Šperky s okázalými drahými kameny jsou nejen nejlepšími přáteli žen, ale také zlodějů. Své o tom vědí světové klenotnické domy a instituce, vybavené prvotřídními bezpečnostními systémy. Historie však ukazuje, že ani ty nejcennější poklady neuniknou šibalským rukám mazaných lupičů.
Růžoví panteři udeřili hned dvakrát. Nejdříve jako malíři, později jako ženy
Například po vzácných klenotech Harryho Winston zatoužili zloději hned několikrát. Proslulou pařížskou prodejnu na Avenue Montaigne, která se hemží luxusními butiky, navštívili hned dvakrát. Za dvojím vyloupením luxusního klenotnictví nestojí nikdo jiný než legendární Růžoví panteři, tedy zločinecká skupina složená z členů převážně balkánského původu.
Zloději se v roce 2007 dostali do butiku v noci, a to v převlečení za malíře. Následně si za bílého dne odnesli šperky v hodnotě téměř 30 milionů dolarů. Celá akce přitom trvala necelou půlhodinu. Přítomní zaměstnanci pod hrozbou střelby s lupiči spolupracovali a otevřeli jim přísně střežený trezor. Způsob, jakým se skupina dostala dovnitř, se spolu se selháním bezpečnostních systémů vymykal veškeré logice.
Zdroj: Harry Winston
V prosinci následujícího roku se čtveřice objevila v obchodě znovu, tentokrát ovšem v ženském přestrojení. Strážný je bez většího podezření pustil dovnitř. Jejich tehdejším největším úlovkem se stal 31 karátový diamantový prsten. Zlodějům se tak podařilo provést jednu z největších loupeží v dějinách Francie.
Děkovat za to mohou především nečekanému komplicovi, bezpečnostnímu pracovníkovi butiku, který noc před první loupeží deaktivoval veškerá alarmová čidla. Dohromady osm mužů si ovšem v roce 2015 před soudem vyslechlo své rozsudky. Údajný vůdce skupiny Doudou dostal nejvyšší trest a za mřížemi si odpykává 15 let.
Vykradení drážďanské klenotnice bylo rodinnou akcí
Krádež v Drážďanech v roce 2019 byla pro Německo bolestivou ranou. Ze vzácné barokní klenotnice Zelená klenba totiž zmizely historicky velmi významné šperky, a to v hodnotě 113 milionů eur. Mezi ukradenými kusy byl také královský 49 karátový drážďanský bílý diamant, ceremoniální kord nebo náprsní hvězda polského Řádu bílého orla.
Vstupenkou zlodějů do objektu se stalo zapálení nedaleké trafostanice, díky čemuž zbavili celou budovu proudu. Pak už stačilo jen odstranit mříže na oknech, vplížit se dovnitř, rozbít vitríny a nacpat do pytlů nejcennější poklady saské historie. Celou akci zachytily pouze kamery umístěné v Zelené klenbě, fungující na záložní zdroj energie.
Zdroj: Green Vault Dresden
Z loupeže bylo v roce 2021 obviněno šest mužů z rodinného klanu Remmo, neboli obávaného gangu berlínského podsvětí. Obžalovaní si rozsudek vyslechli loni na jaře, maximální trest tehdy činil šest let za mřížemi. Místo, kam zločinci ukryli šperky, prozradili výměnou za nižší tresty. Značná část lupu se tak vrátila do klenotnice.
Antverpy jsou poznamenány bezprecedentní diamantovou loupeží jako z filmu
Slavná loupež v bájném městě diamantů, Antverpách, by byla tvrdým oříškem i pro Sherlocka Holmese. Do historie se totiž zapsala jako jedna z nejrafinovanějších, nejelegantnějších a téměř bezchybných krádeží šperků.
Skupina pěti mužů, složená z vůdce Leonarda Notarbartolo a kumpánů pojmenovaných jako Génius, Monstrum, Klíčník a Nervák, během chladné únorové noci roku 2003 úspěšně vyrabovala trezor World Diamond Centre. Následně si tak odnesla diamanty v hodnotě 100 milionů dolarů.
Špičkoví lupiči překvapivě nepoužili zbraně ani jinou formu násilí. Přesto se dostali přes šestistupňový bezpečnostní systém, zahrnující světelné a tepelné senzory, magnetické pole, pohybové čidlo a zámek se 100 miliony možnými kombinacemi.
Nebýt salámového sendviče, krádež by se pravděpodobně nikdy nevyřešila. Notarbartolo a Nervák měli totiž veškeré důkazy spálit, ale místo toho je jen odhodili v lese. Policie tak v hromadě odpadků našla kousek Notarbartolova sendviče, podle kterého ho dokázala vypátrat. Velitel skupiny dostal za téměř dokonalou loupež století 10 let vězení. Trestu unikl pouze Klíčník, jehož totožnost zůstává dodnes neznámá.
Zdroje: ČT, Tatler, BBC, Vanity Fair, iRozhlas, The Guardian, TikTok