Společnost Rebag vydala statistiky týkající se vyhledávání módních společností za měsíc březen. Dle nejnovějších dat zatoužili milovníci módy především po kabelkách Chanel. Méně chtěné byly naopak produkty Louis Vuitton nebo Gucci.
Kabelky značky Chanel byly v březnu letošního roku jasným hitem. Například model Classic Flap vyhledávali zákazníci o téměř 30 procent více. Zvedla se také poptávka po tašce Gabrielle, a to o skoro 55 procent. Více chtěná byla také kabelka Chanel Mini, po které se fanoušci módy sháněli o 46 procent častěji než dříve. Takové statistiky ukázala nejnovější data společnosti Rebag sledující chování zákazníků v módním světě.
Dle ní se tak v uplynulém měsíci jednoznačně dařilo nejlépe společnosti Chanel. O něco méně úspěšné byly ovšem ostatní módní domy. Například produkty Gucci zákazníci hledali o 55 procent méně častěji. Ještě hůře na tom byla firma Louis Vuitton, jejiž vyhledávání se propadlo o téměř 80 procent. Lehce utrpěla také společnost Hermès, po které se milovníci módy sháněli o 22 procent méně. Přesto se ale zvýšilo jejich vyhledávání kabelky Birkin.
Chanel brand searches climb in March; Gucci, Louis Vuitton down: Rebag report https://t.co/2Hmwi1bciD pic.twitter.com/YJBo7h90Di
— FashionNetwork Worldwide (@FNW_WW) April 18, 2023
Firma Rebag pak zvládla z vyhledávání spotřebitelů vypozorovat také nejnovější trendy. Mezi nejoblíbenější doplňky dle ní patří náušnice a popruhy na kabelky. Zákazníci se také odvracejí od minimalismu a jednoduchosti. Místo toho si zamilovali ostré a výrazné barvy, oversized tašky, výrazné šperky nebo různé třpytky. Za statement piece považují také originální čelenky. Mezi nejoblíbenější typ obuvi patří klasické bílé tenisky a boty s klínovým podpatkem.
Módnímu průmyslu se po konci světové pandemie daří, prodej z druhé ruky ale omezuje inflace
Koncem března pak data ohledně současného stavu módního průmyslu zveřejnila také společnost Luxurynsight. Ta prokázala, že se v uplynulém roce výrazně zvedla aktivita jak v prodeji módních kousků, tak kožených výrobků, parfémů, šperků, hodinek nebo kosmetiky. Důvodem je pokračující obnova ekonomiky po útlumu způsobeném světovou pandemií. Vzrostl také počet nových produktů, spoluprací nebo limitovaných edicí. Módní společnosti se také oproti roku 2021 mnohem více zaměřily na koncept pop-up obchodů.
Kromě toho se zvýšil také počet různých událostí a kampaní, které módní firmy pořádají ve snaze propagovat své produkty. Zajímavá jsou pak také čísla poukazující na chování zákazníků při nákupu luxusních produktů „z druhé ruky“. Kvůli trvající inflaci, zvyšující se nezaměstnanosti a zdražování cen se poptávka po nich snížila. Milovníci módy už nejsou ochotní koupit si nepoškozené produkty nejznámějších značek ani ze second hand obchodů. Místo toho se obracejí k těm, které mají nějakou závadu a jsou proto levnější.
Zdroj: Fashion Network, Rebag, Luxurynsight, CNN, Twitter, Instagram