Na módní i filmové scéně se letos objevila nová ikonická dvojice. Režisér Luca Guadagnino a návrhář Jonathan Anderson totiž spojili síly, aby vytvořili nezapomenutelné postavy filmu Challengers. Se svou tvorbou pak oslavili předpokládaný úspěch. Koncem roku tak nechají svůj talent vyniknout už podruhé, a to ve snímku Queer.
Režisér Luca Guadagnino dobyl filmový svět už roku 2017, a to se svým více než povedeným snímkem Call Me By Your Name. Letos ovšem vstoupil do povědomí mnohem širšího publika, a to s úspěšným filmem Challengers. Na tvorbě jeho světa, plného vášně i nenávisti, pak spolupracoval s návrhářem Jonathanem Anderson, známým pro svou tvorbu u Loewe, ale i vlastní značku JW Anderson.
Designér svými kostýmy dokázal svůj talent na poli módního, ale i filmového světa. Není proto divu, že se s Guadagnino rozhodl opět spolupracovat. Snímek Queer je založený na stejnojmenné knize Williama S. Burroughs. Vypráví příběh amerického ex-pata Williama Lee (Daniel Craig), který v 50. letech 20. století žije v Mexico City, kde pomalu, ale jistě propadá zoufalství i drogové závislosti.
Z obojího ho s nadějí vytáhne nenadálá láska k bývalému, a o poznání mladšímu, mariňákovi Eugenovi Allerton (Drew Starkey). Společně se vydají na dobrodružství skrze Jižní Ameriku, slibující drogu, která by Williama mohla vyléčit ze závislosti na heroinu. Jedná se ale o temnou cestu, která se pomalu stane čím dál temnější. Přesně to zachytil v kostýmech i Jonathan Anderson.
Zdroj: Profimedia
Kostýmy umně odrážejí historický šatník gayů z 50. let i charakter postav
Na začátku snímku oblékl designér Daniela Craig do bílého, ale pomačkaného a obnošeného obleku. Znázornil tím marnou touho postavy po novém začátku a záchraně v podobě lásky. S postupem času se však William Lee začne objevovat v čím dál tmavších outfitech. Zároveň se jedná o přesné zachycení tehdejší pánské módy, definované prvním rozšířením průmyslově vyráběných obleků.
Postava mladého vojáka, ztvárněná Drew Starkey, zachycuje přesný opak. Jeho tělo objímající svetry a průhledné košile s krátkým rukávem představují nejen jeho mládí, ale také šatník gayů tehdejší doby. „Jedná se o období, které je velmi nenápadné, zároveň však ukrývá hodně hloubky ohledně toho, čím si tehdejší pánská móda procházela,“ popsal svou myšlenku Anderson pro i-D.
Zdroje: Red Carpet Fashion Awards, Loud and Clear Reviews, i-D, Instagram, YouTube