Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Pokud se Francouzům od října roztrhnou téměř nové šaty nebo zlomí podpatek u oblíbených bot, budou si moct zažádat o vládní bonus na jejich opravu. Novým plánem hodlá Francie bojovat s narůstajícím množstvím textilního odpadu.

  Textilní průmysl je jedním z nejvíce škodlivých pro životní prostředí. Jedním z důvodů je obrovská spotřeba oblečení, bot a doplňků, kterou lidé mají. Například Francouzi ročně vyhodí na 700 tisíc tun oblečení, z čehož dvě třetiny skončí na skládkách. Tamní vláda se proto rozhodla proti takové situaci bojovat. Oznámila zavedení speciálního bonusu, který začne platit od letošního října.

  Odměňovat bude ty, kteří se rozhodnou si své poškozené kousky nechat opravit místo toho, aby je jednoduše vyhodili. Zákazníci tak získají možnost obdržet bonus až 7 euro za opravu podpatku. Za úpravy na oblečení pak dostanou příspěvek od 10 až 25 euro, a to podle toho, jak „závažné“ bude poškození přineseného kousku. Programu přiřadila francouzská vláda 154 milionů euro, a to na roky 2023 až 2028.

  „Všechna krejčovství a ševci by se měli do našeho systému zapojit,“ prohlásila při oznámení bonusu státní tajemnice pro ekologii Berangere Couillard. „Cílem je totiž podpořit také ty, kteří opravy provádějí,“ doplnila. Kromě toho ocenila také módní značky, které samy svým zákazníkům umožňují, aby si k nim přišli své oblíbené kousky opravit. Patří mezi ně například firma Uniqlo. Další firmy jako Patagonia, Levi’s nebo H&M zase umožňují navrácení oblečení výměnou za speciální kredity.

  Na francouzský trh se loni dostalo na 3,3 miliardy kusů oblečení, bot a domácího textilu

  Nový program pak francouzská vláda nastavila podle dřívějšího bonusu týkajícího se oprav domácích spotřebičů. Nejnovější bonus je součástí rozsáhlé reformy textilního průmyslu, kterou francouzská vláda iniciovala asi před půl rokem. Loni se totiž na tamní trh dostalo na 3,3 miliardy kusů oblečení, bot a domácího textilu. „Jedná se o 500 tisíc více než v roce 2021,“ upřesnila organizace Refashion, kterou vláda pověřila asistencí v projektu.

  Dalším cílem vládního projektu je například finanční podpora firem věnujících se recyklaci a opětovnému využívání oblečení. Kromě toho hodlá také módním značkám napomoci k tomu, aby se dal původ jejich produktů snáze dohledat. Zákon proti plýtvání a na podporu cirkulární ekonomiky je pak založený na principu „znečišťovatel platí“. Ten požaduje ekologické finanční příspěvky od výrobců, importérů a distributorů znečišťujících životní prostředí.

  Zdroje: Fashion Network, News In France, Business Insider, Twitter, YouTube

  Foto:Pexels

  Francie fandí udržitelné módě. Hodlá vyplácet bonusy za opravu oblečení a bot

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.

  PFW: Různorodý mix Dries Van Noten kontrastoval s dech beroucí jednoduchostí Courrèges a Balmain

  Další den očekávaného Pařížského týdne módy nabídl kontrastující kolekce. Na jedné straně stál pestrobarevný mix módního domu Dries Van Noten. Jeho kombinace různých odstínů i materiálu tak skvěle kontrastovala s jednoduššími kolekcemi značek Courrèges a Balmain. Zaměřily se totiž spíše na minimalistické střihy a neutrální tóny.

  TikTok pohltil zodpovědný trend. Vede uživatele k tomu, aby neutráceli

  Uživatelé platformy TikTok už od loňského roku sledují čím dál zodpovědnější trendy. Vlna takzvaného de-influencingu dala letos vzniknout dalšímu populárnímu hashtagu s názvem no spend. Jedná se o směr usilující o to, aby lidé přestali utrácet za zbytečnosti. Většina z nich totiž nakupuje produkty, které jim sítě jako TikTok s radostí doporučí.

  Street style napříč světovými metropolemi. Týdny módy opět nadchly různorodými kreacemi

  Týdny módy ve světových metropolích přináší především nejnovější módní kolekce. Slouží ale také jako scéna pro předvádění street stylu, a to v jeho nejživější podobě. Každý rok přináší fashion week události dokonalou paletu různorodých stylů, které zrcadlí bohatství kreativity a osobitosti jednotlivých módních nadšenců.