Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Od prvních módních přehlídek byl make-up vždy v pozadí, byl klidný, nenápadný a neměl odvádět pozornost od oblečení. To se změnilo v 90. letech, kdy přišla Pat McGrath. Líčení na přehlídkové molo povýšila na zcela novou úroveň. Učinila z něj nejen doplněk k modelům, ale také plnohodnotnou součást módní přehlídky. Zde je to, co byste o špičkové vizážistce moderního módního průmyslu měli vědět.

  Pat McGrath se narodila v roce 1965 v Londýně. Žila tu se svou matkou Jean, přistěhovalkyní z Jamajky, která pracovala jako švadlena. Jean měla velký vliv na kariéru své dcery, povzbuzovala ji k experimentování s make-upem a inspirovala její lásku k módě.

  Z puberťačky vizážistkou

  Ačkoliv Pat nemá žádné formální vzdělání zaměřené na módu či líčení, svou cestu si i tak našla… tedy spíše, cesta si našla ji.

  Jako středoškolačka chodila Pat s přáteli často sledovat celebrity před místní rádio. Právě tam si jí všimla hlasová moderátorka, kterou zaujal dívčin make-up a chtěla od ní nalíčit. Takhle začala Patina kariéra vizážistky. K prvnímu focení, ji přizval Edward Enninful. Bylo to v 90. letech a jednalo se o práci pro časopis i-D Magazine. Svou prací udělala na vedení takový dojem, že ji zaměstnali jako kreativní ředitelku, a právě tehdy začala její spolupráce s módními domy.

  @patmcgrathreal RUNWAY TO THE STARS🪐🪐🪐Recreate this divine inspiration from #maisonmargiela SS 2015 & #jgalliano AW 2007 #makeupbypatmcgrath #teampatmcgrath NOW at PATMcGRATH.COM and @sephora 💫💫💫 #fyp #makeup #starwarsxpmg #starwars ♬ original sound – Pat McGrath Labs

  Tři desetiletí na Fashion Weeks

  Je tomu už 30 let, co Pat se svým týmem zajišťuje vizáž na desítkách přehlídek během týdnů módy. Kromě toho má na kontě stovky obálek časopisů, focení celebrit a také speciální kosmetické řady pro značky Giorgio Armani, Gucci a Dolce & Gabbana. V roce 2014 obdržela Pat Řád britského impéria za zásluhy o módní a kosmetický průmysl z rukou samotné Alžběty II. Často je také popisována jako nejvlivnější vizážistka na světě.

  Pat spolupracovala snad s každou větší módní značkou, ale její nejplodnější spolupráce přišla s návrhářem Johnem Galliano. Za jednu z jejich nejúspěšnějších kooperací se dá považovat přehlídka v egyptském stylu – Christian Dior Haute Couture Spring Summer 2004.

  Pat se nikdy nebála experimentovat a až do nástupu chytrých telefonů s mobilním internetem s sebou tahala několik kufrů plných knih, ze kterých čerpala inspiraci. Od Hitchcocka a Bunuela po čínskou operu, od historie kabaretu po subkulturu drag v Austrálii 70. let. Nebála se lepit modelkám na řasy peří, pokrývat jim obličeje kamínky, šupinami, řetízky či krajkami.

  Pat McGrath byla a dodnes je trendsetterem v kosmetickém průmyslu.

  Vlastní kosmetická řada

  V roce 2015 uvedla na trh „Pat McGrath Labs.“, svou vlastní řadu kosmetických produktů, která se do roku 2019 stala společností v hodnotě 1 miliardy dolarů a stala se nejprodávanější kosmetickou řadou v Selfridges.

  Čekali jsme dlouho, ale tato luxusní dekorativní kosmetika je nyní k dostání také v České Republice. Najdete ji třeba v parfumeriích Sephora.

  Zdroj: The Guardian, Wikipedia, Instagram, TikTok, YouTube

  Pat McGrath: Nejvlivnější vizážistka světa a držitelka Řádu britského impéria

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců. 

  PFW: Dior vzdal hold módní revoluci 60. let a Saint Laurent zachytil transparentní křehkost

  Pařížský týden módy hned druhý den odhalil přehlídky dvou legendárních módních domů. Kreativní ředitelka Dior Maria Grazia Chiuri v nejnovější kolekci oslavila práci návrháře Marca Bohan. Vzdala proto hold módě 60. let minulého století. Anthony Vaccarello zase v návrzích pro Saint Laurent perfektně vyzdvihl koncept křehkosti i transparentnosti.