Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Pokud se chystáte učinit jeden z nejvýznamnějších kroků ve vašem životě, požádat vaši milovanou polovičku o ruku, je důležité pečlivě vybrat zásnubní prsten. A jak řekl pan Božský Carrie Bradshaw v oblíbeném Sex at the City: „Bez diamantu by ta dohoda neplatila.“ Diamanty reprezentují důležitá životní rozhodnutí, jsou čisté, stálé a neměnné jako ten nejhlubší cit. Pomůžeme vám zorientovat se v jejich nabídce a s výběrem prstenu pro ženu nebo muže.

  U diamantů rozhodují 4C

  Odborníci posuzují vlastnosti diamantů podle čtyř kritérií známých jako čtyři C. Cut neboli brus, clarity neboli čistota, carat weight neboli váha udávaná v karátech a color. Tyto vlastnosti se u jednotlivých kamenů určují ještě předtím, než jsou zasazeny do šperku. Znalost 4C vám pomůže zaměřit se na diamant, který je pro vás ten pravý. Zjednoduší vám také práci s rozpočtem, jelikož budete vědět, za které C jste ochotni utratit více a u kterého jste ochotni slevit.

  Barva

  U bílých diamantů je za dokonalý pokládán diamant bezbarvý. Právě ten totiž dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky zvané oheň. Většina přírodních diamantů ovšem obsahuje zbarvení způsobené drobnými nečistotami uvnitř kamene. Barva je odstupňována na stupnici od D do Z, kde D znamená, že diamant je zcela bezbarvý a Z znamená, že diamant má světle žlutou nebo hnědou barvu. Za prvotřídní se považují diamanty označované od D do H.

  Brus

  Právě brus rozhoduje o tom, jak bude diamant odrážet světlo, tedy jak moc se bude třpytit. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý. Naproti tomu nekvalitně vybroušený kámen je kalný, sklovitý a objevují se na něm místa, která vypadají tmavší, protože neodrážejí světlo. Doporučujeme vybírat kvalitu brusu „ideal/excelent“ nebo „very good“. Většinu světla odráží ještě i kvalita „good“. Na brusu ale nedoporučujeme příliš šetřit, rozdíl mezi „excelent“ a „good“, u větších kamenů, rozeznáte pohledem.

  @diamond_ring_artisan #foryou #fyp #diamond#rings ♬ Stay with It – Rich

  Čistota

  Jen velmi vzácně se vyskytne dokonalý diamant. Téměř všechny obsahují drobné kazy a nedokonalosti. Těmi mohou být například mikroskopické škrábance či stopový výskyt jiných minerálů. Za „bezchybný“ se obvykle považuje takový kámen, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Skutečně bezchybné diamanty jsou ovšem neobyčejně vzácné a tomu odpovídá i jejich cena. Nejvyšší kvalita je označována jako LC, následuje VVS+, VVS2, poté VS1 a VS2. Za přijatelné jsou brány ještě diamanty SI1 a SI2, zde jsou kazy viditelné při desetinásobném zvětšení a výjimečně mohou být viditelné i pouhým okem.

  Váha neboli karátová hmotnost

  Hmotnost diamantů se udávaná v karátech, 1 karát = 0,2 g. Jedná se o jednu z nejdůležitějších vlastností, které rozhodují o ceně. Obecně lze říci, že čím větší karátová hmotnost, tím vzácnější a hodnotnější diamant, pokud jsou ostatní C srovnatelná.

  Foto: Cartier

  Tvar a barva

  Nejoblíbenější tvar diamantu je kulatý. Existují však i další tvary, z nichž velmi žádané jsou slza, ovál, obdélník, čtverec nebo srdce. Pokud budete chtít prsten ještě více ozvláštnit, můžete vybrat některý z barevných kamenů. Například červený rubín, zelený smaragd nebo žlutý sunset dream, které můžete vidět v galerii. Existují však ještě velmi vzácné kameny, známé jako Fancy colored diamonds, které zahrnují barvy jako je modrá, růžová nebo oranžová. Těchto přírodně zbarvených diamantů se těží desetitisíckrát méně než diamantů bílých, čirých. Za barvu se tedy výrazně připlácí.

