More

  Pokud se Francouzům od října roztrhnou téměř nové šaty nebo zlomí podpatek u oblíbených bot, budou si moct zažádat o vládní bonus na jejich opravu. Novým plánem hodlá Francie bojovat s narůstajícím množstvím textilního odpadu.

  Textilní průmysl je jedním z nejvíce škodlivých pro životní prostředí. Jedním z důvodů je obrovská spotřeba oblečení, bot a doplňků, kterou lidé mají. Například Francouzi ročně vyhodí na 700 tisíc tun oblečení, z čehož dvě třetiny skončí na skládkách. Tamní vláda se proto rozhodla proti takové situaci bojovat. Oznámila zavedení speciálního bonusu, který začne platit od letošního října.

  Odměňovat bude ty, kteří se rozhodnou si své poškozené kousky nechat opravit místo toho, aby je jednoduše vyhodili. Zákazníci tak získají možnost obdržet bonus až 7 euro za opravu podpatku. Za úpravy na oblečení pak dostanou příspěvek od 10 až 25 euro, a to podle toho, jak „závažné“ bude poškození přineseného kousku. Programu přiřadila francouzská vláda 154 milionů euro, a to na roky 2023 až 2028.

  „Všechna krejčovství a ševci by se měli do našeho systému zapojit,“ prohlásila při oznámení bonusu státní tajemnice pro ekologii Berangere Couillard. „Cílem je totiž podpořit také ty, kteří opravy provádějí,“ doplnila. Kromě toho ocenila také módní značky, které samy svým zákazníkům umožňují, aby si k nim přišli své oblíbené kousky opravit. Patří mezi ně například firma Uniqlo. Další firmy jako Patagonia, Levi’s nebo H&M zase umožňují navrácení oblečení výměnou za speciální kredity.

  Na francouzský trh se loni dostalo na 3,3 miliardy kusů oblečení, bot a domácího textilu

  Nový program pak francouzská vláda nastavila podle dřívějšího bonusu týkajícího se oprav domácích spotřebičů. Nejnovější bonus je součástí rozsáhlé reformy textilního průmyslu, kterou francouzská vláda iniciovala asi před půl rokem. Loni se totiž na tamní trh dostalo na 3,3 miliardy kusů oblečení, bot a domácího textilu. „Jedná se o 500 tisíc více než v roce 2021,“ upřesnila organizace Refashion, kterou vláda pověřila asistencí v projektu.

  Dalším cílem vládního projektu je například finanční podpora firem věnujících se recyklaci a opětovnému využívání oblečení. Kromě toho hodlá také módním značkám napomoci k tomu, aby se dal původ jejich produktů snáze dohledat. Zákon proti plýtvání a na podporu cirkulární ekonomiky je pak založený na principu „znečišťovatel platí“. Ten požaduje ekologické finanční příspěvky od výrobců, importérů a distributorů znečišťujících životní prostředí.

  Zdroje: Fashion Network, News In France, Business Insider, Twitter, YouTube

  Foto:Pexels

  Francie fandí udržitelné módě. Hodlá vyplácet bonusy za opravu oblečení a bot

  Módní novinky v kostce: Loewe má novou ambasadorku, Chanel vydal luxusní rtěnky a Bulgari odhalil kabelku Roma

  Konec týdne přináší novinky ze světa módy. Společnost Loewe zveřejnila jméno nejnovější ambasadorky. Stane se jí čínská herečka a zpěvačka Yang Mi. Chanel zase ohromil své fanoušky novou řadou luxusních rtěnek. Bulgari pro změnu oslavuje vydání nového modelku kabelky s názvem Roma. Barcelonský týden svatební módy pak odhalil první část nadcházející kampaně.

  Vlakem Belle Epoque zpátky v čase. Nasedněte do skutečné hvězdy proslulé švýcarské železnice

  Máte chuť si trochu zacestovat v čase? Pod luxusním cestováním si obvykle představíme soukromé tryskáče, jachty nebo sporťáky. Ale co exkluzivní, romantická cesta vlakem Belle Epoque, která vás přenese uprostřed švýcarských Alp do zlaté éry Orient Expressu.

  Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

  Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

  It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

  Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.