Více

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―

  Sledujte nás na Instagramu

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.

  - Reklama -

  Stejně jako v případě mnoha údajů o udržitelnosti, získat přesná a aktuální data o spotřebě vody v módním průmyslu je náročné. Ovšem podle zprávy nadace Ellen MacArthur Foundation z roku 2017 se v tomto odvětví spotřebuje přibližně 93 miliard metrů krychlových vody ročně, což by stačilo na uspokojení potřeb pěti milionů lidí. Znepokojující? Očekává se, že do roku 2030 se toto množství zdvojnásobí.

  Kolik vody spolkne jedno tričko?

  Voda provází celý proces výroby oblečení, počínaje pěstováním rostlin a chovem zvířat potřebných k výrobě tkanin. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vody je potřeba na výrobu jednoho bavlněného trička? Odpověď vás zřejmě šokuje. Podle World Wildlife Fund se totiž jedná o 2 700 litrů vody. To je množství, které by jednomu člověku vystačilo na 900 dní.

  Bavlna je velmi žíznivá plodina. Potřebuje hodně vody k tomu, aby mohla růst a produkovat nadýchaná vlákna, která se k výrobě textilu používají. Přeměna bavlny na látku, a následně na oděv, rovněž vyžaduje značné množství vody.

  - Reklama -

  Zdroj: RiverBlue

  Barvení a konečná úprava může spolknout až 200 litrů vody na kilogram látky. Kromě toho většina produkce bavlny probíhá neudržitelně za použití velkého množství pesticidů a insekticidů, které se vyplavují do vodních toků a dostávají se tak dále do ekosystémů.

  Ani ostatní kusy oblečení na tom nejsou lépe

  Společnost GAP rovněž odhalila průzkum o spotřebě vody na výrobu oblečení. Vyplynulo z něj, že na pár džínů padne až 7 250 litrů vody. Na mikinu s kapucí nebo svetr to bude 3 350 litrů vody a pár kalhot či boxerek utopí 850 litrů vody. Mnoho značek přitom vyrábí oblečení v oblastech, kde není dost vody ani pro tamní obyvatele.

  - Reklama -

  Podle barvy řek se pozná barva roku

  Módu u nás v redakci milujeme, ale zároveň je potřeba si přiznat, že módní průmysl není zrovna nejlepší vodohospodář. Významně na tento fakt upozornil dokument RiverBlue z roku 2017.

  Textilní společnosti pak do vody rovněž vypouštějí miliony litrů chemikálií v podobě toxinů a těžkých kovů, což způsobuje škody na životním prostředí i různá onemocnění. V Číně podle barvy řek poznáte, jaká barva je zrovna nejvíce trendy.

  Problémové je i oblečení, které už vlastníme. Valná většina z toho, co máte ve skříni, obsahuje polyester a vyrábí se ze stejného polymeru, z něhož se dělají plastové lahve. Když však polyesterové oblečení pereme, do vodních toků se z něj dostávají tisíce plastových mikrovláken, která dále putují do oceánů, a nakonec si skrze ně najdou cestu i do našeho potravního řetězce.

  Smutnou pravdou je, že většina značek s nápravou nic nedělá

  Čím větší značka, tím větší vliv. Některé netuší, jak s vodou lépe hospodařit a některým je to fuk. Platforma Good on you, dlouhodobě se zabývající hodnocením značek a jejich dopadem na lidi i planetu, tak oznámila, že 94 procent velkých značek vůbec nesleduje svůj dopad na vodu v místě, kde oblečení vyrábí.

  Další problém je obecně nedostatečná transparentnost značek ohledně jejich environmentální politiky. Nemůžeme si tedy udělat přesný obrázek o jejich výrobním chování. Do téhle skupiny spadají například značky jako Cider, Shein, Temu nebo Skims.

  Změna nebude snadná. Musí přijít z více stran

  Je nevyhnutelné, aby největší změna přišla od samotného módního průmyslu. Výrobci musí investovat do nových výrobních metod a přijít na způsoby, jak používat menší množství chemikálií.

