Takzvané ugly shoes, v doslovném překladu ošklivé boty, módní scénu doprovází víceméně už od roku 2017. Jejich hojný výskyt odstartovaly legendární YEEZY, které následoval například model Triples S od Balenciaga. Fenomén pak vyvrcholil s popularizací bot UGG. Je ovšem tento trend stále na vrcholu slávy?
Módní scéna se už delší dobu neúnavně hemží „ošklivými botami“, které zprvu vyvolávaly vlnu kontroverze. Bavit se o příznivcích a odpůrcích tohoto trendu ovšem znamená vrátit se o pár let zpět. Tedy do doby, kdy působily opravdu diskutabilně. V posledních dvou letech se však tento druh tenisek stává standardizovaným, přičemž zachovává stejné prvky jako před lety.
Doba si vyžadovala sociální kredit. Může za to pandemie i tehdejší poptávka po logománii
Rok 2017 vnímáme jako přelomový ve všech oblastech módy. Designéři jako by chtěli svá jména vykřičet do všech koutů světa. Začali se proto doslova přebíjet v originalitě i inovaci. S tímto faktem jde ruku v ruce také termín logománie. Minimalismus totiž ve street style módě ještě neměl své místo. Na oblečení tak občas až nevkusně konfigurovala obrovská loga a ikonické vzory luxusních značek.
Zdroj: Balenciaga
S brzkým příchodem světové pandemie se bohužel většina z nás převlékla do domácích tepláků a vytahané mikiny. Když se ale následná opatření postupně rozvolnila, prahli jsme po vynesení originality. Právě ta se nejvíce formovala ve sféře tenisek. S vývojem aktuální módy se ugly shoes staly součástí každého druhého botníku. Šlo tedy o způsob, jak vykřičet atraktivitu i při zahalení tváře rouškou.
Výraz ugly shoes vychází z ranných let druhého tisíciletí. UGG nosily Y2K hvězdy Paris Hilton i Nicole Richie
Pravý prvopočátek trendu ošklivých bot lze datovat do období Y2K. Jistě si vzpomenete na ikonické paparazzi fotografie tehdejších trendsetterek a symbolů stylu. Patřila mezi ně primárně nonstop populární Paris Hilton.
Zdroj: UGG
Ikona éry se nebála vynést například navrstvené tričko s tílkem, mini kraťasy, vysoké ponožky a už zmíněné boty UGG. V současnosti nepochopitelná kombinace byla v té době ale nesmírně trendy. Výraz ugly shoes se tak do módního slovníku začlenil už tehdy.
Díky svým proporcím, tvarům a potiskům si tento přívlastek vysloužila řada dalších značek. Patří mezi ně Birkenstock i Crocs
Abychom nehovořili pouze o renomovaných a luxusních značkách, je potřeba zmínit také ty známé širší veřejnosti. Přívlastek ugly shoes totiž do dnešních dní tvoří především běžné obuvnické firmy, jako například Birkenstock nebo Crocs. Obě varianty, bez ohledu na jejich historii, vstoupily do módního popředí pouze v několika předchozích letech.
Je zajímavé pozorovat, jak generace Z obuv nosila jako doslova obyčejné a hravě vypadající školní přezůvky. V té době však vůbec netušila, že se bude jednat o velmi důležitý fashion moment nejnovějších dějin módy.
Zdroj: Birkenstock
Naprosto stejný případ v bledě modrém provedení lze pozorovat i na podstatně starších generacích. Porovnejte domácí obuv svých dědečků s kreacemi dnešních influencerek. Birkenstock se svými pantoflemi dobyl svět sociálních sítí i ulice měst.
Rozsudek? Ugly shoes se v roce 2024 integrují do botníků všech generací
Hranice ugly shoes jsou rozsáhlé asi jako samotný vesmír. Termín „přes čáru“ zde neexistuje. S každou novou kolekcí objevujeme novější vyjádření pomyslné obuvní atraktivity. Módní domy tak aktuálně nabízí nespočet kousků, které mají jediný cíl. Tím je především optická fascinace kolemjdoucích.
Zdroj: GCDS
Ugly shoes už dávno nezahrnují pouze tenisky, jejich působení se rozšířilo do všech sfér obuvi. Momentálně jsou nejvíce trendy v podobě vysokých boots a heels. Nečekané a originální možnosti nabízí módní dům GCDS nebo oblíbená designérka Ancuta Sarca. Ze starých tenisek tvoří ryze streetwear podpatky, samozřejmě i v oblíbené kitten heels variantě.
Zdroje: Instagram