More

    Návštěvníkům Káhiry o víkendu bylo možné odpustit, že si mysleli, že přistáli na jiné planetě. 

    Po západu slunce představil francouzský módní dům pánskou kolekci před pyramidami v Gíze. Velkolepá přehlídka, která nastavila novou laťku v období po pandemii. Když se modelové objevili jako přízračné tečky na osvětleném pásu přehlídkového mola, postupně se za nimi rozsvítily tři pyramidy, jejichž bílé okraje se rýsovaly na tmavé obloze.

    Foto: Dior

    Se svými peroxidově blond vlasy, ležérním oblečením z 80. let a měsíčními botami připomínal první model Stinga adaptaci filmu „Duna“ Davida Lynche z roku 1984.

    Kim Jones, kreativní ředitel značky Dior uvedl, že se nejvíce inspiroval storyboardy kultovního filmu režiséra Alejandra Jodorowského, který se v polovině 70. let neúspěšně pokusil román převést na filmové plátno. „Ten film, který nebyl nikdy natočen, by byl neuvěřitelný. Ve své knihovně mám podepsané vydání každé ze sedmi knih ‚Duna‘ od Franka Herberta a jsem jím už léta posedlý,“ řekl návrhář v předpremiéře pro server WWD.com.

    Foto: Dior

    Co má meziplanetární cestování společného s Egyptem? Jistě, faraóni po sobě zanechali dost záhad, aby podpořili teorie, že jejich civilizaci založili mimozemšťané. „O starověkém Egyptě toho mnohé nevíme. Otázka na „mimozemšťany“ vždycky přijde na řadu,“ řekl Jones a poukázal na děsivě přesnou geografickou polohu nekropole v Gíze. „Velká pyramida se v té době nacházela ve středu celé zeměkoule. Jak to věděli?

    Jones, syn hydrogeologa, navštívil Egypt poprvé jako dítě a několikrát se tam vrátil, naposledy v roce 2019, kdy se vydal na plavbu po Nilu.

    Návrhář se rozhodl spojit oslavy 75. výročí značky Dior se 100. výročím objevení Tutanchamonovy hrobky britským archeologem Howardem Carterem.

    Aby se vyhnul případným obviněním z kulturního přivlastňování, založil Jones svých 75 vzhledů na dámském archivu značky Dior. Jeho klíčovým kouskem byl vlněný „demi-kilt“, inspirovaný šikmo skládanou sukní z 50. let, nazvaný Bonne Fortune, což kolekci elegantně spojuje se zálibou zakladatele Christiana Diora v pověrách a láskou k astrologii.

    Foto: Dior

    Poryvy větru bičovaly odnímatelné „panely“ v délce ke kolenům nebo do půli lýtek, které byly připevněny k vyhrnutým kalhotám v neutrálních tónech. Byly kombinovány se svěžími mikinovými topy s rozepnutými knoflíky na zádech, gázovými bundami s ochrannými kapucemi a nadýchanými trapézovými kabáty.

    Jonesovy kolekce udržují rovnováhu mezi pohodlím a bohatstvím. Tílka byla zdobena vroubkovanými „panely“ lemovanými flitry, což byla připomínka jednoho z nejslavnějších výtvorů domu, šatů Junon z roku 1949. K nejexkluzivnějším klientům značky promluví zaprášená šedá bunda z krokodýlí kůže a její blýskavější alternativa z holografické krajty.

    Foto: Dior

    Přehlídka však byla významná i pro street-style a to díky kouskům, jako je bezpečnostně oranžová bunda s vestavěným batohem a užitkovými kapsami přes celá záda.

    Jones, který u Diora slaví 25 let, uvedl, že helmy ve stylu Gigera byly vytištěny 3D tiskem, zatímco čepice se šikmými vrcholy byly okopírovány z návrhu, který poprvé vytvořil krátce po absolvování studia na Central Saint Martins v roce 2002.

    Foto: Dior

    Zatímco noční oblohu křižovaly zelené laserové paprsky, orchestr zahrál rekomponovanou verzi Vivaldiho Čtvera ročních dob a završil tak večer plný nevídaných událostí na tomto prestižním místě.

