Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Nostalgie zjemňuje atmosféru celého vánočního období. Co přesně ale nostalgie znamená? Je to intenzivní touha po něčem minulém či ztraceném. Ačkoliv si to možná neuvědomujeme, nostalgie nás provází každý den. S tímto termínem je však neoddělitelně spojen i fenomén módní recyklace, který v současné době hraje pro módní scénu klíčovou roli, možná více než kdy jindy.

  Mileniálové si opakovaně vychutnávají všechny epizody Harryho Pottera, teenageři nově objevují svět ságy Stmívání a na večírcích se často setkáváme s hity z éry Y2K nebo 90. let minulého století. Takové počínání je, dámy a pánové, projevem nostalgie. Toužíme po starých časech, které nám připadají tak milované. Sentiment však není omezen jen na náš osobní život, designeři ve světě módy jej rovněž hojně využívají. Mnohdy si tak ani neuvědomujeme, že i současné trendy čerpají inspiraci z poměrně vzdálené minulosti.

  Přesouváme se do královských dvorů. Royal outfity předvedl řetězec H&M a Rabanne

  Letos byly runwaye opravdu pestré. Právě royal taste byl na nich velice zásadní. Nejvíce se však projevil v limitované edici H&M X Rabanne. Celou kolekci prolnul vliv dávného španělského královského dvora. Výsledkem spojení sil obou značek se tak stala řada modelů oslavujících 60. léta 20. století na španělské módní scéně. Setkali jsme se s komplety, které připomínají Napoleona nebo řadu evropských panovníků. V souladu s aktuálními novými trendy tak vznikla nezapomenutelná podívaná.

  Foto: H&M

  V módním propadlišti nezapadla ani obliba iluzí. Beyoncé se stala virální doslova v rukou Loewe

  Snad každý uživatel sociálních sítí alespoň jednou zahlédl na své for you page zpěvačku Beyoncé v bodysuit od Loewe. Během své tour po Evropě tento skvostný look předvedla v největší britské metropoli, tedy v Londýně. Avšak málokdo už si vzpomíná, že trend iluzionistických looků známe už z raných „devadesátek“. Tento trend přitom v současnosti ovládl jak špičkové módní domy, tak streetwearové značky.

  Popularitu mu zajistily módní ikony a celebrity, které se s ním objevily na červených kobercích, v hudebních videoklipech a na coverech časopisů. Návrháři přinášejí trend zpět do moderní módy, přičemž ho často obohacují o současné prvky. Tím vytvářejí nadčasovou avantgardní klasiku ve spojení s, troufáme si říct, éterickou moderní vlnou. Pokud si žádné takové momenty nevybavujete, vzpomeňte si třeba na zpěvačku Lady Gaga, jejíž looky jsou iluzemi často opředené.

  Foto: Loewe

  Propínací kalhoty s bočními knoflíky představují estetickou nezbytnost „devadesátek“ i současnosti

  Kousek, který v éře konce minulého století vlastnil každý milovník streetwearu. Do popředí se však dostává i v posledních letech. Pamatujeme si dokonce dobu, kdy byly tyto kalhoty k nesehnání, asi tři roky zpět. Až s onou zvýšenou poptávkou je do aktuálních kolekcí zařadil také sportovní velikán Adidas. Od té doby se s nimi setkáváme jak na runwayích streetwearových značek, tak i v běžných fast fashion řetězcích.

  Foto: Adidas, Khaite

  Dlouhou dobu jsme zapomínali také na baleríny. Miu Miu a Jacquemus si v nich ale opět libují

  Letos se velkému návratu těší také dlouho opomíjené baleríny. V minulosti byly součástí každého botníku, na několik let se na ně ale zapomnělo. Baleríny za sebou mají obrovský vývoj, nosily se totiž déle než jedno století. S velkou popularizací streetwearu a tenisek však následně upadly do zapomnění. Naštěstí je do svých rukou vzali populární designéři a my tak konečně můžeme oslavovat jejich znovuzrození.

  Foto: Miu Miu, Jacquemus

  Skinny džíny nemusí být red flag. Alespoň ne v podání Céline

  Diskuze o skinny džínách by mohla trvat hodiny, jelikož tvoří prakticky samostatnou kapitolu světa módy. Klíčovým aspektem je nicméně zapamatovat si následující. I když žijeme v éře, kdy zdůrazňujeme, že každý by měl nosit, co mu přijde vhodné, skinny džíny představují výjimku. Kalhoty takového střihu musí perfektně ladit s vaší postavou a lichotit vám. Pokud tomu tak není, vypadají vždy poněkud nevhodně.

  Foto: Céline

  Rozhodně zastáváme princip pozitivního vnímání vlastního těla, ale pravdou zůstává, že ne na každého se skinny jeans hodí. Často záleží i na výšce, což je klíčový faktor při jejich nošení. Avšak snažíme se vyvrátit některá tvrzení, která se objevují zejména na sociálních sítích. Tak například, pokud to vaše postava dovolí, můžete skinny džíny dovést k dokonalosti, a to i v mužské verzi. Výtečné kombinace nacházíme například u módního domu Céline. S jistotou tedy můžeme říct, že skinny džíny v módním propadlišti prozatím nejsou.

  Foto:H&M

  Aktuální módní scéna jako odraz nostalgie. Módní recyklaci oslavujeme více než kdy dříve

  PFW: Chemena Kamali debutovala pro Chloé, Givenchy nabídl pařížský chic a Rick Owens propadl nadpozemské kráse

  Návštěvníci Pařížského týdne módy se dočkali dalších očekávaných přehlídek. Jednou z největších událostí pro ně byla debutová přehlídka návrhářky Chemeny Kamali pro Chloé. Jejich pozornost se ovšem upínala i ke značce Givenchy, která je naopak v současnosti bez kreativního ředitele. Show Rick Owens pak nadchla hlavně svou estetikou připomínající populární snímek Duna.

  Boty jako investice: Které modely od Christian Louboutin se vyplatí?

  Červená podrážka je jedinečným poznávacím znamením bot značky Christian Louboutin. Modely tohoto šarmantního francouzského návrháře jsou často první volbou slavných osobností, ale i nováčků ve světě luxusní obuvi. Stojí však skutečně za to?

  Přivítejte jaro s trendy slunečními brýlemi. Vynikne oversized i sportovní styl

  S blížícím se teplejším počasím přichází i příležitost, jak posunout svůj styl na další úroveň. Hřejivé sluníčko nás totiž brzy donutí nasadit na oči sluneční brýle. Pro někoho obyčejný doplněk pak dokáže v outfitu učinit opravdový rozdíl. Stejně jako jiným módním sektorům, i jemu ale vládnou každý rok jiné trendy. Seznamte se s těmi současnými.

  Světlo jako umělecké dílo. Designové osvětlení je neoddělitelnou součástí moderního domova

  Moderní domov může obsahovat řadu chytrých zařízení, neodolatelných kusů nábytku nebo experimentálních materiálů. Nikdy však nebude kompletní bez designového a vhodného osvětlení. Světlo má na nás obrovský vliv, který si často ani neuvědomujeme. Stará se o zpříjemnění atmosféry, zvýrazňuje design jiných prvků, ovlivňuje náladu a v neposlední řadě reguluje spánek.