Od pátku 17. února do úterý 21. února pohltí ulice Londýna vzrušující atmosféra týdnu módy. Britská módní rada před jeho začátkem oznámila, že ho hodlá věnovat památce návrhářky Vivienne Westwood. Chce tím vzdát čest jejímu „neuvěřitelnému dědictví“.

Návštěvníci blížícího se Londýnského týdnu módy nebudou oslavovat pouze nejnovější kolekce, ale také památku známé britské návrhářky Vivienne Westwood. Podle Britské módní rady totiž „stála u zrodu a definice punku, jako i v čele globální a pozitivní revoluce“. Rozhodla se proto únorový týden módy konající se od pátku 17. února do úterý 21. února věnovat právě jejímu „neuvěřitelnému“ odkazu.

Světově proslulá návrhářka zemřela koncem loňského roku ve věku jednaosmdesáti let. Westwood se za roky své práce proslavila nejen ikonickým perlovým náhrdelníkem, ale také různými provokativními návrhy. Své kolekce totiž nepovažovala pouze za módu, ale také uměleckou výpověď patřící do jím definovaného hnutí. Spojována je proto především s rockem a punkem, ale také kritikou kapitalismu a odporem k násilí.

Letošní Londýnský týden módy se pak odehrává jak na živo, tak v digitálním prostředí. Dohromady představí na 127 módních značek. Jeho návštěvníci se budou moct dostavit na 47 přehlídek, 18 prezentací a 37 dalších událostí. Na internetu pak najdou extra 41 akcí. Mezi nejočekávanější přehlídky patří debut nového kreativního ředitele Burberry Daniela Lee.

Londýnský týden módy věnoval prostor také návrhářům z Ukrajiny

Milovníci módy se ale mohou těšit na nové kolekce také od Eredem, JW Anderson, Molly Goddard, Christopher Kane, Roksanda nebo Simone Rocha. Na rozvrh se dostali také návrháři jako například Natasha Zinko, Tata Naka nebo začínající designeři Dilara Findikoglu, Sinead Gorey nebo Talia Byre. Kromě toho se letos Britská módní rada rozhodla oslavit 30. výročí své iniciativy NEWGEN.

Ta podle ní staví Londýn do „unikátní pozice jako globálního lídra pěstujícího kreativní talent“. Projekt totiž pomáhá zviditelnit začínající návrháře. Podobnou úlohu má také chystaná akce nazvaná DiscoveryLAB. Návštěvníci týdne módy se jeho závěrečný den mohou těšit také na Ukrajinský týden módy. Ukáží se na něm například návrháři Frolov, Kseniaschnaider nebo Paskal.

Zdroje: Fashion Network, New University, The Fashion Industry, Instagram

Londýnský týden módy bude patřit Vivienne Westwood. Uctí její odkaz

Karlie Kloss chce demokratizovat vysokou módu. Představila módní svět Fashion Klossette uvnitř Robloxu

Modelka Karlie Kloss se rozhodla sdílet své zážitky z módního průmyslu s celým světem. Nebo alespoň tím digitálním. Vytvořila totiž herní svět na platformě Roblox, který uživatelům umožní navrhovat, stylizovat i prodávat vlastní kousky. Chce tím uči