More

  Módní svět si Jane Birkin získala nejen svou elegancí, ale také talentem a smyslem pro svůj jedinečný styl. V neděli ovšem její rodina zveřejnila zprávu o jejím úmrtí. Šestasedmdesátiletá ikona se proslavila svými filmy i hudbou. Známá byla také díky kabelce Hermés, jejíž tvorbu inspirovala.

  Herečka a zpěvačka Jane Birkin se se zdravotními potížemi potýkala už od infarktu, který utrpěla v roce 2021. Od té doby musela několikrát zrušit své koncerty, a to včetně těch naplánovaných na jaro loňského roku. V neděli ráno zveřejnila její rodina prohlášení o jejím úmrtí. Britská ikona zemřela ve věku 76 let v Paříži, kde žila po většinu svého života. „Ztratili jsme nadčasovou ikonu,“ prohlásili proto zástupci francouzského ministerstva kultury.

  Jane Birkin se narodila v Londýně v roce 1946. K Francii ovšem měla mnohem blíže a žila v ní od druhé poloviny 60. let. Ve stejné době navíc začala být známá. Objevila se totiž ve filmu Kaleidoscope nebo tehdy kontroverzním a provokativním filmu Blow-Up. Hrát ale začala už ve svých 17 letech. Za svůj život se tak objevila ve více než 60 filmech. Mezi její další snímky patří například La Piscine, One Hundred and One Nights nebo Death on the Nile.

  Pokud jde o hudbu, proslavila se Jane Birkin především hitem z roku 1969 s názvem Je t’aime…moi non plus. Píseň vytvořila společně se zpěvákem a autorem písní Serge Gainsbourg. Také tento song pak kvůli svému explicitnímu sexuálnímu nádechu mnohé posluchače pobouřil. S o 18 let starším Gainsbourgem pak měla Birkin vztah, který trval 13 let. Nakonec ho ovšem opustila kvůli jeho problémům s alkoholismem. Blízcí si ale zůstali až do jeho smrti roku 1991.

  Birkin inspirovala svým jedinečným a elegantním stylem, vznikla díky ní i přelomová a nadčasová kabelka

  „Nikdy nezapomeneme na její písně, smích a nesrovnatelný přízvuk, kterými nás obohacovala,“ vyjádřila se pak k úmrtí Birkin starostka Paříže Anne Hidalgo. Po ukončení vztahu s Gainsbourgem se Birkin seznámila s filmovým režisérem Jacques Doillon. Krátce poté také v roce 1984 vznikla kabelka Hermés s názvem Birkin. Její tvorbu totiž inspirovala náhodným setkáním v letadle s tehdejším kreativním ředitelem značky Jean-Louis Dumas.

  Stěžovala si mu totiž, že pro ni žádná dámská kabelka není dost velká. Známá byla totiž tím, že místo tašek raději nosila proutěný košík. V letadle se jí ale tehdy vysypal, a tak Dumas navrhl model, který by jí podobných strastí ušetřil. „Ztratili jsme blízkou přítelkyni i celoživotní společnici,“ oznámila v neděli společnost Hermés. Birkin se ale proslavila především svým jedinečným stylem, který kombinoval eleganci a prvky pánské módy. Jejím ikonickým lookem tak byly zvonové džíny, mini šaty nebo rádoby rozcuchané vlasy s ofinou.

  Zdroje: Fashion Network, WWD, Deutsche Welle, Instagram, YouTube

  Foto:Reuters

  Zemřela zpěvačka a herečka Jane Birkin. Svým stylem formovala módu druhé poloviny 20. století

  Módní novinky v kostce: Loewe má novou ambasadorku, Chanel vydal luxusní rtěnky a Bulgari odhalil kabelku Roma

  Konec týdne přináší novinky ze světa módy. Společnost Loewe zveřejnila jméno nejnovější ambasadorky. Stane se jí čínská herečka a zpěvačka Yang Mi. Chanel zase ohromil své fanoušky novou řadou luxusních rtěnek. Bulgari pro změnu oslavuje vydání nového modelku kabelky s názvem Roma. Barcelonský týden svatební módy pak odhalil první část nadcházející kampaně.

  Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

  Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem Belle Epoque, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.