Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Analytikové varují módní značky před tím, že do roku 2030 budou muset zásadně změnit své návyky. V současnosti totiž nestíhají splnit cíle regulací týkajících se materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí. Pokud do svých kolekcí nezapojí například více regenerativní bavlny nebo recyklovaného polyesteru, začnou čelit vysokým pokutám. Ztratit mohou i přístup na některé trhy.

  I když je udržitelnost čím dál silnější buzzword módního světa, některé návyky značek se nadále nemění. Jedním z nich jsou například nedostatečné zásoby materiálů s nízkým dopadem na životní prostředí. Společnosti totiž nadále nakupují spíše levnější suroviny, které jsou ale pro přírodu mnohem nebezpečnější. Na rozdíl poukázaly reporty analytických firem BCG, Textile Exchange a Quantis.

  Jejich výsledky ukázaly, že módní firmy budou muset nedostatečné zásoby napravit do roku 2030. Tehdy totiž začnou platit po celém světě různé regulace spojené s udržitelnými materiály a závazky k dekarbonizaci. V současnosti ovšem módní průmysl čelí nedostatku ve výši 133 milionům tun udržitelného materiálu. Znamená to, že značky budou muset mnohem více investovat například do regenerativní bavlny nebo recyklovaného polyesteru.

  Do roku 2027 má pak přesněji po celém světě začít platit na 35 různých zákonů spojených s udržitelností. Ovlivňovat mají například to, jak bude oblečení produkované, navržené, propagované, ale také likvidované. V případě, že značky regulace nedodrží, budou muset platit vysoké pokuty. Některé státy jim ale také mohou zakázat vstup na svůj trh. Zároveň by tím módní společnosti mohly riskovat značné poškození své pověsti.

  Problém spočívá v závazku firem. S udržitelnými investicemi se pojí i vysoká rizika

  Poptávka po udržitelných materiálech ze strany zákazníků přitom podle analýz firem Textile Exchange a BCG problém není. Oříšek je spíše závazek samotných společností. Do změny svého systému by totiž především ze začátku musely investovat nemalé finance. Současný trh je ovšem orientovaný na krátkodobé cíle, rychlý prodej a levné materiály. Změna směrem k jiné organizační struktuře s sebou navíc nese značná rizika.

  Proto se také velké množství značek nadále orientuje na syntetické materiály, vyrábějící se za pomocí fosilních paliv. Například platforma Vinted, prodávající použité oblečení, se ale snaží reflektovat touhu po udržitelné módě. V současnosti totiž uvažuje o tom, že by začala prodávat své akcie v hodnotě více než 200 milionů eur, tedy téměř pět miliard korun. Litevský startup o této možnosti v současnosti komunikuje s firmou Morgan Stanley.

  Zdroje: Business of Fashion, Financial Times, CBC, Instagram, YouTube

  Módní svět nestíhá. Hrozí mu zásadní nedostatek udržitelných materiálů

  Obměňte svou tradiční letní dovolenou. Uvítají vás jedinečné horské hotely

  Odpočinek u moře nás láká každé léto. Pravdou ovšem je, že nastane čas, kdy nás představa válení se na písečné pláži omrzí. Dobrodružství proto můžete svému letnímu odpočinku dodat změnou trasy. Vyrazte letos proto raději do hor, kde vás čekají unikátní chaty i resorty.

  Jak do šatníku zařadit jungle chic? Vítejte na vlně tropického glamouru

  Když se Jennifer Lopez objevila na červeném koberci v ikonických Versace Jungle Dress, módní scéna byla navždy poznamenána. Letní sezóna je ideální příležitostí, jak tyto tropické vzory zařadit do vašeho dovolenkového šatníku. Bohužel jde o poměrně náročnou disciplínu. Pohybujeme se totiž na tenké hranici mezi výraznou elegancí a nevkusem. Jungle chic však noste jen na dovolené, do města se rozhodně nehodí.

  Svůj majetek můžete obohatit o vzácné umění. Staňte se spoluvlastníkem a vydělávejte

  S bohatstvím přichází odpovědnost, a to nejen vůči sobě, ale také vašim investicím. Každá volba, kterou jako majetný jedinec učiníte, nese svou cenu a potenciální odměnu. Díky inovativní investiční platformě máte příležitost vstoupit do světa, který byl kdysi vyhrazený jen pro nejvyšší elitu. Otevřete dveře k unikátním dílům, která finančně posílí vaše portfolio a přinesou přitažlivou radost z krásy.

  Proč nikdo nemluví o designérovi Peteru Do? Zachránce domu Helmut Lang se učil od Phoebe Philo

  Peter Do je v módním průmyslu velmi uznávaným jménem. Vystudoval newyorský Fashion Institute a vyhrál prestižní cenu LVMH Graduate Prize. Navíc vdechl život téměř umírající značce Helmut Lang. Tento talentovaný návrhář zvládá řídit dva módní domy najednou – kromě Helmut Lang je také kreativním ředitelem své stejnojmenné značky.