Neziskové organizace i odborníci upozorňují na kampaně módních značek, které se snaží zákazníky přilákat na oblečení z „recyklovaných materiálů“. Podobné výroky o zelené módě ovšem nejsou tak přesné, jak se může na první pohled zdát. Většina z takových produktů je totiž vyrobená z recyklovaného plastu. Výsledné módní kousky už se proto nedají znovu recyklovat.
Na věšácích i regálech velkých módních značek můžeme čím dál častěji spatřit kousky se zelenou cedulkou. Ta většinou hrdě hlásá, že byl produkt vytvořený z „recyklovaných materiálů“. Podobné výroky se pak jednotlivé společnosti snaží prezentovat jako ekvivalent udržitelné módy. Tak jednoduchá ovšem situace ohledně recyklace oblečení není. Upozorňují na to různé neziskové organizace i odborníci.
Problém je ten, že až 93 procent těchto „recyklovaných“ kousků je vyrobených z recyklovaných plastových lahví, nikoli starého oblečení. Potvrdila to například nezisková organizace Textile Exchange a firma Changing Markets. Původ produktu je tedy i nadále ve fosilních palivech. Obyčejnou plastovou lahev je přitom možné recyklovat pětkrát až šestkrát. Tričko z recyklovaného polyesteru, a tedy i plastových lahví, už ale znovu recyklovat nelze.
Why fashion's 'recycling' is not saving the planet.
— AFP News Agency (@AFP) February 7, 2024
While a plastic bottle can be recycled five or six times, a T-shirt in recycled polyester "can never be recycled again".
In Europe, less than 1% of fabric used to produce clothing is recycled into new clothing… pic.twitter.com/2shgN7JOi5
Co se tedy děje s odpadem textilu, který tak usilovně vytváříme? V Evropě většina z něj putuje na skládky, nebo se pálí. Asi jen 22 procent z něj najde nové využití. Nikoli ale na nové módní kousky. Místo toho se z něj vyrábí izolace, vycpávky do matrací nebo hadry na úklid. „Méně než jedno procento látek použitých na oblečení je recyklováno do nového,“ vysvětlili zpravodajské agentuře AFP zástupci Evropské komise.
Textil z více než dvou vláken recyklovat nelze. Končí proto na skládkách i přeplněných trzích v Africe a Asii
Reycklace textilu je proto mnohem komplexnější, než opětovné zpracování materiálů, jako je sklo nebo papír. Oblečení vyrobené z více než dvou vláken proto odborníci považují za nerecyklovatelné. Zpracování kousků, které recyklaci umožňují, je zase poměrně energeticky a cenově náročné. Bavlna pro změnu při recycklaci ztrácí svou kvalitu a musí být proto zkombinována s dalšími vlákny. I čistě bavlněné produkty proto čelí stejnému problému.
Řešením pak není ani recyklace polyesteru. „Je totiž často nečistý a zkombinovaný s ostatními materiály, jako je elastan nebo lycra, což zabraňuje jakémukoli opětovnému zpracování,“ vysvětlila Lauriane Veillard ze sítě Zero Waste Europe. Také proto různé environmentální skupiny vyžadují, aby se přestal polyester zcela vyrábět. V současnosti tak téměř veškerý textil „západních“ spotřebitelů končí na nefunkčních trzích nebo škodlivých skládkách v Africe či Asii.
Zdroj: Fashion Network, Euractiv, The Daily Star, X, YouTube