Investiční možnosti jsou téměř nekonečné. Dávno mezi ně nepatří jen akcie či kryptoměny, v portfoliích najdeme LEGO stavebnice, figurky z filmů, ale klidně i vzácné lahve alkoholu. Investice jsou určovány příležitostmi a rozhodně mezi ně patří i módní kousky. Neomezují se však jen na kabelky, zbohatnout můžete také na špercích či botách.
Dlouhodobé investice jsou skutečně disciplínou pro otrlé. U spotřebních věcí to platí dvojnásob. Koupit si krásnou novou kabelku či lahev, aniž byste si je mohli užít, opravdu otestuje vaše nervy. Pokud však zůstanete trpěliví, v průběhu let se vám jejich cena může několikanásobně vrátit. Móda je v tomto ohledu poměrně stabilní, některé z uvedených kousků jsou investiční výhrou už léta.
Investice do kabelek jsou jistota. Držte se kvalitních materiálů a vzácnosti
Jistota investice je samozřejmě nadsázka, nikdo a nikdy vám negarantuje případný zisk z vámi vybraného investičního produktu. Pokud se ale budete chtít inspirovat v historii, kabelky na poli módy dlouhodobě patří k nejoblíbenějším formám uložení peněz. Nejznámější z nich je model Birkin či Kelly od Hermès. Jejich cena se pohybuje okolo čtvrt milionu, ročně však roste až o 10 procent.
Zdroj: Hermès, Louis Vuitton
Ceny tašek Louis Vuitton rovněž dlouhodobě rostou, avšak méně dramaticky, než je tomu u Hermès. Jedním z oblíbených investičních modelů této značky je Monogram Keepall. V průměru se jeho cena pohybuje kolem 50 tisíc. Další populární investiční volbou je Chanel Classic Flap Bag. Obecně při investici do kabelek dejte důraz na kožený materiál a případné luxusní zdobení.
Postupem let vyděláte i na hodinkách, botách či oblečení. Čím méně dostupné, tím lepší
Mezi první příčky investičních kousků patří rovněž hodinky. Úplně nejvýhodnější jsou ty složité, bohatě zdobené a pochopitelně také těžko sehnatelné. Na modelech řady Royal Oak od značky Audemars Piguet si kromě času prohlédnete také diamanty. Není proto divu, že za jeden vzácnější kus zaplatíte klidně 2,5 milionu korun. Případní sběratelé pak nebudou váhat vás hravě přeplatit.
Zdroj: Audemars Piguet, Rolex
Stálicí mezi hodinkami je také značka Rolex. Ikonická je například řada Daytona, i proto cena hodinek z této kolekce výrazně roste. Dostupné jsou jen omezeně a mezi sběrateli tak zůstávají velmi populární. Některé modely proto dosahují až milionových částek. Nákupní cena běžného kousku, pokud se k němu dostanete, se pohybuje okolo 700 tisíc korun, následný investiční záměr je tedy jasný.
Zdroj: Christian Louboutin, Chanel
Christian Louboutin s červenou podrážkou zná každý módní nadšenec. Lodičky Belle and Jewels se šperkem kolem kotníku vyjdou na 80 tisíc korun. Mnohem vzácnější je barevný model z kolaborace Christian Louboutin x Marvel, u něj se dá předpokládat mnohonásobný nárůst ceny do budoucna. Stejně jako u všech dalších kousků totiž platí, že limitované edice svou hodnotu zcela jistě navýší.
Také značka Chanel a její tvídové kostýmky se zapsaly do historie. Není proto divu, že vás nové modely přijdou na 200 tisíc korun. Ikonické kostýmy se stávají častým předmětem sběratelských aukcí a hodnota vintage kompletů výrazně narůstá. Investičně jsou zajímavé hlavně ty z dílny Karla Lagerfeld. Ovšem jako ve všech předchozích případech, majitel či majitelka musí odolat jejich nošení.
Zdroje: Hermès, Louis Vuitton, Audemars Piguet, Rolex, Christian Louboutin, The Hollywood Reporter, Rarest, Journey to France, PurseBop, Chanel, Instagram