V posledním desetiletí se svět seberozvoje a duševního zdraví inspiruje japonskou filozofií ikigai nebo dánským konceptem radosti z maličkostí, známým jako hygge. Mezi recepty na šťastný život podle různých zemí se přidává i nizozemský niksen, který doslova káže nic nedělat. Ukáže vám, jak v současném hektickém světě zpomalit a nenechat si drahocenný čas proklouznout mezi prsty.
I nicnedělání může být přínosné
Pod zvučným slovem niksen se v doslovném překladu skrývá nicnedělaní. Odvozené je od slova niks, tedy nic. Nizozemská filozofie totiž vyznává záměrnou nečinnost, kterou nelze zaměňovat s leností.
Přestože se v dnešní společnosti stále více prosazuje work-life balance, tedy rovnováha mezi prací a životem, naše kalendáře a to-do listy často stále zůstávají zaplněny do poslední minuty.
Zdroj: Pexels
Rychlý životní styl a kultura ženoucí se za úspěchem nám diktují někdy nedosažitelný životní standard. Musíme být neustále tou nejlepší verzí sebe sama, dosahovat jeden pracovní milník za druhým, ale zároveň mít skvělý sociální a rodinný život.
Přitom všem si však musíme najít čas i pro sebe. Využití každé minuty našeho dne na maximum bojkotuje právě koncept niksen. Jeho podstatou je nedělat opravdu nic, nemít žádný cíl, ani požadovaný výsledek určité činnosti.
Nejedná se však pouze o odpočinek při sledování seriálu nebo s knihou v ruce. Pod uměním nicnedělání nehledejte dokonce ani meditaci, nebo dechová cvičení. Pravým cílem je skutečně nic nedělat a nechat myšlenky volně plynout.
Niksen poslouží jako prevence vyhoření
Podstata niksen vám může připadat nesmyslná. Kdy jste však naposledy měli čas být sami se svými myšlenkami? Možná si to ani neuvědomujeme, ale v každodenní snaze stihnout vše máme tendenci automaticky přepínat do režimu multitaskingu. Při cvičení posloucháme hudbu, při jídle sledujeme videa nebo neustále kontrolujeme zprávy.
Filozofie niksen je proto mimořádně důležitá především v dnešní době, kdy se syndrom pracovního nebo akademického vyhoření stává globálním fenoménem, který postihuje stále více lidí. Sladké nicnedělání a ponoření se do vlastních myšlenek pomáhá resetovat naše tělo i mysl.
Zdroj: Pexels
Pokud začnete denně praktikovat tuto holandskou filozofii, odměnou vám bude skutečná relaxace bez zbytečného rozptylování, která ve výsledku nakopne vaši produktivitu a životní vitalitu. Ponořením se do volného toku myšlenek navíc dáte prostor pocitům a problémům, které jste možná dosud přehlíželi.
Stačí se zastavit a cíleně zpomalit
Dokonalým příkladem praxe niksen jsou nizozemské pláže, kde si Nizozemci užívají sladké nicnedělání mezi písečnými dunami. Nezáleží však na tom, kde se nacházíte. Jednoduše si tiše sedněte nebo lehněte a rozjímejte bez hudby, mluvení nebo filmu v pozadí, který sledujete jedním okem.
Je jedno, zda koncept hlubokého odpočinku převezmeme od Holanďanů a nazveme ho niksen, nebo se inspirujeme u Italů a budeme vyznávat jejich pověstné dolce far niente.
Důležité je, že se musíme umět zastavit i uprostřed našich hektických životů. Nemusíme se kvůli tomu cítit provinile a neustále pociťovat potřebu něco dělat, něčeho dosáhnout nebo někde být. Stačí prostě jen existovat.
Zdroje: BBC, The Guardian, Blue Zones, Instagram