Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Když si v dnešní době vybavíme pojem etiketa, nabízí se souběžně otázka její skutečné relevance. V éře 21. století se některá pravidla vskutku stávají úsměvnými, jiná stále setrvávají v základní výbavě každého slušného člověka a přibývají i nová. Mění se i definice slova dáma a představa o ní. Jaké jednoduché zásady z každodenního života by měla současná moderní dáma dodržovat?

  Dilema počtu emotikonů v jedné zprávě nahradilo políbení ruky dámě

  Na první pohled se zdá, že etiketa se z našeho slovníku a života vytrácí úplně. Její důležitost rapidně klesá. Zároveň je však důležité definovat význam slova. Etiketa je soubor pravidel zdvořilosti a společenského chování. Některé její zásady však pocházejí z příruček z 19. století, a proto lze říci, že se spíše mění souběžně se společností, nevytrácí se. Dilema počtu emotikonů v jedné zprávě nahradilo políbení ruky dámě a večeři nemusí pokaždé platit výhradně muž. Používání slov děkuji a prosím, slušnost pozdravit a úcta ke starším překonávají zub času a měly by být stále v módě.

  1.) Snažte se omezit čas strávený na telefonu ve společnosti

  Možná jste si všimli, že když je ve společnosti chvilka ticha a zdá se, že není o čem mluvit, máme tendenci vytáhnout telefon. Instagramový feed může být v tu chvíli zajímavější, ale čas strávený na telefonu nás vytrhává z přítomnosti a signalizuje ostatním, že se nudíme a nemáme zájem. Být na telefonu během probíhající konverzace vždy do jisté míry kazí atmosféru.

  2.) Nemusí nutně platit vždy jenom muž

  U této zásady vstupuje do hry mnoho faktorů, ale zejména je to velmi individuální. Mnoho žen dává přednost tomu, když za první rande platí muž. Jiné mají rády, když se účet dělí napůl nebo když muž zaplatí večeři a poté ho pozvou na drink. Zcela jiná pravidla mohou platit pro páry stejného pohlaví, dlouhodobé vztahy atd. Jedno je však jisté, na placení se může bez okolků podílet i žena a důležitá je také upřímná komunikace.

  Zdroj: Pexels

  3.) E-mail není totéž co textová zpráva

  Komunikace v digitální sféře má často uvolněný podtón. Používáme emotikony, zkratky, píšeme bez interpunkce a vyjadřujeme se neformálně. Kam až ale sahají hranice? Jednou z výjimek by určitě měl být e-mail. Obvykle jej používáme při oficiální a profesionální komunikaci, proto bychom měli mít na paměti určité zásady. Používání diakritiky, správný pravopis a psaní jmen budí dobrý první dojem. Hodně záleží na typu vztahu, ale obecně by e-mail měl začínat pozdravem vážený/vážená.

  4.) Před přidáním skupinové fotografie nebo konverzace požádejte o svolení

  Potřeba zveřejnit na sociálních sítích skupinovou fotografii, na které vypadáme dobře, je silná, ale ne každý to vnímá stejně. Totéž platí pro sdílení screenshotů konverzací. Všechny zúčastněné strany by s tím měly předem souhlasit.

  5.) Stále se sluší hezky se obléct

  S příchodem ležérního stylu se zvyk oblékat se do společnosti pěkně jaksi vytratil. Faux pas typu vzít si do divadla džíny už nevzbuzuje takové pohoršení jako kdysi. Investovat čas a zájem do svého outfitu do restaurace, práce a společnosti však nikdy není na škodu. Kromě toho letošní sezónní trendy formálnímu oblékání přejí.

  Zdroje: Univerzita Karlova, Emily Post Institute, The Cut, Forbes

  Foto:Pexels

  Pět základních pravidel etikety pro dámy moderní doby

  Kašmírová elegance v éře rychlé módy: Váš ultimátní průvodce luxusem a kvalitou

  Kašmírové pleteniny jsou synonymem luxusu, avšak jejich vzestup v populárních fast fashion řetězcích přináší dilema: jak rozpoznat opravdovou kvalitu mezi zdánlivě výhodnými nabídkami? Ne všechno zlato se třpytí a nejvyšší cena neznamená automaticky to nejlepší. Připravte se na cestu za pravým kašmírovým luxusem, kde cena není jediným ukazatelem hodnoty.

  Nakoukněte do zákulisí LVMH, jedné z nejprestižnějších společností světa

  Vydejte se na cestu do historie luxusního konglomerátu LVMH, kde se prolínají příběhy dvou ikonických značek, tedy Louis Vuitton a Moët Hennessy. Jejich spojení není pouze obchodní aliance, ale fascinující kapitola, která definovala nový standard ve světě luxusu a módy.

  I odpad z hroznů může tvořit luxus. Dokazuje to nová spolupráce Stelly McCartney a Veuve Clicquot

  Návrhářka Stella McCartney je známá pro svou kreativitu, kterou využívá na tvorbu módních, ale udržitelných produktů. Tentokrát se rozhodla vytvořit novou verzi veganské kůže. Na pomoc si přizvala luxusní značku šampaňského Veuve Clicquot. Z jejího hroznového odpadu a korků vyrobila elegantní řadu kabelek a chic sandálků na platformě.

  Jak dosáhnout i zdánlivě nemožného? Několik rad, na které nesmíte zapomenout při nákupu své první kabelky od Hermès

  Mít ve své sbírce neodolatelný kousek z dílny Hermès je jako výhra v kabelkové loterii. Bezpochyby se jedná o modely, které se dědí z generace na generaci. Pro mnoho zájemců je ovšem nemožné takový kousek získat. Proto přinášíme několik užitečných rad, které vám mohou pomoci na cestě za vaší vyvolenou kabelkou.