  Někteří vědci už nyní pracují na řešeních, jak odstranit chemické látky z odpadních vod před jejich vypuštěním do životního prostředí. Jeden výzkumnický tým se například domnívá, že by klíčem mohl být chitin, nacházející se v mušlích.

  Zdroj: RiverBlue

  My jako zákazníci ale můžeme svým nákupním chováním značky popostrčit. Musíme především upřednostňovat kvalitu nad množstvím. Nakupovat opravdu jen tehdy, když něco potřebujeme. Mnozí z nás to pořád neradi slyší, ale nelze očekávat zlepšení, pokud nepřestaneme tak šíleně hromadit.

  Vybírejte si, od koho nakupujete a chtějte po značkách, aby k vám byly otevřené. Koneckonců žijeme všichni na jedné planetě, co se děje na její druhé straně, se dotýká nás všech.

  Zdroje: Good on you, Sustainability Mag, Sustainably Chic, RiverBlue, YouTube, Instagram

  Foto:Pexels

  Kolik vody oblékáme? V oblečení se budeme topit, dokud neskončíme na suchu

  Během recese nakoupíme více rtěnek. Kosmetika nebo lem sukně jako netradiční ekonomické ukazatele

  Nákupní návyky a nové oblečení v našem šatníku prozrazují o aktuálním stavu světa kolem nás více, než si myslíme. Móda, kosmetika a luxus jsou totiž součástí mnoha ekonomických teorií. Zdá se, že i index rtěnky nebo šampaňského může být směrodatným ukazatelem ekonomické recese nebo prosperity.

  Letní horké vlny lze prožít i bez starostí. Postaví se jim správně zvolené beauty produkty

  I když se na teplé letní měsíce každý rok těšíme, nesou s sebou i jisté překážky. Najednou je o dost těžší zachovat svůj make-up nerozmazaný, vlasy uhlazené a pleť bez nečistot. Horké vlny však můžete zvládnout pomocí správných beauty a make-up produktů.

  Hermès Birkin Bag jako ikona unisex elegance. Symbol luxusu si dopřávají i muži

  Při spojení Birkin bag si mnozí představí ikonickou kabelku, která si získala srdce žen po celém světě. Taková myšlenka je ale již dávno v propadlišti zapomnění, symbol luxusu a statusu si čím dál častěji užívají také muži. V dnešní době, kdy se hranice mezi módními gender kódy stále více stírají, se ikonická taška stává univerzálním symbolem elegance a sofistikovanosti pro všechny, bez rozdílu pohlaví.

  Kenzo propojil své kořeny s pařížskou elegancí. Čerpal z motivů džungle i origami

  Pařížská show Kenzo pro jaro a léto 2025 překvapila harmonickou kombinací francouzské elegance a svého ikonického archivu. Návrhář Nigo totiž při tvorbě dámských i pánských kolekcí čerpal z kořenů známé značky, slepujících vliv Francie a Japonska. Dokonale tak uchopil inspiraci džunglí nebo japonským origami.

  Nastává renesance 80. let. Z popela vstávají balonové sukně

  Od denimových a maxi přes saténové až po mini, sukně vždy byly a budou v módě. Značnou popularitu ve vyhledávání na sociálních sítích si v současné době užívají právě balonové sukně, proslavené v 80. letech minulého století. Přicházejí však s moderním a svěžím nádechem, který si nebudete chtít nechat ujít.

  Vychutnejte si s drinkem i jedinečné výhledy. Zavítejte do top rooftop barů Evropy

  Cestování nabízí jedinečnou příležitost ochutnat luxusní gastronomii ze všech koutů světa. V plánech výletů do cizích krajin by ovšem nemělo chybět ani objevování nezapomenutelných výhledů. Slaďte proto oba vytoužené zážitky a vyzkoušejte jeden z top rooftop barů Evropy.

  Módní novinky v kostce: Ralph Lauren odhalil uniformy týmu USA a Rihanna zastupuje J’Adore

  Americký návrhář Ralph Lauren představil očekávané uniformy týmu USA pro nadcházející Olympijské hry. Novinku ovšem představil rovněž módní dům Dior. Zveřejnil totiž, že se zpěvačka Rihanna stane ambasadorkou vůně J'Adore. Modelka Noemi Campbell zase v sobotu otevře vlastní výstavu a Chanel zahájí nové partnerství.

