Sledujete někdy catwalk modelek se zatajeným dechem a úžasem v očích, ale zároveň máte rozporuplné pocity doplněné o spoustu otázek? V pořádku. Přesně tohle ve Vás mají umělecká díla vyvolat. Zůstávají ale stejně nedosažitelná jako dříve?

Existují obrazy a dekorace, které zdobí vaše domovy, ale také honosné kousky o nesmírné hodnotě, které najdeme v muzeích a slouží jako múzy pro další umělce. Múzami jsou také, často bizarní, modely z přehlídek haute couture. Jejich úkolem je ukázat trend, o který se bude opírat kolekce prêt-à-porter a usnadňuje pochopení toho, co bylo skutečnou inspirací kolekce. Nemají být praktické nebo nositelné, mají ohromit a vyvolat diskusi.

Kevin Germanier během Paris Fashion Week vyslal jasnou message o tom, že se na jaře 2023 máme připravit na korálky, peří a třpytivé látky.

Opravdu kontroverzní, nejen haute couture, přehlídky můžeme v posledních letech vidět u módního domu Balenciaga. Při své poslední couture show během Paris Fashion Week, pod taktovkou návrháře Demny Gvasalii, jsme mohli vidět třpytivé modely v kontrastu s modely neoprenovými. Modelky měly navíc obličeje zahaleny maskami. Bez masek se objevila pouze velká jména jako Naomi Cambell nebo Nicole Kidman.

Tato přehlídka ovšem znamenala naprostý přelom v haute couture. Po jejím skončení byl otevřen couture obchod. Dosud byl nákup těchto impozantních a ručně šitých modelů možný pouze v ateliérech a dostal se k nim jen velmi úzký okruh klientů. Při openingu couture obchodu, který se nachází pod historickým ateliérem Balenciaga na 10 Avenue George V, generální ředitel Balenciaga Cédric Charbit prohlásil: „Koncept couture obchodu je vstupní branou ke couture, která zůstává velmi uzavřeným vesmírem, zejména pro nové generace.“

Co se ale děje s většinou modelů z haute couture přehlídek?

Stejně jako další vysoké umění nejčastěji putují do muzeí. Výjimečně se také draží, většinou pro dobročinné účely.

Nejvíce muzeí najdeme v samotné kolébce módy. Pařížskými legendami jsou zejména Palais Galliera a Museum of Decorative Arts. Obrovským zážitkem jsou i muzea módních domů, například La Galerie Dior s dechberoucím schodištěm „Diorama“.

Foto: Galerie Dior

USA má centrum módy v New Yorku. Určitě stojí za návštěvu Museum at the Fashion Institute of Technology (MFIT) a Metropolitan Museum of Modern Art (MET). Při návštěvě Velké Británie nezapomeňte na Victoria & Albert Museum v Londýně. V Japonsku se může kochat v Kyoto Custume Institute.

Význam přehlídek haute couture

Prestiž. Každý designér se chce prostřednictvím své kreativity a technických dovedností podílet na udávání módního trendu. Poskytnout veřejnosti celkový dojem, téma, náladu, umělecké pozadí i atmosféru kolekce, která bude inspirací pro kousky prêt-à-porter. Přehlídky haute couture netrvají dlouho a jsou pro veřejnost uzavřeny. Zúčastnit se jich může pouze velmi úzký okruh lidí, který zahrnuje i nejtalentovanější novináře.

Prezentace a propagace. Všechny značky chtějí prodávat své produkty. Přehlídky haute couture  jsou pro ně skvělým způsobem, jak zvýšit povědomí o značce. Představení bizardních kousků je excelentní způsob, jak značce pomoci vybudovat si vlastní image a získat tak uznání a popularitu. Divoce okázalé nebo přehnaně pohádkové kusy oblečení totiž přirozeně vzbuzují větší zájem tisku.

Výsada haute couture

Haute couture má velmi přísné požadavky, které chrání zákon pařížské Fédération de la Haute Couture et de la Mode (FHCM), která má na celosvětový módní průmysl nepopiratelný dopad. FHCM byla založena v roce 1868 a střeží náročné standardy francouzské módní kultury. V současné době má přibližně sto členů a sestává ze tří komor: haute couture, dámská móda a pánská móda. Předsedá módním týdnům v Paříži a podporuje nadějné návrháře. Každoročně má nelehký úkol sestavit exkluzivní seznam módních domů, které splnily náročné požadavky a mohou se pyšnit členstvím. To se dále dělí na tři stupně. Do prvního se řadí značky, které sídlí v Paříží, jmenovitě to jsou třeba Chanel nebo Dior. Do druhého stupně řadíme značky nefrancouzského původu, např. Versace Valentino. V posledním jsou začínající talenty, kterým FHCM poskytuje podporu v jejich rozvoji a zviditelnění se.

Zdroje: Fédération de la Haute Couture et de la Mode, Dezeen, Instagram

Jaký je význam a osud bizarních modelů z přehlídek haute couture?