně zřejmé, proč Christian Dior ve své době oslovil zákazníky svým tehdy čerstvým New Look. Z jakého důvodu ale svět uchvátila bílá košile Yohji Yamamoto nebo ho oslnil korzet od Jean-Paul Gaultier?
Na podobné otázky se snaží zodpovědět kniha s názvem Why is it a masterpiece? Její autorka Marnie Fogg se do detailů zabývá tím, proč jednotlivé kousky milovníky módy tak nadchly. Jedná se o skvělou četbu pro „začátečníky“, kteří chtějí nejen pochopit, jaké kousky módnímu světu dominují, ale také proč.
Poznejte pravý život jednoho obyčejného páru džín. Pravdu módního průmyslu odhalí Maxine Bedat
Kniha s názvem The Life and Death of a Garment Unraveled je ideální pro milovníky módy, kteří chtějí chtějí tolik obdivovaný průmysl poznat se vším všudy. Autorka knihy Maxine Bedat si s ním totiž nebere servítky a ukazuje i jeho stinnou stránku, a to na páru obyčejných džín. Spolu s ní se tak můžete dozvědět, jak vypadá jejich „život“.
Příběh dopodrobna popíše, jak je v současné době většina módních kousků vyráběná. Podívá se na to, jak fungují továrny na bavlnu nebo barviva, nacházející se v Texasu a Číně. Odhalí ale i život pracovníků sešívajících produkty v odlehlých farmách v Bangladéši. Jedná se tedy o nutnou četbu pro každého, kdo o sobě tvrdí, že módě rozumí.
Mluví se o něm jako o nástupci Anny Wintour. Objevte módu skrze oči Edwarda Enninful
Rozhodně stojí za to poznat svět módy z pohledu Edwarda Enninful. Na světě je totiž jen málo lidí, kteří by měli s módním průmyslem tolik zkušeností jako on. Už v 18 letech se stal ředitelem britského módního magazínu i-D. V pozici pak vydržel po více než dvě dekády. Stal se také editorem britského časopisu Vogue.
Také z těchto důvodu se o něm mluví jako o případném následníkovi královny amerického magazínu Vogue, Anně Wintour. Ve své knize A Visible Man vypráví podrobný příběh své kariéry. Zmiňuje a popisuje také známá jména, která mu v průběhu jeho kariéry pomohla. Patří mezi ně super modelka Naomi Campbell i slavná make-up artistka Pat McGrath.
Zdroje: Fashionista, Buttons Paradise, Penguin Random House, Instagram