  Módní svět ovládá Miu Miu girl. Italská značka vytvořila vlastní styl

  Ani nejméně aktivní pozorovatel módního průmyslu si nemohl nevšimnout nesmlouvavého růstu italské značky Miu Miu. V posledních letech si díky svým virálním trendy kouskům dokázala vybudovat nejen základnu věrných zákazníků, ale také vlastní styl. Seznamte se s Miu Miu girl.

  Interiér roku 2025 oslavuje barvu Burnt Sienna i mísu s pomeranči. To vše na eklektickém základě

  Interiérové trendy roku 2025 zasahují do několika stylů. Inspiraci nachází v 70. letech, jejich prvky však převádí do moderních a inovativních linií. Oblíbený minimalismus sice ustupuje, jednou nohou v designovém hřišti ovšem stále zůstává. Jak jinak totiž správně vyniknou zdobné koberce než v jednoduchém prostředí? Alespoň tak nám je letos odprezentoval milánský Design Week.

  Pharrell Williams ztvárnil ducha Olympiády. Nová kolekce Louis Vuitton stojí na pospolitosti

  Kreativní ředitel pánské módy Louis Vuitton Pharrell Williams opět dokázal svou schopnost využívat aktuální dění i odhadovat budoucí trendy. Jeho nejnovější kolekce, odhalená na zahradě ředitelství UNESCO, umně podtrhla srdce blížící se Olympijských her, tedy pospolitost.

  Crème de la crème golfu: 5 nepřekonatelných hřišť překoná jen váš perfektní odpal

  Golf je sport, který si získal nadšence po celém světě. Není divu, můžete při něm sportovat i relaxovat uprostřed úchvatné přírody. Samotná hra je přitažlivá, existují však také golfová hřiště, která nebudete chtít opustit. Jedná se o crème de la crème luxusních golfových hřišť, nabízejících milovníkům oblíbeného sportu nepřekonatelné zážitky.

  TikTok zkouší další nevábný trend. Sociální síť zlákalo Onion Coffee

  Uživatelé TikToku znovu a znovu dokazují, že vyzkouší téměř každý trend, který spatří na svých obrazovkách. Přesně takový zvyk dal totiž zrodit další podivuhodné obsesi. Tentokrát se milovníkům neobvyklých ingrediencí zalíbilo takzvané Onion Coffee, tedy káva s mlékem a jarní cibulkou.

  Módní novinky v kostce: Alessandro Michele překvapil cruise kolekcí a Nicola Coughlan kampaní pro Skims

  Začátek týdne přinesl hned několik neočekávaných zpráv. Návrhář Alessandro Michele nečekaně odhalil první tvorbu v nové pozici kreativního ředitele Valentino. Populární herečka Nicola Coughlan se zase objevila v kampani pro Skims. Značka Swarovski zahájila exkluzivní výstavu v Miláně a Gucci ve stejném městě představil svou pánskou kolekci.

  Přichází finální série seriálu Elite. Připravte se na záplavu rozmanitých a trendy outfitů

  Netflix oznámil datum dlouho očekávané osmé série oblíbeného španělského seriálu Elite. Jeho premiéru stanovil na 26. července. Fanoušci se mohou těšit na další dávku dramatických zápletek, módních ikon a estetického požitku, pro seriál tak typického. Samozřejmě se nebavíme pouze o více "spicy" scénách. Elite si totiž získal reputaci nejen pro svůj napínavý děj, ale také moderní vizuál.

  Tvářenka, jak ji ještě neznáte. Boyfriend Blush redefinuje trendy líčení

  Současným make-up trendům bezpochyby dominuje tvářenka ve všech formách, tvarech a barvách. V různých odstínech ji tak tradičně nanášíme nad bronzer a lícní kosti, abychom tím pozvedli svůj obličej. Sociálními sítěmi se ovšem začal šířit trend zvaný Boyfriend Blush, který nebojácně popírá všechny zásady trendy líčení posledních několika let.

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―

  ― Reklama ―