Příliš suché nebo vlhké prostředí, znečištění, silné sluníčko nebo přehnaná exfoliace. To vše může vést ke stavu, který vás, ani vaši pokožku nepotěší. Narušení kožní bariéry, tedy vnější vrstvy kůže, může vést k děsivým scénářům. Postarejte se proto o vaši pokožku včas.
Kožní bariéra, v angličtině skin barrier, je spojení, které se v posledních letech rozšířilo ze světa dermatologů až do videí amatérských influencerů. Všichni se ovšem shodnou na jeho důležitosti. Popisuje totiž vrchní vrstvu kůže, sloužící jako ochrana před vnějšími vlivy. Kromě toho pomáhá zadržování vody a minerálů. Skládá se především z lipidů a pravidelně se obnovujících buněk.
Zdroj: Unsplash
Dává tedy smysl, že narušení této bariéry povede k poměrně vážným následkům. Vaše pleť bude pravděpodobně velmi suchá, podrážděná a nateklá. Neobvyklé není ani zhoršené akné. Důvodů, vedoucích k podobně odstrašujícímu scénáři, existuje hned několik. Kožní bariéře nesvědčí přehnaná exfoliace, silné chemikálie či příliš suché a vlhké prostředí. Dlouhý pobyt na slunci nebo alergie rovněž povedou k jejímu narušení.
Klíč k nápravě ukrývá minimalismus. Darujte své pokožce odpočinek
V případě, že se vám poškození kožní bariéry nepodařilo předejít, nezoufejte. Není nemožné ji opravit, postupovat však musíte velmi opatrně. Doporučujeme především návštěvu dermatologa. Pokud však situace není zcela alarmující, zachránit můžete svou kůži i z pohodlí domova.
Zdroj: CeraVe, La Roche-Posay
Prvním krokem je vyřazení téměř všech produktů z vaší běžné skincare rutiny, a to především těch, obsahujících aktivní látky, jako jsou například retinoidy. Používat byste měli pouze velmi jemný gel na čištění obličeje a stejně „bezpečný“ krém, zaručující opravdu silnou hydrataci.
Zdroj: CeraVe, Aveeno
Miláčkem dermatologů i beauty influencerů se stal také balzám Cicaplast B5+ značky La Roche-Posay. Ukrývá totiž opravdu silnou dávku hydratace. Aplikovat se dá na celé tělo a využít ho můžete díky jeho intenzitě také jen na části vašeho obličeje.
Zdroj: La Roche-Posay, Vichy
K opravě kožní bariéry tedy stačí opravdu minimalistický postup. Své kůži rovněž dejte čas a nezapomeňte pít dostatečné množství vody. Pokud už se pokožka začíná cítit lépe, můžete svou rutinu obohatit o jemné minerální spreje, například od značky La Roche-Posay nebo Vichy.
Zdroj: The Ordinary
Hydrataci by měla podpořit také jistá séra nebo rostlinné oleje. V prvním případě sáhněte po ingredienci niacinamide, ovšem až poté, co je vaše kůže zpět k normálu. Z olejů si pak můžete vybírat, hojivě zapůsobí ten arganový, kokosový, jojobový, šípkový i mandlový. Dbejte vale především na to, aby se podobný scénář už znovu neopakoval.
Zdroje: Today, Health Line, Lobey, YouTube