Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Každá dekáda je charakteristická zářivými osobnostmi, které jsou považovány za módní ikony nebo etablované it-girls. Mají miliony sledujících na sociálních sítích, jsou magnetem pro oči veřejnosti, hlavními tvářemi trendů, udávají pop kulturní krok. Které ženy momentálně vystihují tzv. zeitgeist a jaké mechanismy stojí za jejich nesmírnou popularitou?

  Původ it-girls

  Koncept it-girl se poprvé prosadil v první polovině 20. století, nepochybně díky rozvoji filmového a hudebního průmyslu, který dal světu první hvězdy a celebrity v dnešním slova smyslu. Předpokládá se, že toto označení bylo převzato z amerického němého filmu It z roku 1927 s Clarou Bowovou v hlavní roli. V následujícím období se zrodilo několik it-girls tohoto století, například Brigitte Bardot, Bianca Jagger, Audrey Hepburn a Brooke Shields. Každá z nich byla zbožňována a měla potřebný it-faktor v podobě krásy, charismatu, vytříbeného vkusu a stylu oblékání, pohybovala se ve vyšší společnosti, byla součástí každého významného večírku.

  Ztratil pojem it-girl svůj význam?

  Dnes se pozornost točí kolem jmen jako Sophia Richie Grainge, Hailey Bieber, Kendall Jenner nebo Gigi Hadid. S nástupem internetu a sociálních sítí však původní termín nenápadně začíná ztrácet svůj význam. Svět hvězd už není tak tajemný, elitářský, a proto není pro veřejnost tolik přitažlivý. Na platformách, jako je Instagram nebo TikTok, si může svou personu a patnáct minut slávy vybudovat kdokoli. Mnohem náročnější je však také vytvořit it-girl s dlouhou životností. Před 50 lety stačilo ukázat se na každé větší společenské akci ve stylovém outfitu a nechat se vyfotit. Za dnešními it-girls musí stát kvalitní PR strategie, dobrý tým publicistů a stylistů, kteří zajistí, aby jejich klientky neupadly v zapomnění a dokonale vystihly ducha doby.

  Sophia Richie Grainge

  Dcera hudebníka Lionela Richie vstoupila letos do povědomí díky své svatbě na jihu Francie, kterou zdokumentovala platforma Vogue Wedding. Opulentnost celé události, svatební šaty na míru od Chanel a líčení dostaly internet do kolen. Od té doby je Richie považována za synonymum estetiky „Old Money“. Její outfity se většinou pohybují v mezích elegance, nenápadného luxusu, ženskosti a dobře padnoucích střihů, s výběrem jí pomáhá stylistka Liat Baruch. Její typický vzhled doplňují nadčasové zlaté šperky, jemná manikúra, velmi uhlazený drdol a decentní make-up.

  Hailey Bieber

  Také se vám zdá, že je Hailey Bieber momentálně všude? Neteř herce Aleca Baldwin je jednou z nejvýraznějších osobností letošního roku. Její estetikou žije zejména TikTok, který masově zpopularizoval její „Strawberry Girl Make-Up Look“ nebo barvu vlasů „Cinammon Cookie Butter“. Její sláva a úspěch jsou často připisovány nepotismu a manželství s Justinem Bieberem, ale zaslouženě dobré jméno si buduje i se svou kosmetickou značkou Rhode. Hravost, elegance, sex-appeal, inspirace Y2K a 90. léty. To vše se objevuje v jejích outfitech, které pomáhá vytvářet stylistka Dani Michelle.

  @haileybieber

  🍓✨🍩 @rhode skin

  ♬ som original – anne -R- 🤍🧸

  Zdroje: Business Of Fashion, L’Officiel, The Cut, Glamour, Instagram

  Jaká věda se skrývá za současnými módními ikonami a it-girls jako Sophia Richie Grainge nebo Hailey Bieber?

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.