Kdybyste se na jednu noc v roce mohli stál čímkoliv chcete, jak by zněla vaše odpověď? Ale ne že to odbydete nějakou prvoplánovou hloupostí. Zalovte hezky pěkně ve svém nitru. Až do žil, kde vám koluje rudá krev. Do srdce, které náruživě bije v bezpečí hrudního koše… Takže se ptáme znovu. Kdybyste se na jednu noc v roce mohli stát čímkoliv chcete, kdo nebo co je vaším skrytým alter egem? Jaké jsou vaše nejtajnější touhy?

Maškarní zábava a plesání

„Když se na půl cesty potká berlínská party a vídeňský ples.” Tak lze jednou větou popsat vzrušující a zároveň inspirující akci Ples Sobje by Mumm, o jaké se vám ani zítra nezdálo. V matičce stověžaté se uskuteční dekadentní surrealistický bál, který se řídí heslem, že co je příjemné, je i přípustné.

Netradiční maškarní radovánky pod rouškou noci zažije Praha 25. února v pořadí už počtvrté. Pokud si je nutně potřebujete spojit s nějakým tvůrcem, ukažte si na českou designérku Ivu Burkertovou, ta v tom má prsty. Hosté se pokaždé mohou těšit na jedinečné prostory. Předchozím ročníkům se stal útočištěm například Martinický palác nebo Nová scéna Národního divadla. Letos se ”druhá já” návštěvníků setkají na vršovické kulturní křižovatce bývalého sokolského biografu Vzlet.

Žádná pravidla

Jakmile jste uvnitř, pravidla jako by se rozplynula v mlze. Ale abyste se za brány fantastického bálu vůbec dostali, je nutné splnit dress code. Bez výjimek. V minulosti jsme se setkali třeba s tématem večera The Colours shake up, které udávalo tzv. monochromatický look. Nebo černo-bílo-stříbrný creative black tie. Rok 2023 se ponořil více do hloubky v době, kdy se ve společnosti smazává hranice mezi tím, co je ženské a co mužské.

Ples Sobje zve tentokrát k účasti všechna hrdinská alter ega s podtématem Inner (Super)heroes undercovered. Základ dresscodu musí tvořit klasické, minimalistické tuxedo. A dál nechť se necháte unášet na vlnách své nejtemnější fantazie. Jaká verze vašeho vnitřního superhrdiny dostane prostor vylézt na povrch? Pojďte promíchat naše protipóly, nechte promluvit své androgynní já.

Pojďme si říct, že maškarní je už samo o sobě vzrušující pomyšlení. Kdo se za maskou schovává? Naše mozkové závity a touha jedou na plné otáčky. A naopak z druhé strany, s maskou máme najednou pocit, že můžeme cokoliv, naše pravá tvář zůstává v utajení. Z těchto důvodů nás akce tohoto typu zkrátka lákají a nemusí se nutně jednat pouze o kontroverzní ples Sobje. Může to být například o poznání elegantnější pražský Ples v maskách nebo více taneční Masquerade New Year’s Eve v Sasazu.

Pobídka k androgynní sebeprezentaci

Podle oxfordského slovníku ”androgynní” znamená jakýsi hermafroditismus, kombinaci mužských a ženských znaků. Ve feministické literatuře též pojednává o absenci sociálně posílených rozdílů v chování, které jsou údajně charakteristické pro jedno z pohlaví. Když je móda androgynní, není ani mužská, ani ženská. Stírá typické znaky jedinců a spojuje je v jeden harmonický celek. O obohacení dámského šatníku o mužské prvky se hodně zasloužila Coco Chanel. Dříve však nešlo ani tak o potlačení ženskosti, jako spíš o touhu po svobodném pohybu. Vždyť muži měli oblékání o tolik snazší, žádné korzety a krinolíny.

Sexuálně nevyhraněná móda je aktuálně velký trend. Pryč jsou doby, kdy bylo jasně dané pohlaví muž a žena. Společnost se vyvíjí a s ní i touha po vymanění z předem definovaných škatulek. Už nechceme patřit do tabulek, které vytvořila byrokratická společnost, chceme být autentičtí bez ohledu na to, co se zdá být správné.

Takže klidně neváhejte. A nemusíte rozdíly mezi mužským a ženským elementem smazávat pouze na undergroundové party pod záštitou buržoazní zábavy, zatímco budete tančit, dokud nevypustíte duši. Zahoďte masky a odkryjte své pravé já.

Zdroj: GoOut, Facebook, Instagram, Glamour Cabaret

Dekadentní, vzrušující, inspirující. Ples Sobje vábí k maškarním radovánkám