Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Sledujete někdy catwalk modelek se zatajeným dechem a úžasem v očích, ale zároveň máte rozporuplné pocity doplněné o spoustu otázek? V pořádku. Přesně tohle ve Vás mají umělecká díla vyvolat. Zůstávají ale stejně nedosažitelná jako dříve?

  Existují obrazy a dekorace, které zdobí vaše domovy, ale také honosné kousky o nesmírné hodnotě, které najdeme v muzeích a slouží jako múzy pro další umělce. Múzami jsou také, často bizarní, modely z přehlídek haute couture. Jejich úkolem je ukázat trend, o který se bude opírat kolekce prêt-à-porter a usnadňuje pochopení toho, co bylo skutečnou inspirací kolekce. Nemají být praktické nebo nositelné, mají ohromit a vyvolat diskusi.

  Kevin Germanier během Paris Fashion Week vyslal jasnou message o tom, že se na jaře 2023 máme připravit na korálky, peří a třpytivé látky.

  Opravdu kontroverzní, nejen haute couture, přehlídky můžeme v posledních letech vidět u módního domu Balenciaga. Při své poslední couture show během Paris Fashion Week, pod taktovkou návrháře Demny Gvasalii, jsme mohli vidět třpytivé modely v kontrastu s modely neoprenovými. Modelky měly navíc obličeje zahaleny maskami. Bez masek se objevila pouze velká jména jako Naomi Cambell nebo Nicole Kidman.

  Tato přehlídka ovšem znamenala naprostý přelom v haute couture. Po jejím skončení byl otevřen couture obchod. Dosud byl nákup těchto impozantních a ručně šitých modelů možný pouze v ateliérech a dostal se k nim jen velmi úzký okruh klientů. Při openingu couture obchodu, který se nachází pod historickým ateliérem Balenciaga na 10 Avenue George V, generální ředitel Balenciaga Cédric Charbit prohlásil: „Koncept couture obchodu je vstupní branou ke couture, která zůstává velmi uzavřeným vesmírem, zejména pro nové generace.“

  Co se ale děje s většinou modelů z haute couture přehlídek?

  Stejně jako další vysoké umění nejčastěji putují do muzeí. Výjimečně se také draží, většinou pro dobročinné účely.

  Nejvíce muzeí najdeme v samotné kolébce módy. Pařížskými legendami jsou zejména Palais Galliera a Museum of Decorative Arts. Obrovským zážitkem jsou i muzea módních domů, například La Galerie Dior s dechberoucím schodištěm „Diorama“.

  Foto: Galerie Dior

  USA má centrum módy v New Yorku. Určitě stojí za návštěvu Museum at the Fashion Institute of Technology (MFIT) a Metropolitan Museum of Modern Art (MET). Při návštěvě Velké Británie nezapomeňte na Victoria & Albert Museum v Londýně. V Japonsku se může kochat v Kyoto Custume Institute.

  Význam přehlídek haute couture

  Prestiž. Každý designér se chce prostřednictvím své kreativity a technických dovedností podílet na udávání módního trendu. Poskytnout veřejnosti celkový dojem, téma, náladu, umělecké pozadí i atmosféru kolekce, která bude inspirací pro kousky prêt-à-porter. Přehlídky haute couture netrvají dlouho a jsou pro veřejnost uzavřeny. Zúčastnit se jich může pouze velmi úzký okruh lidí, který zahrnuje i nejtalentovanější novináře.

  Prezentace a propagace. Všechny značky chtějí prodávat své produkty. Přehlídky haute couture  jsou pro ně skvělým způsobem, jak zvýšit povědomí o značce. Představení bizardních kousků je excelentní způsob, jak značce pomoci vybudovat si vlastní image a získat tak uznání a popularitu. Divoce okázalé nebo přehnaně pohádkové kusy oblečení totiž přirozeně vzbuzují větší zájem tisku.

  Výsada haute couture

  Haute couture má velmi přísné požadavky, které chrání zákon pařížské Fédération de la Haute Couture et de la Mode (FHCM), která má na celosvětový módní průmysl nepopiratelný dopad. FHCM byla založena v roce 1868 a střeží náročné standardy francouzské módní kultury. V současné době má přibližně sto členů a sestává ze tří komor: haute couture, dámská móda a pánská móda. Předsedá módním týdnům v Paříži a podporuje nadějné návrháře. Každoročně má nelehký úkol sestavit exkluzivní seznam módních domů, které splnily náročné požadavky a mohou se pyšnit členstvím. To se dále dělí na tři stupně. Do prvního se řadí značky, které sídlí v Paříží, jmenovitě to jsou třeba Chanel nebo Dior. Do druhého stupně řadíme značky nefrancouzského původu, např. Versace Valentino. V posledním jsou začínající talenty, kterým FHCM poskytuje podporu v jejich rozvoji a zviditelnění se.

  Zdroje: Fédération de la Haute Couture et de la Mode, Dezeen, Instagram

  Jaký je význam a osud bizarních modelů z přehlídek haute couture?

  Kozačky a černé punčocháče: Neporazitelná trendy kombinace na zimu

  Vymanit se z koloběhu zimního oblékání může být obtížné. Někdy se zdá, že jedinou možností pro chladné počasí jsou kalhoty, ale opak je pravdou. V tomto období můžete své outfity povýšit na jinou úroveň díky vysokým kozačkám a punčocháčům. Ukážeme vám, jak vytvořit dechberoucí look právě pomocí těchto dvou kousků.

  Pradasphere II pohltila Šanghaj. Návštěvníky láká na to nejlepší z luxusního světa Prada

  Čím dál více luxusních značek cílí na trh v Číně. Jednou z nich je italská společnost Prada, která ve čtvrtek v Šanghaji zahájila exkluzivní výstavu Pradasphere II. Nabízí jedinečný zážitek, který návštěvníky vtáhne do jinak nedosažitelného světa slavného módního domu. Na vlastní oči tak spatří nejen slavné oblečení, ale také architekturu, sport a umění.

  Přehlídka Chanel Métiers d’art vzdala hold Manchesteru. Vyzdvihla jeho historii i hudební ikony

  Velkolepá show Métiers d'art letos provázala značku Chanel s průmyslovou i hudební historií Manchesteru. Kreativní ředitelka Virginie Viard vzdala hold hvězdám jako Joy Division, New Order, The Smiths nebo Oasis. Pochmurné britské město pak rozzářila kolekcí v jasných barvách červené, zelené nebo oranžové. Zpracovala je především do kousků s nádechem 60. let minulého století.

  Ponořte se o svátcích do zaslouženého beauty spánku. Odměňte se luxusním povlečením, vyživující kosmetikou nebo relaxující vůní

  Kromě přeplněného svátečního stolu a kouzelných pohádek se všichni celý rok těšíme na svátky ještě z dalšího důvodu. Nemůžeme se dočkat vytouženého odpočinku a klidu. Podobný relax zaručí především kvalitní spánek. Odměňte se proto letošní vánoční sezónu luxusním povlečením, hedvábnou maskou na oči, pořádnou matrací nebo nočními séry a aromatickými oleji.