Když se řekne americká móda, vybaví se nám ležérní estetika spojená se jmény jako Ralph Lauren nebo Calvin Klein. Stereotypní představu v současnosti redefinuje několik návrhářů, avšak z davu vyčnívá hlavně jeden z nich, Thom Browne. Rodák z Pensylvánie, proslulý „scvrklými“ obleky, dosáhl za více než 20 let od založení své značky módního vrcholu a my si myslíme, že byste se s ním rozhodně měli seznámit.
Ekonom, herec, až pak designér. Kariéra v módní branži nebyla jeho snem
Cesta návrháře Thoma Browne k vlastní úspěšné módní značce byla klikatá a plná výzev. Po studiu ekonomie na univerzitě v Indianě zamířil do Los Angeles s cílem uspět v hereckém průmyslu. V tomto období ale zároveň poprvé objevil svou vášeň pro experimentování s pánskými oděvy.
V roce 1997 tak definitivně pověsil neúspěšnou hereckou kariéru na hřebík a přestěhoval se do New Yorku, kde přijal práci asistenta prodeje u Giorgio Armani. Jeho tvůrčího potenciálu si všiml až legendární designér Ralph Lauren. Krátce poté se Browne připojil k návrhářskému týmu značky patřící pod křídla Ralpha Lauren, tedy Club Monaco.


Zdroj: Thom Browne
Stejnojmenná značka Thoma Browne se zrodila v roce 2001 v návrhářově ložnici, která zpočátku sloužila také jako showroom pro jeho menswear kousky. Kvůli nedostatku financí využíval Browne ke zviditelnění designů tu nejstarší formu reklamy. Vytvořil pět netradičních šedých obleků se zkrácenými proporcemi, ve kterých se promenádoval po New Yorku.
Browne typické prvky jeho tvorby, jako je hojné používání šedé, nadsázka, tříbarevné pruhy, pánské střihy a osobitý přístup k navrhování obleků, úspěšně promítl také do dámské divize, kterou uvedl v roce 2012. Své obzory následně výrazně rozšířil v roce 2023, kdy vstoupil do nejvyšší módní disciplíny a představil první couture kolekci na Pařížském haute couture weeku.
Nevídaný úkaz v americkém rybníčku. Kolekcemi se rovná avantgardním mistrům
Tvorba Thoma Browne je komplexní a netuctová. V rámci americké módy představuje avantgardní a teatrální odchylku, podobnou spíše jeho návrhářským kolegům z Evropy. V paměti nám utkvěla například jeho poslední haute couture show kombinující téma olympijských her a odhalování tajů couture řemesla.


Zdroj: Thom Browne
Oblečení bylo ušito převážně z mušelínu. Ten se v haute couture používá k vytvoření takzvaného toile. Jedná se o prototyp oděvu určený k otestování funkčnosti designu a doladění finálního outfitu předtím, než se skutečně ušije. Browne však návrhy pojal v dekonstruktivistickém smyslu a poslal je na molo jako finální look.


Zdroj: Thom Browne
Nesmíme zapomenout ani na jeho ready-to-wear přehlídku pro podzim/zimu 2020, inspirovanou Noemovou archou. Využití symboliky biblického příběhu v ní bylo evidentní, od zvířecích hlav až po modelky a modely, procházejících se po molu v párech, neboť Noe zachránil z každého zvířecího druhu jeden pár.
Dresscode Met Gala 2025 byl jako stvořený pro Thoma Browne. Jeho róby ovládly Met schody
Kromě fashion komunity si Thom Browne získal i slavné osobnosti. Jen v roce 2025 oblékl hned několik celebrit, které zazářily na těch nejvýznamnějších událostech. Ukázkovým příkladem je look rapperky Doechii z udílení cen Grammy. V průběhu večera jsme ji mohli vidět při jejím vystoupení, focení a přebírání ceny, a to rovnou ve třech outfitech z dílny Thom Browne.
A kdyby bylo letošní Met Gala soutěží, vyhrál by ji Thom Browne. Mistr pánské krejčoviny se chytře chopil předepsaného dresscode („Tailored for You“) a vytvořil několik rób na míru. Dech nám vyrazila herečka Zoe Saldaña v černobílých oblekových šatech se zvýrazněnou siluetou a zpěvačka Janelle Monáe s oversized kabátem v typických Thom Browne barvách a kloboukem doplněným monoklem.
Zdroje: Thom Browne, Business of Fashion, Wall Street Journal, L’Officiel, New York Times, CNN, Instagram