    Akce byla pro předsedu představenstva a výkonného ředitele společnosti Christian Dior Couture Pietra Beccariho a jeho týmy velkým zážitkem. Překážky, s nimiž se organizátoři potýkali, sahaly od byrokracie až po obavy o bezpečnost, nedostatečný přístup k internetu a nedostatek kvalifikovaného personálu, například anglicky mluvících řidičů. „Chce to dobrou vůli a dobré vztahy. Přehlídka byla kompletně vyrobena zde. Pracovali jsme s místními lidmi. Myslím, že se k nim nikdy v životě nechovali tak dobře. Byla tu jídelna i inspektor práce,“ řekl Beccari před začátkem akce.

    Beccari začal připravovat půdu pro výstavu již před více než rokem na prvním ročníku Forever Is Now, výstavy velkoformátových děl poblíž pyramid v Gíze, kterou pořádá poradenská společnost Art d’Égypte, jejímž cílem je demokratizace umění a podpora kulturního turismu v Egyptě prostřednictvím veřejných výstav současného umění.

    Dior získal také exkluzivní přístup do zbrusu nového Velkého egyptského muzea, kde v pátek uspořádal prezentaci hostující kapsulové kolekce Dior Tears, kterou navrhl kreativní ředitel Denim Tears Tremaine Emory.

    Po skončení přehlídky nastal čas na večírek pro nadšeného Jonese a jeho tým. Dokonce i návrháři vyrazilo dech finále s modely, jejichž siluety se v dlouhé řadě rýsovaly na pozadí pyramid. „Když jsem vyšel ven, snažil jsem se nebrečet,“ přiznal.

    Dior Men Fall 2023 Show

    Celou fotokolekci si můžete prohlédnou na stránkách Dior.com / Men Fall 2023 Show.

    Zdroj: WWD.com, Instagram, Twitter, YouTube

    Dior definoval efekt WOW svou kolekcí před pyramidami v Gíze. „Snažil jsem se nebrečet,“ přiznal Kim Jones

    Paříž zhlédla další přehlídky. Na scénu nastoupil Marni, Dries Van Noten, Courrèges i Rahul Mishra

    Návštěvníci Pařížského týdne módy si užili další vysoce očekávané přehlídky. Patřila mezi ně minimalistická a elegantní show značky Courrèges. Oceněná byla ovšem i show indického návrháře Rahul Mishra, která přinesla paletu pestrých barev. Úspěšnou premiéru pak oslavila společnost Marni. V Paříži totiž prezentovala poprvé. Van Dries Noten zase překvapil eklektickými variantami klasických kousků.

    It bags jako investice: Které modely od Fendi se vyplatí?

    Absolutně nejprodávanější kabelkou značky Fendi je s největší pravděpodobností legendární Baguette. Po svém debutu v 90. letech způsobila značný rozruch a je často označována za první it bag moderní éry. Značka sama mimo jiné aktivně rozšiřuje své portfolio o další úspěšné modely. Pojďte se s námi podívat, které kabelky mohou představovat nový investiční kousek do vašeho šatníku.

    Nová kolekce Dior komentuje postavení ženy ve společnosti. Využívá symboly čarodějnictví i archivní návrhy

    Maria Grazia Chiuri představila další "rebelskou" přehlídku módního domu Dior. Do kolekce převážně černé barvy zahrnula prvky čarodějnictví, které měly za úkol reflektovat pozici ženy ve společnosti. Návrhářka tak chtěla ironicky poukázat na to, jak jsou v nadále hlavně maskulinním světě chápány. Zapojila ale také motivy typické pro luxusní značku i elegantní archivní návrhy.

    Na vlně stylu: Marvin Korang inspiruje nejen muže svými inovativními a futuristickými looky

    Inspirace nikdy není dostatek. Dnes vám představíme dalšího hrdinu sociálních sítí, kterého považujeme za virtuálního módního guru. Jedná se o influencera, kterého najdete pod uměleckým jménem @futurist. Jeho celé jméno je Marvin Appiah Korang, a jak lze z jeho nickname vyčíst, jeho stylingové tipy směřují k budoucnosti. Marvinovi je pouhých 23 let a pochází z Ghany. Svou kariéru si vybudoval jako stylista a tvůrce obsahu specializující se na experimentální módu a přelomový design. Jeho odvážné kombinace barev a nekonvenční prvky ho katapultovaly mezi nejzajímavější influencery v oblasti módy na sociálních sítích. Sledujte ho a nechte se unést světem budoucnosti.