Trendem může být cokoliv. Od receptu přes kus oblečení po dovolenkovou destinaci nebo přístup k životu. Co je ale takzvaný „underconsumption core“? Nový způsob myšlení nás vybízí k tomu, abychom právě od trendů dali ruce pryč a soustředili se raději na stálejší hodnoty. Nejedná se však pouze o převlečený minimalismus?
Že jsou sociální sítě hlavním líhništěm trendů je nejspíše každému z nás jasné. Schválně, kdy naposledy jste na Instagramu nebo TikToku viděli lesk na rty či virální svetr a hlavou vám problesklo „To potřebuju!“? Někdo těmto pohnutkám propadá snáze, jiný si umí vnitřně vysvětlit, že je hloupost mít vše, co mají ostatní. Všichni se ale shodneme na tom, jak složité je být vůči takovým lákadlům imunní.
Underconsumption? Nové slovo do vašeho slovníku
I z těchto důvodů se na sociální síti TikTok začal objevovat takzvaný underconsumption core, přeloženo doslova jako podprůměrná spotřeba. Lepší by možná ale byl popis oklikou, tedy „opak nadspotřeby“. Fenomén core se pak už pár měsíců šíří sociálními sítěmi jako lavina. Nabízí škatulky, do kterých lze zařadit svůj styl nebo přístup k životu.
Underconsumption vybízí lidi k tomu, aby si dvakrát rozmysleli, jestli potřebují virální rudou kabelku jen proto, že se jí teď na sociálních sítích chlubí téměř všichni. Nebo jestli je vážně nutné běžet hned po práci do Primarku kvůli ponožkám s medvídkem, ačkoliv jste je dneska na své For You Page viděli už třikrát.
Čím se tedy čerstvý trend liší od minimalismu?
Minimalismus by se dal popsat jako hnutí či pohled na život, dle kterého se člověk snaží žít s minimálním počtem věcí. To, co je zrovna v módě, ho nijak nevzrušuje a určitě nekupuje něco jen proto, že to viděl na videu. Věří, že štěstí neleží v majetku. Raději si proto pořídí jeden kvalitní kousek oblečení nebo nábytku, který mu vydrží věky.
Underconsumption naopak zohledňuje touhu pořídit si věc, která možná není udržitelná a logicky odůvodnitelná, ale udělá nám radost. Stále vybízí, abychom nosili nakoupené oblečení a kosmetiku vypotřebovali do poslední kapky. Zároveň však nepopírá touhu po majetku a nevybízí k jeho extrémní redukci. Dovolí vám proto po trendy rtěnce z Instagramu šáhnout, ale až poté, co spotřebujete tu aktuální.
Člověk, který žije minimalisticky, má navíc většinou podobný přístup v krvi. S jeho životním stylem jde zkrátka ruku v ruce. Underconsumption core naopak cílí na ty, pro které je takový životní styl nepředstavitelnou obětí, ale možná si i tak alespoň trochu uvědomují, jak často si kupují zbytečnosti jen proto, že jsou v kurzu.
TikTok inspiruje k rozumné spotřebě
Tvůrci, kteří se proti nadměrné spotřebě vymezují, se převážně na TikToku snaží dokázat, že je normální mít jeden pár bot na jedno roční období nebo třeba pálit jednu svíčku do té doby, dokud ji nespotřebujete. Celé hnutí tak naráží na potřebu obrnit se neustálému přísunu videí a fotek, dávající nám pocit, že „tuhle věc“ musíme mít.
@kbedfinance Underconsumption Core🌟 Just a reminder that you dont need to be buying a million products to feel pretty and to take care of yourself💁🏼♀️ #underconsumption #minimalist #femalefinance #budgeting #financialtransparency #savingmoney #CapCut ♬ original sound – speedz!
Jedná se tedy protentokrát o trend, který snad nikomu na jinak kritických sociálních sítích nemůže vadit. Stovky influencerů sdílí své přehnaně obrovské sbírky tělových peelingů nebo parfémů, které se dřív zkazí, než je spotřebují, a veřejně se zavazují k underconsumption životnímu stylu. Nám podobný krok rovněž dává smysl.
Někdy je totiž osvěžující si přečíst, že nevadí, když jsme snad jediní na planetě, kteří nebudou vlastnit onu beznadějně vyprodanou a trendy tvářenku. Možná se nám sice líbí, ale když nás někdo zvenčí popostrčí a potvrdí nám, že bohatě stačí ta, kterou máme doma, dokážeme se cítit pod o něco menším tlakem. A ušetříme tak nejen peněženku, ale i planetu.
Zdroje: Instagram, Tik Tok