Jílové masky nejsou v beauty světě žádnou novinkou. Stálicí skin care nadšenců jsou už několik let. Jaký je ale mezi jednotlivými typy rozdíl? Stojí za to si masky kupovat, nebo dává větší smysl si je doma jednoduše vyrobit? A jak přesně působí? Objevte konečně jejich tajemství.
Pokud se už nějakou dobu na beauty scéně pohybujete, pak není možné, abyste nezaznamenali narůstající popularitu takzvaných clay masks. V překladu hliněné nebo jílové masky jsou totiž věrnými kosmetickými pomocníky. Na trhu proto existuje hned několik jejich variant. Všechny ovšem fungují na stejném principu. Výborně totiž z pokožky vytahují na povrch oleje a cokoli, co zacpává vaše póry.
Zdroj: Unsplash
Jílové masky tak pomáhají odstranit přebytečné oleje a obnovit v pokožce rovnováhu, což ocení především ti z vás s mastnou pletí, nebo tou trpící na akné. Hluboké vyčištění pleti ale můžete využít bez ohledu na váš typ pleti. Důležité je především dodržovat následnou hydrataci, jelikož jílové masky mohou citlivější pokožku snadno vysušit. Používat byste ji taky neměli více než jednou za týden.
Dbejte na rozdíl mezi jednotlivými typy jílu. Rozhodněte se podle typu pleti
Aplikovat pak můžete masku na celý obličej, nebo pouze na vaši T-zónu či místa, kde vás často trápí akné. Po jejím pečlivém umytí byste měli se svou skin care rutinou pokračovat tak jako vždy. Tedy vyčistit si pleť, nanést séra, a hlavně vyživující krém. Je pak už jen na vás, jestli se rozhodnete vybrat si už hotový produkt od osvědčených značek, nebo se do výroby masky pustíte sami.
Zdroj: Caudalíe, Health & Beauty Aztec Secret
V obou případech je důležité vědět, jaké typy jílů se do masek nejčastěji používají. Liší se především ve svém složení minerálů, jako je oxid křemičitý, hlinitý nebo vápenatý. Například zelený jíl obsahuje nejvyšší počet těchto látek. Najdete ho pak i pod názvem „French Green Clay“. Ti z vás s více mastnou pletí pak ocení bentonitový jíl, kterému by se ale měli vyvarovat ti s citlivou pokožkou.
Zdroj: SkinCeuticals, Missha
Dalším typem jílu je červený nebo růžový, který v angličtině hledejte pod názvem Rose Clay, Pink Kaolin nebo Red Clay. V porovnání s těmi ostatními obsahuje více křemičitanu. Jedná se o více jemnou variantu. Ti s citlivou pokožkou ocení také bílý jíl, známý také jako White Kaolin Clay. Hodí se pro všechny typy pleti, ale je o něco jemnější než zmíněná bentonitová varianta.
@dermdoctor Relaxing Mask Therapy with @kiehls #kiehlspartner #dermdoctor #dermatologist #claymask #learnontiktok #kiehlsus ♬ Wear Me Out (Instrumental Version) – Gamma Skies
V případě, že si chcete masku vyrobit sami, smíchejte jednoduše čajovou lžičku vybraného jílu s vodou. Následně masku naneste prsty nebo štětečkem. Pohrát si můžete také s dalšími ingrediencemi a dle svých preferencí přidat med, ovesné vločky nebo esenciální olejíčky, vhodné na pleť. Výhoda už připravených masek je delší trvanlivost a nálož dalších pečujících látek.
Zdroje: Go To Skin Care, Dermstore, Live Simply, TikTok