Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.
Stejně jako v případě mnoha údajů o udržitelnosti, získat přesná a aktuální data o spotřebě vody v módním průmyslu je náročné. Ovšem podle zprávy nadace Ellen MacArthur Foundation z roku 2017 se v tomto odvětví spotřebuje přibližně 93 miliard metrů krychlových vody ročně, což by stačilo na uspokojení potřeb pěti milionů lidí. Znepokojující? Očekává se, že do roku 2030 se toto množství zdvojnásobí.
Kolik vody spolkne jedno tričko?
Voda provází celý proces výroby oblečení, počínaje pěstováním rostlin a chovem zvířat potřebných k výrobě tkanin. Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vody je potřeba na výrobu jednoho bavlněného trička? Odpověď vás zřejmě šokuje. Podle World Wildlife Fund se totiž jedná o 2 700 litrů vody. To je množství, které by jednomu člověku vystačilo na 900 dní.
Bavlna je velmi žíznivá plodina. Potřebuje hodně vody k tomu, aby mohla růst a produkovat nadýchaná vlákna, která se k výrobě textilu používají. Přeměna bavlny na látku, a následně na oděv, rovněž vyžaduje značné množství vody.
Zdroj: RiverBlue
Barvení a konečná úprava může spolknout až 200 litrů vody na kilogram látky. Kromě toho většina produkce bavlny probíhá neudržitelně za použití velkého množství pesticidů a insekticidů, které se vyplavují do vodních toků a dostávají se tak dále do ekosystémů.
Ani ostatní kusy oblečení na tom nejsou lépe
Společnost GAP rovněž odhalila průzkum o spotřebě vody na výrobu oblečení. Vyplynulo z něj, že na pár džínů padne až 7 250 litrů vody. Na mikinu s kapucí nebo svetr to bude 3 350 litrů vody a pár kalhot či boxerek utopí 850 litrů vody. Mnoho značek přitom vyrábí oblečení v oblastech, kde není dost vody ani pro tamní obyvatele.
Podle barvy řek se pozná barva roku
Módu u nás v redakci milujeme, ale zároveň je potřeba si přiznat, že módní průmysl není zrovna nejlepší vodohospodář. Významně na tento fakt upozornil dokument RiverBlue z roku 2017.
Textilní společnosti pak do vody rovněž vypouštějí miliony litrů chemikálií v podobě toxinů a těžkých kovů, což způsobuje škody na životním prostředí i různá onemocnění. V Číně podle barvy řek poznáte, jaká barva je zrovna nejvíce trendy.
Problémové je i oblečení, které už vlastníme. Valná většina z toho, co máte ve skříni, obsahuje polyester a vyrábí se ze stejného polymeru, z něhož se dělají plastové lahve. Když však polyesterové oblečení pereme, do vodních toků se z něj dostávají tisíce plastových mikrovláken, která dále putují do oceánů, a nakonec si skrze ně najdou cestu i do našeho potravního řetězce.
Smutnou pravdou je, že většina značek s nápravou nic nedělá
Čím větší značka, tím větší vliv. Některé netuší, jak s vodou lépe hospodařit a některým je to fuk. Platforma Good on you, dlouhodobě se zabývající hodnocením značek a jejich dopadem na lidi i planetu, tak oznámila, že 94 procent velkých značek vůbec nesleduje svůj dopad na vodu v místě, kde oblečení vyrábí.
Další problém je obecně nedostatečná transparentnost značek ohledně jejich environmentální politiky. Nemůžeme si tedy udělat přesný obrázek o jejich výrobním chování. Do téhle skupiny spadají například značky jako Cider, Shein, Temu nebo Skims.
Změna nebude snadná. Musí přijít z více stran
Je nevyhnutelné, aby největší změna přišla od samotného módního průmyslu. Výrobci musí investovat do nových výrobních metod a přijít na způsoby, jak používat menší množství chemikálií.
Někteří vědci už nyní pracují na řešeních, jak odstranit chemické látky z odpadních vod před jejich vypuštěním do životního prostředí. Jeden výzkumnický tým se například domnívá, že by klíčem mohl být chitin, nacházející se v mušlích.
Zdroj: RiverBlue
My jako zákazníci ale můžeme svým nákupním chováním značky popostrčit. Musíme především upřednostňovat kvalitu nad množstvím. Nakupovat opravdu jen tehdy, když něco potřebujeme. Mnozí z nás to pořád neradi slyší, ale nelze očekávat zlepšení, pokud nepřestaneme tak šíleně hromadit.
Vybírejte si, od koho nakupujete a chtějte po značkách, aby k vám byly otevřené. Koneckonců žijeme všichni na jedné planetě, co se děje na její druhé straně, se dotýká nás všech.
Zdroje: Good on you, Sustainability Mag, Sustainably Chic, RiverBlue, YouTube, Instagram