  TIP: Kulaté diamanty obvykle stojí nejvíce ze všech tvarů a řezů. Výběr ozdobného tvaru může být dobrým způsobem, jak ušetřit peníze a vybrat jedinečný středový kámen.

  TIP: Nepodlehněte marketingovému trendu černých diamantů. Kvalitou se jedná o nejhorší kousky, v nabídce je renomovaných klenotnických firem je ani nenajdete.

  Foto: ALO diamonds

  Barva kovu ovlivňuje barvu drahokamu

  Bílé zlato a platina dají nejlépe vyniknout těm nejkvalitnějším kouskům, protože zvýrazňují bezbarvost diamantu. Pokud zasadíte bezbarvý diamant do žlutého zlata, může vyvolávat nažloutlejší odstín. Barva kovu se totiž odráží v celém diamantu.

  TIP: Pokud preferujete žluté nebo růžového zlato, použijte bílé zlato nebo platinové hroty k osazení diamantů a spárujte je s kroužky ze žlutého nebo růžového zlata. Tímto způsobem se diamanty budou jevit jako bezbarvější, zatímco získáte styl, který chcete.

  Zvažte postranní kameny

  Postranní kameny jsou oslnivým způsobem, jak „obléci“ zásnubní prsten a zvětšit jej. Důležité je ale vzít v úvahu velikost ruky a velikost centrálního kamene. Boční diamanty by neměly být příliš velké nebo příliš malé ve srovnání se středovým kamenem. Také si určitě nepřejete, aby byly zakryty prsty na obou stranách prsteníku.

  TIP: Pokud chcete nechat středový kámen opravdu vyniknout, vytvořte barevný kontrast zvolením postranních kamenů v jiné barvě.

  Poznejte styl vašeho protějšku a nenechte se chytit trendem

  Zásnubní prsten by měl být nadčasovým symbolem vaší lásky. Podívejte se na jejich současné šperky, abyste si ujasnili, jaký styl prstenu hledáte. Mají v oblibě spíše zlato nebo platinu? Nosí výrazné šperky nebo místo toho volí minimalistické kousky?

  TIP: Největší výběr pánských snubních prstenů najdete u Tiffany&Co.

  Foto: Tiffany&Co.

  Praktické rady k dokonalému výběru

  Zvolte správnou velikost prstenu

  Míry prstenu nejlépe získáte pomocí ring sizeru, což je řada plastových nebo kovových kroužků v různých velikostech. Pokud chcete, aby byl proces výroby prstenu překvapením, zkuste odhadnout tak, že si půjčíte prsten, který vaše snoubenka nebo snoubenec již vlastní. Nakreslete vnitřní kruh na kus papíru. Nebo jej posuňte dolů jedním z vašich vlastních prstů a nakreslete čáru tam, kde končí. Klenotník si s těmito vodítky poradí. Dobrou zprávou je, že u většiny kousků lze snadno změnit velikost nahoru nebo dolů o jednu nebo dvě velikosti.

  Vyberte si renomovaného klenotníka nebo věhlasnou značku

  Vzhledem k tomu, že zásnubní prsten je významnou investicí, budete jej jistě chtít koupit od klenotníka, kterému můžete důvěřovat. Ten by měl být „vyzbrojen“ odborným školením a být otevřený otázkám. Váš milovaný protějšek by také mohla na první pohled potěšit krabička od některé z věhlasných značek jako jsou například Cartier, Tiffany&Co. nebo česká firma ALO Diamonds. Certifikát o původu a pravosti diamantu je při nákupu standardem.

  Zdroj: GIA, ALO Diamonds, Cartier, Tiffany&Co., TikTok, Instagram

  Jak vybrat dokonalý zásnubní prsten

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.