Nezisková organizace PETA, bojující za práva zvířat, ocenila španělskou značku Balenciaga. Její kreativní ředitel Demna Gvasalia totiž do letošní podzimní kolekce zařadil kožený kabát, vyráběný z hub. Použil na něj látku zvanou Ephea, extrahovanou z mycelia. Cenu Balenciaga získala na PETA Fashion Awards 2022.
Módní značky se do svých návrhů snaží čím dál více zahrnout materiály šetrnější k životnímu prostředí i zvířatům. Ocenit se je za to snaží nezisková organizace bojující za práva zvířat PETA. „Naše vlastní verze Fashion Awards oslavuje progresivní značky, usilující o změnu jak pro zvířata, tak naši planetu,“ popsala podle serveru WWD PETA Fashion Awards 2022 ředitelka organizace Elisa Allen. Letos získala ocenění za nejlepší luxusní produkt španělská značka Balenciaga.
Rozhodla se totiž začít používat materiál zvaný Ephea, vyráběný z mycelia, extrahovaného z hub. Kreativní ředitel značky Demna Gvasalia ho konkrétně využil na vytvoření udržitelného a etického koženého kabátu, představeného v letošní zimní kolekci. Poprvé ho světu ukázal na módní přehlídce pro podzim 2022. Následně ho mohli zájemci koupit za 9 tisíc eur v limitované edici. Na jeho produkci spolupracovala firma Balenciaga podle serveru Ethos se společností, zabývající se inovací materiálů Sqim.
„Balenciaga uznává roli, kterou móda hraje v přetváření životního prostředí a věří, že je nyní na jednotlivých značkách, aby našly cestu, jak udržet planetu na živu,“ oznámila módní firma. V letošní letní kolekci proto například použila organickou bavlnu, recyklovaný polyester a nylon nebo takzvanou „upcycled“ kůži. Loni na podzim značka rovněž představila bundu z veganské kůže. Vyrobená byla ze speciálních listů kaktusu.
Za nepoužívání kůže získala ocenění také značka Burberry
Známá španělská značka přitom není jediná, která s podobně udržitelnými materiály experimentuje. Letos například koženou kabelku vyrobenou z mycelia představila Stella McCartney. Italská značka Gucci zase pracuje s vlastní certifikovanou veganskou kůží zvanou Demetra. S alternativami kůže pracují také firmy Hermès, Ralp Lauren, Tommy Hilfiger, Reformation nebo Ganni.
Oceněná byla organizací PETA kromě Balenciagy také společnost Burberry. Ta totiž zakázala používání exotické kůže. Dopad kůže na životní prostředí pak souvisí především s chovem krav v zemědělském průmyslu. Ten je přitom zodpovědný za asi 15 procent globálních emisí. Negativně ovšem přírodu ovlivňuje také proces zpracování a čištění kůže. Jedná se o jeden z největších zdrojů znečištěné vody. Při zmíněném postupu se navíc do atmosféry uvolňují nebezpečné chemikálie.
Zdroj: WWD, Ethos, Instagram