Více

  Sledujte nás na Instagramu

  První balaclava spatřila světlo světa už v předminulém století. Přes všechny její vzestupy a pády v designérských kolekcích se k nám ale hojně vrátila až v roce 2019. Ze začátku jsme ji vnímali pouze jako sezónní rychlý trend, avšak během následujících let se z runwayí přesunula do běžných šatníků. Jak ji letos stylizovat a do jakého modelu investovat? To jsou otázky, na které vám rádi odpovíme.

  Pokud se neobvyklý kousek, jakým je bezpochyby balaclava, rozhodnete nosit, bylo by fajn o něm něco vědět. V krátkosti, balaclava jako oděvní prvek nachází svůj název ve stejnojmenném městě Balaklava, na poloostrově Krym. Za války v 19. století sloužila jako ochrana před zdejšími klimatickými podmínkami.

  V té době kontroverzní pokrývka hlavy zaujala politickou a vojenskou symboliku, která se následně často odrážela na dobových uměleckých dílech. Její význam se však během následujícího vývoje značně změnil.

  Balaclava současnosti je stylovým a praktickým doplňkem. Zapomeňte na bad hair day i na make-up

  I když si to možná neuvědomujeme, bavíme se o módním doplňku, který snad jako první v historii nenese pouze estetický význam. Praktičnost je tu na prvním místě. Stejně jako vojáky nás zahřeje, udrží v teple celou hlavu a uchrání nás před mrazivým větrem, který nás v zimních měsících tak štve.

  Originální doplněk má ovšem i další výhody. Pokud se totiž rozhodnete balaclavu vynést, můžete rovněž zapomenout na sáhodlouhé přípravy trendy účesů. Majitelé balaclavy s výřezem pouze na oči pak nemusí řešit ani make-up. Za prvé je v tu chvíli zbytečný, a za druhé si přeci nechcete svůj nový oblíbený kousek umazat.

  První příčky zaujímají úpletové balaclavy. Působí totiž roztomile i pohodlně

  Snad nejoblíbenějším materiálem ve světě balaclav je jakýkoliv úplet. Už na první pohled z něj číší komfort a teplá energie. Kromě toho dokáže vyzdvihnout i krásu obličeje, protože zakrývá okolní, občas mírně rušivé prvky. Kombinace úpletu a podtržení krásy tak vykouzlí velice roztomilé combo.

  Našeho oblíbence nejspíše znát nebudete. Je jím totiž ne tak známý brand Past Tense, tedy designérské studio s showroomem v Paříži. Na návrzích spolupracuje s kodaňskými příznivci a vytváří tak streetwear na pomezí skandinávských a francouzských módních hranic. Balaclavy zde dokonale zapadají do jednoduchých looků a vytváří tak skvělé příkladové outfity.

  Zdroj: Past Tense

  Další skvělou volbou jsou fluffy typy balaclav. Jde o ještě roztomilejší verzi, než jsou ty z klasického úpletu. V aktuální kolekci je nabízí například módní dům Jacquemus, který se je rozhodl ozvláštnit o malý přední kšilt. Hodit se tak luxusní modely budou třeba i do deště.

  Pokud vám ovšem vadí, že stejnou pokrývku hlavy od zmíněných značek vlastní velké množství módních nadšenců, můžete se po cenově dostupnějších variantách poohlédnout na stránkách Urban Outfiters. Jedná se o běžný nákupní řetězec produkující rychlou módu. Jeho nabídka balaclav vás ale nečekaně překvapí.

  Zdroj: Jacquemus

  V Marine Serre balaclavě se předvedl i český rapper Cashanova Bulhar. Pochlubil se s ní v novém albu

  Populární český rapper si pro úvodní fotografii nového alba FLEXSYMBOL oblékl béžovou balaclavu od značky Marine Serre, zdobenou ikonickými půlměsíci. Vybrat si ale můžete i z hnědé nebo černé varianty. Značka tento oděvní prvek situuje takřka do každé kolekce. Rapper tedy jakoby vynesl královnu všech balaclav.

  Jedná se navíc o příklad toho, jak originální mohou zmíněné pokrývky hlavy být. Pokud s nimi ale začínáte, doporučujeme zvolit spíše neutrálnější modely, znázorněné výše. Postupně si můžete se zábavným kouskem začít hrát a kombinovat ve svých outfitech různé odstíny i vzory.

  Zdroje: Instagram

  Foto:Miu Miu

  Styl a uši v teple. Balaclava si v módním světě stále drží své místo

  MFW pod drobnohledem. Runway AVAVAV zahltily odpadky a Tokyo James putuje zpět do Afriky

  Milánský týden módy je za námi. Ohromily nás přehlídková mola renomovaných módních domů, jako jsou Bottega Veneta, Gucci nebo Salvatore Ferragamo. Zapomenout ale nesmíme ani na nováčky a méně věhlasné brandy. Nabízí totiž zcela jiný pohled na módu. Snaží se totiž zaujmout své místo na trhu i v podvědomí široké veřejnosti. Zaslouží si však stejné ovace jako světoznámé značky.

  Módní novinky v kostce: Balmain chystá nový parfém, Dua Lipa zastupuje YSL a Paříž vítá týden módy

  Začínající týden odhalil další módní novinky. Evropská komise zakázala platformě Zalando používat zavádějící nálepky indikující udržitelnost. Balmain oznámil nový parfém a Yves Saint Laurent Beauty bude zastupovat zpěvačka Dua Lipa. Louis Vuitton zase svou letošní cruise kolekci uspořádá v Barceloně. Odstartoval také týden módy v Paříži.

  Zamiřte s radostí do knihovny. V módě je hot knihovnický look

  Inspirace knihovnami už nepramení pouze z knih plných drahocenných mouder. Pozornost se totiž nedávno přesunula na samotné knihovnice. Módní nadšenci si převzali jejich "klasický" look. Samozřejmě ho však upravili dle svých potřeb. Výsledkem se stál o něco více stylový, ale především hot look.

  Seznam zakázaných kousků pro pány. Barevné ponožky i dřevěného motýlka okamžitě vyhoďte

  Žijeme v době, ve které je vaše vizuální stránka důležitější, něž kdy dříve. Někdo to může považovat za povrchní tvrzení, na prvním dojmu ovšem záleží. Skvělý outfit navíc zvyšuje i atraktivitu. Pokud potřebujete šatník připravit na příchod nových stylových kousků, budete jim muset uvolnit místo. Začít můžete ihned, následující kousky maximálně nekorespondují s představou o moderním muži.