Více

  RECORDS

  Chanel

  Versace

  Dolce Gabbana

  Loro Piana

  Sledujte nás na Instagramu

  Módní dům Dior letos přenesl svoji cruise kolekci do jezuitské koleje z 16. století, kde kdysi pobývala také Frida Kahlo. Inspirace slavnou umělkyní byla znát v celé kolekci. Hold vzdala nejen jejímu stylu propojujícímu feminismus a maskulinitu, ale také mexické kultuře.

  Kreativní ředitelka značky Dior Maria Grazia Chiuri promítla svou fascinaci různými kulturami a jejich tradicemi i do nové cruise kolekce. Tentokrát módní přehlídku přesunula do Mexika. Do řady tak doslova nechala vetkat místní řemeslo. Na jednotlivých kouscích totiž spolupracovala s lokálními umělci, šperkaři, tkalci nebo švadlenami. Tradiční oděvy také umně zkombinovala s klasickými Dior kousky, jako je například slavná bar jacket.

  Do kombinace mexických kousků a francouzské klasiky nechala vmíchat také další klíčový prvek. Většina z looků v sobě totiž nesla inspiraci slavnou umělkyní Frieda Kahlo. Chiuri k ní má blízko nejen kvůli sdílené lásce k feminismu. Dlouhodobě je fascinovaná také jejím originálním šatníkem. Malířka proslavená počátkem 20. století totiž ráda míchala prvky pánské módy z tehdy klasickými dámskými oděvy. Podobný kontrast proto odráží také nejnovější kolekce.

  Modelky Kahlo připomínaly mimo jiné také svými dlouhými zapletenými copy a výrazně namalovaným obočím. Hold jí vzdaly také samotné návrhy, mezi které patřily například precizně střižené černobílé outfity doplněné o pánské motýlky. Umělkyni připomínal také korzet se zády ve tvaru motýla. Odkazovat měl totiž na podobné kousky, které musela malířka nosit po nehodě, která jí zlomila páteř na třech místech.

  Přírodu a tvorbu Kahlo zachycoval motiv motýla zapojený do vzorů i jemných šperků

  Motiv motýla se pak objevoval také na dalších návrzích. V podobě drobných šperků byl k vidění například zapletený do copů modelek nebo visící na lesknoucích se řetízcích. Byl součástí také větších vzorů, přezek pásků nebo drobných výšivek. „Připomínat mají přírodu Mexika i živé obrazy Kahlo,“ vysvětlil Dior. Mexickou kulturu dále vystihly outfity z krajek i sametu, stejně jako výrazné odstíny červené a zelené připomínající mexickou vlajku.

  Odkaz na Kahlo vytvořila rovněž samotná lokace přehlídky. Odehrála se totiž v jezuitských kolejích Colegio de San Ildefonso z 16. století, kde kdysi umělkyně pobývala. Řadu 112 looků představujících dlouhé kalhoty, maxi sukně, kovbojské boty, krajkové tuniky a rozevláté vesty pak zakončila instalace mexické umělkyně Eliny Chauvet. Svou prací dlouhodobě upozorňuje na vraždy i násilí páchané v Mexiku na ženách. Dokonale tak podtrhla feministickou message impozantní přehlídky.

  Zdroj: Fashion Network, WWD, Business of Fashion, Instagram, YouTube

  Chiuri propojila Dior s mexickou kulturou. Vytvořila moderní image Fridy Kahlo

  Pod vlivem alternativní módy. Léto jako z kultovního seriálu Sex Education

  Co to vlastně alternativní móda znamená? Jde o módní poselství, které ani z daleka nepodléhá aktuálním trendům. Je to kreativní výraz, vybočující z mainstreamových a konvenčních kreací, přičemž často čerpá z minulosti či nejrůznějších subkultur. Nejzářnějším příkladem je punkový odkaz Vivienne Westwood, nově se sem masově začleňují upcycled kousky, téměř cokoliv háčkovaného, ale i takzvaný goblincore.

  Kolik vody oblékáme? V oblečení se budeme topit, dokud neskončíme na suchu

  Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vody oblékáte? Vlastně v oblečení doslova plaveme, a to možná více doslova, než by vás zprvu napadlo. Voda je zásadní pro všechny formy života na Zemi. Módní průmysl je bohužel obrovským spotřebitelem a znečišťovatelem vodních toků. Největší značky toho přitom většinou v oblasti hospodaření s vodou dělají nejméně.

  S jakými botami naladíte perfektní summer chic? Zaměřte se na pantofle, žabky i mokasíny

  Období dovolených se blíží a těšení se na léto narůstá. Dokonce nás nedávno překvapilo několik téměř tropických teplot. Ani se tak nenadějeme a brzy rovnou přeskočíme z jara do léta. Trendy z přehlídkových mol pak naznačují lehce bohémský vibe. Snad nikdy jsme nezaznamenali tak vkusnou nabídku mokasín, pantoflí nebo žabek. O pohodlí se tedy letos v létě bát nemusíte.

  Mají luxusní značky stále hodnotu? Možná si nekupujete módu, nýbrž iluzi

  Luxusní značky byly dlouhou dobu synonymem prestiže, kvality a exkluzivity. V posledních letech však čelí různým výzvám, které ovlivňují jejich postavení na trhu a význam pro spotřebitele. Položte si otázku, proč si zrovna vy luxusní značky kupujete? Proč za ně platíte? Možná zjistíte, že vaše tužby nejsou tak úplně vaše.