Nejnovější data poukazují na to, že třetí čtvrtletí letošního roku nepatřilo v Číně mezi ty nejšťastnější. Od července do září měl totiž tamní ekonomický růst zpomalit. Neveselé výsledky pak ovlivnily i evropský luxusní průmysl. Švýcarské hodinky zaznamenaly pokles vývozu a koncern LVMH oznámil propad prodeje.
Čínská vláda má pro letošní rok velké plány. Snaží se totiž dosáhnout nelehkého cíle, a to ekonomické růstu pěti procent. Zdá se však, že si čínská ekonomika bude muset na svůj sen ještě počkat. Potvrdila to i nejnovější data, popsaná agenturou Reuters. Dle nich totiž třetí čtvrtletí, trvající od července do září, Číně příliš nepřálo. Ekonomika v tomto období vrostla o slabých 4,5 procenta.
V předchozím čtvrtletí přitom vzrostla o 4,7 procenta. V létě tak dosáhla nejpomalejšího tempa od prvního čtvrtletí roku 2023. Důvodů pro zpomalení je hned několik. Hlavními příčinami je slabá poptávka, trvající krize na trhu s nemovitostmi a rostoucí nezaměstnanost mladých. Agentura Reuters proto předpokládá, že čínská ekonomika letos vzroste o pouhých 4,8 procenta.
LVMH sales fall 3% as China demand for luxury goods worsens https://t.co/4pW26nUsRX pic.twitter.com/ILyHHTy4Dq
— Reuters (@Reuters) October 15, 2024
Čínská ekonomika je však druhou největší na světě. Zásadně proto ovlivňuje také evropský luxusní průmysl. Dopady pomalého růstu tak v posledních měsících zaznamenal například koncern LVMH. Zveřejnil totiž pokles prodejů za uplynulé tři měsíce o tři procenta. Jedná se o jeho první propad od začátku světové pandemie. Značnou příčinou je pak právě i stav čínské ekonomiky.
Zpomalující čínská ekonomika zasáhla i Švýcarsko. Potvrdili to tamní prodejci hodinek
Mezi další důvody zpomalení prodejů některých evropských luxusních značek patří i rostoucí ceny nebo obecná ekonomická nestabilita. Nízká poptávka čínských zákazníků však mezi nimi stále vyniká. Nedávno totiž potrápila také průmysl luxusních švýcarských hodinek. Jeho výsledky přitom dlouhodobě fungují jako jistý ukazatel zdraví celého sektoru luxusního zboží.
Zástupci prodejců švýcarských hodinek pak ve čtvrtek oznámili, že jejich vývoz utrpěl v září značnou ztrátu. Export do Číny totiž v uplynulém měsíci poklesl o nečekaných 50 procent. Druhá největší ekonomika světa je přitom pro švýcarské výrobce hodinek dlouhodobým klíčovým a nepostradatelným trhem. Například v roce 2023 představovala na 10,3 procenta všech jejich exportů.
Zdroje: The Fashion Network, WWD, X, YouTube