Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Nejnovější výzkum společnosti ICSC popsal nakupovací preference Generace Z. Od těch ostatních se liší například tím, že její příslušníci upřednostňují nakupování v kamenných obchodech. Kromě toho se ale také nechají snáze ovlivnit sociálními sítěmi a dávají důraz na hodnoty svých oblíbených značek.

  I když si členové Generace Z poměrně silně uvědomují svoji finanční situaci a stav současné ekonomiky, nebojí se připlatit si za jisté služby. Důležité je pro ně totiž především to, aby svůj vysněný kousek nebo produkt získali okamžitě. Rádi si proto zaplatí například prémiovou dodávkovou službu. Zároveň ale právě z toho důvodu upřednostňují kamenné obchody. Líbí se jim, že si v nich oblečení mohou vybrat, vyzkoušet a ihned s ním odejít.

  Téměř 97 procent účastníků nejnovějšího výzkumu společnosti ICSC proto prohlásilo, že nakupuje v „reálných“ obchodech. Důležitým faktorem je ale také sociální aspekt takové činnosti. „Chtějí si užít hezký den s kamarády, a to online prostě nejde,“ vysvětlila ředitelka marketingu ICSC Rachel Weisser. Touha po podobné aktivitě je rovněž spojená s dopady světové pandemie. Nabízí totiž pocit propojení, který mnohým v době karantén chyběl.

  Neznamená to ovšem, že by Generace Z nerada nakupovala online. Prodejci by se naopak podle výzkumu ICSC měli snažit, aby svým zákazníkům mezi 16 až 26 roky nabídli co nejvíce možností. „Je výhodné zkombinovat přístupnost, kvalitu, rychlost a digitální i fyzickou přítomnost,“ popsal ředitel a prezident ICSC Tom McGee. Příslušníci Generace Z si zároveň mnohem více uvědomují cenu a hodnotu jednotlivých produktů.

  Generace Z se nechá snadno ovlivnit sociálními sítěmi. Na názory influencerů se ale tolik nespoléhá

  Generace Z se proto rovněž zajímá o současnou ekonomickou situaci. Asi 41 procent respondentů průzkumu proto prohlásilo, že více šetří, než utrácí. „Její zástupci mají velice distinktivní smysl pro věrnost svým oblíbeným značkám. Zakládají ji například na hodnotách, se kterými musí sami souznít,“ doplnili dále autoři studie. Přibližně 56 procent jejích účastníků je tedy ochotných zaplatit více za udržitelné produkty.

  Kromě toho statistiky ukázaly, že je Generace Z lehko ovlivnitelná sociálními sítěmi. Asi 85 procent respondentů totiž odpovědělo, že sociální média ovlivňují jejich nakupovací rozhodnutí. Nejvlivnějšími platformami jsou pak Instagram a TikTok. Členové Generace Z už se ale nenechají na nové produkty tak snadno nalákat influencery. Místo toho se pro radu častěji obracejí na kamarády nebo rodinné příslušníky. Výzkumu ICSC se účastnilo více než tisíc lidí ve věku 16 až 26 let.

  Zdroj: WWD, ABC7, Chain Store Age, Twitter, YouTube

  Nakupovací zvyky Generace Z se liší. Ráda míří do kamenných obchodů a váží si hodnot značek

  Tichý luxus zůstává v minulé sezóně. MBPFW proměnil Tyršův dům na avantgardní runway

  Na letošním Mercedes Benz Prague Fashion Week nás příjemně překvapil výběr perfektní lokace, která zaujala osobitým designovým prostředím. Potěšila nás také přehlídka návrháře Tomáše Němce, při jejíž tvorbě se inspiroval Sicílií. V soutěži VAN GRAAF Junior Talent zase zazářila studentka Hana Valtová. A co víc, značka Tobias Equipment poprvé upustila od své obvyklé stylizace s elfíma ušima.

  Ne všechny trendy si jsou rovné. Hity, které letos na jaře raději vynecháme

  Kromě dlouhodobě oblíbených stylů se svět módy tradičně plní také různými bleskovými mikro trendy. Některé z nich dokáží pozvednout outfit na vyšší úroveň a snadno zapadnou do téměř každého looku. Jiné jsou ovšem pouze povrchní, nepraktické, zbytečné a ne příliš estetické. Vybrali jsme proto pět jarních "anti-trendů".

  Módní novinky v kostce: Zegna převzal Piazza Duomo, Karl Lagerfeld proniká do sportu a Tod’s láká na výstavu

  Nový týden přinesl čerstvé módní novinky. Šperkařský dům Swarovski otevřel vlajkovou prodejnu v Miláně. Ve stejném městě na Piazza Duomo pak Zegna odstartoval speciální projekt. Značka Tod's mezitím zahájila výstavu věnovanou benátským umělcům. Karl Lagerfeld zase propojuje módu se sportem a Paris Hilton vydala spolu s Tan-Luxe nový samoopalovací produkt.

  Darujte domovu jarní proměnu. Vylepšete ho o top biohacking doplňky

  Principy takzvaného biohackingu narůstají na oblíbenosti a začínají proto pronikat také do světa domácností. Způsoby, jak zlepšit imunitu, spánek nebo třeba duševní zdraví je totiž užitečné aplikovat i z pohodlí našich domovů. Při jarní proměně interiéru se proto můžete odměnit top doplňky, zlepšujícími kvalitu vašeho života.