Více

  Sledujte nás na Instagramu

  Výzkumný tým organizace Klarna zveřejnil výzkum poukazující na letošní nákupní trendy vánoční sezóny. Jeho výsledky poukazují na to, že zákazníci budou kvůli trvající špatné ekonomické situaci opatrnější. Nákupy si tak mnohem lépe rozmyslí. Využívat budou také nejrůznější slevy nebo službu „nakup nyní, zaplať později“. Část z nich si na pomoc přizve i umělou inteligenci.

  Zákazníci budou při svých letošních vánočních nákupech více obezřetní. Donutí je k tomu především vědomí o trvale nejistých vyhlídkách světové ekonomiky. Alespoň takový závěr nabídl nejnovější výzkum organizace Klarna, která do něj zapojila více než 15 tisíc účastníků z různých států. Podle ní pak asi 60 procent z nich prohlásilo, že jejich sváteční nakupovací zvyky ovlivnily rostoucí ceny.

  Zákazníci z USA hodlají ovšem utrácet za dárky více než ti z Velké Británie, Německa nebo Francie. Objem nakupování se bude lišit také podle generací. Takové rozdíly totiž odráží i rozpočty, které mají rozdílné věkové skupiny k dispozici. Například u mileniálů je nejméně pravděpodobné, že sníží své výdaje za „nepotřebné“ produkty. Většina nakupujících bude ale obecně hledat způsoby, jak utrácet co nejméně.

  Čím dál více z nich proto využívá speciální možnosti plateb, jako je funkce „nakup nyní, zaplať později“ (buy now, pay later). Takové služby jsou často bez úroků, a proto zákazníky tolik lákají. „Více než polovina spotřebitelů v USA je obezřetná ohledně svých dluhů. Téměř každý druhý pochybuje o tom, že dokáže své účty z vánočních nákupů zcela splatit,“ popsala dále ředitelka sekce Severní Amerika organizace Klarna Kristina Elkhazin.

  K chytrým nákupům využívají zákazníci umělou inteligenci. Porovnávají ceny i samotné značky

  Podobné výsledky potvrdili i dotázaní z Velké Británie. Na 52 procent tamních zákazníků proto plánuje letos dodržet svůj vánoční rozpočet. Dalším trendem sahajícím napříč kontinenty je touha nakupujících využívat nástroje umělé inteligence (AI). Pomohou jim najít nejlepší nabídky nebo slevy platící při mnohými očekávané akci Black Friday. Asi 50 procent z účastníků nakloněných AI by ji použilo také pro srovnání cen.

  Ve Velké Británii zase 35 procent dotázaných táhne k AI to, že jim podobné funkce ušetří čas. Více než 20 procent z nich navíc díky takovým nástrojům objeví produkty, které by jinak nenašli. Trend zpomalujících nákupů pak pozorují také další firmy a organizace. Například americká Národní maloobchodní federace oznámila, že prodeje vzrostou v listopadu a prosinci o tři až čtyři procenta. Loni přitom dosáhly na 5,4 procenta.

  Zdroje: WWD, Retail Times, The Washington Post, YouTube, X

  Vysoké ceny mění nakupovací trendy. Letošní Vánoce budou zákazníci opatrní

  PFW: Dior vzdal hold módní revoluci 60. let a Saint Laurent zachytil transparentní křehkost

  Pařížský týden módy hned druhý den odhalil přehlídky dvou legendárních módních domů. Kreativní ředitelka Dior Maria Grazia Chiuri v nejnovější kolekci oslavila práci návrháře Marca Bohan. Vzdala proto hold módě 60. let minulého století. Anthony Vaccarello zase v návrzích pro Saint Laurent perfektně vyzdvihl koncept křehkosti i transparentnosti.

  Aktivní dovolená i vytoužený relax. Luxusní golfové resorty nabízejí ideální mix obou světů

  Hodláte se letos vydat na luxusní dovolenou, ale nechce se vám celý den proležet na pláži? V tom případě byste měli zvážit cestu do jednoho z nejšpičkovějších golfových resortů světa. Oplývají totiž nabídkou spojující to nejlepší z obou světů. Užít si v nich můžete nejen řadu golfových kurzů, ale také výběrovou kuchyni, wellness nebo kouzelné pláže.

  MFW pod drobnohledem. Runway AVAVAV zahltily odpadky a Tokyo James putuje zpět do Afriky

  Milánský týden módy je za námi. Ohromily nás přehlídková mola renomovaných módních domů, jako jsou Bottega Veneta, Gucci nebo Salvatore Ferragamo. Zapomenout ale nesmíme ani na nováčky a méně věhlasné brandy. Nabízí totiž zcela jiný pohled na módu. Snaží se totiž zaujmout své místo na trhu i v podvědomí široké veřejnosti. Zaslouží si však stejné ovace jako světoznámé značky.

  Módní novinky v kostce: Balmain chystá nový parfém, Dua Lipa zastupuje YSL a Paříž vítá týden módy

  Začínající týden odhalil další módní novinky. Evropská komise zakázala platformě Zalando používat zavádějící nálepky indikující udržitelnost. Balmain oznámil nový parfém a Yves Saint Laurent Beauty bude zastupovat zpěvačka Dua Lipa. Louis Vuitton zase svou letošní cruise kolekci uspořádá v Barceloně. Odstartoval také týden módy v Paříži.