Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Módní svět si Jane Birkin získala nejen svou elegancí, ale také talentem a smyslem pro svůj jedinečný styl. V neděli ovšem její rodina zveřejnila zprávu o jejím úmrtí. Šestasedmdesátiletá ikona se proslavila svými filmy i hudbou. Známá byla také díky kabelce Hermés, jejíž tvorbu inspirovala.

  Herečka a zpěvačka Jane Birkin se se zdravotními potížemi potýkala už od infarktu, který utrpěla v roce 2021. Od té doby musela několikrát zrušit své koncerty, a to včetně těch naplánovaných na jaro loňského roku. V neděli ráno zveřejnila její rodina prohlášení o jejím úmrtí. Britská ikona zemřela ve věku 76 let v Paříži, kde žila po většinu svého života. „Ztratili jsme nadčasovou ikonu,“ prohlásili proto zástupci francouzského ministerstva kultury.

  Jane Birkin se narodila v Londýně v roce 1946. K Francii ovšem měla mnohem blíže a žila v ní od druhé poloviny 60. let. Ve stejné době navíc začala být známá. Objevila se totiž ve filmu Kaleidoscope nebo tehdy kontroverzním a provokativním filmu Blow-Up. Hrát ale začala už ve svých 17 letech. Za svůj život se tak objevila ve více než 60 filmech. Mezi její další snímky patří například La Piscine, One Hundred and One Nights nebo Death on the Nile.

  Pokud jde o hudbu, proslavila se Jane Birkin především hitem z roku 1969 s názvem Je t’aime…moi non plus. Píseň vytvořila společně se zpěvákem a autorem písní Serge Gainsbourg. Také tento song pak kvůli svému explicitnímu sexuálnímu nádechu mnohé posluchače pobouřil. S o 18 let starším Gainsbourgem pak měla Birkin vztah, který trval 13 let. Nakonec ho ovšem opustila kvůli jeho problémům s alkoholismem. Blízcí si ale zůstali až do jeho smrti roku 1991.

  Birkin inspirovala svým jedinečným a elegantním stylem, vznikla díky ní i přelomová a nadčasová kabelka

  „Nikdy nezapomeneme na její písně, smích a nesrovnatelný přízvuk, kterými nás obohacovala,“ vyjádřila se pak k úmrtí Birkin starostka Paříže Anne Hidalgo. Po ukončení vztahu s Gainsbourgem se Birkin seznámila s filmovým režisérem Jacques Doillon. Krátce poté také v roce 1984 vznikla kabelka Hermés s názvem Birkin. Její tvorbu totiž inspirovala náhodným setkáním v letadle s tehdejším kreativním ředitelem značky Jean-Louis Dumas.

  Stěžovala si mu totiž, že pro ni žádná dámská kabelka není dost velká. Známá byla totiž tím, že místo tašek raději nosila proutěný košík. V letadle se jí ale tehdy vysypal, a tak Dumas navrhl model, který by jí podobných strastí ušetřil. „Ztratili jsme blízkou přítelkyni i celoživotní společnici,“ oznámila v neděli společnost Hermés. Birkin se ale proslavila především svým jedinečným stylem, který kombinoval eleganci a prvky pánské módy. Jejím ikonickým lookem tak byly zvonové džíny, mini šaty nebo rádoby rozcuchané vlasy s ofinou.

  Zdroje: Fashion Network, WWD, Deutsche Welle, Instagram, YouTube

  Foto:Reuters

  Zemřela zpěvačka a herečka Jane Birkin. Svým stylem formovala módu druhé poloviny 20. století

  PFW: Chemena Kamali debutovala pro Chloé, Givenchy nabídl pařížský chic a Rick Owens propadl nadpozemské kráse

  Návštěvníci Pařížského týdne módy se dočkali dalších očekávaných přehlídek. Jednou z největších událostí pro ně byla debutová přehlídka návrhářky Chemeny Kamali pro Chloé. Jejich pozornost se ovšem upínala i ke značce Givenchy, která je naopak v současnosti bez kreativního ředitele. Show Rick Owens pak nadchla hlavně svou estetikou připomínající populární snímek Duna.

  Boty jako investice: Které modely od Christian Louboutin se vyplatí?

  Červená podrážka je jedinečným poznávacím znamením bot značky Christian Louboutin. Modely tohoto šarmantního francouzského návrháře jsou často první volbou slavných osobností, ale i nováčků ve světě luxusní obuvi. Stojí však skutečně za to?

  Přivítejte jaro s trendy slunečními brýlemi. Vynikne oversized i sportovní styl

  S blížícím se teplejším počasím přichází i příležitost, jak posunout svůj styl na další úroveň. Hřejivé sluníčko nás totiž brzy donutí nasadit na oči sluneční brýle. Pro někoho obyčejný doplněk pak dokáže v outfitu učinit opravdový rozdíl. Stejně jako jiným módním sektorům, i jemu ale vládnou každý rok jiné trendy. Seznamte se s těmi současnými.

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.