Umělá inteligence vtrhla do fashion průmyslu jako velká voda a začala ho zásadně měnit. Velké i menší značky hledají cesty, jak AI co nejlépe využívat ve svůj prospěch. Ukazuje se, že se jedná nejen o cestu k větší efektivitě, ale také způsob jak být společensky zodpovědnější. Zákazníci tak získají spoustu výhod, například snadnější on-line nakupování.
První reakcí na ofenzivu AI v kreativních odvětvích byl strach. Nesebere umělá inteligence práci nadaným umělcům už jen proto, že její fantazie je bez hranic, a navíc dokáže „vyplivnout“ desítky řešení prakticky okamžitě? Nebudou návrháři zbyteční? Letošní rok ukazuje, že žádnou pohromu podobného typu očekávat nemusíme. AI se stala užitečným pomocníkem v denním chodu módních značek.
Umělá inteligence dokáže předpovědět trendy. Navíc výrazně zkrátí kreativní proces
Značky využívají AI k usnadnění procesů navrhování. Na základě zadaných podnětů tak vygenerují obrázky oblečení, které vizualizují různé materiály a vzory. Návrháři tak okamžitě vidí, co s čím ladí a jak může vypadat reálný výsledek. Šetří tím čas i energii, brainstorming a porady tak mohou být o poznání kratší. Práce na kreativní zakázce je přitom jasně rozdělená.
Zdroj: AI Fashion Week, Maria Vinagre, Barbara Fumarola
Umělá inteligence dokáže navíc rychle zpracovávat rozsáhlé soubory dat, na základě jejich analýzy identifikovat nové trendy a následně navrhovat inovativní prvky designu. Samotní umělci pak přinášejí hloubku v podobě emoční inteligence, kulturního povědomí a porozumění lidské zkušenosti. Ukázkou, jak může kreativita podpořená AI vypadat, byl už druhý ročník AI Fashion Weeku.
Zisky módního průmyslu se zřejmě zvýší. Omezení nadprodukce uleví planetě
Ukazuje se navíc, že módní průmysl může díky AI vydělávat více. Zároveň ale zvládne snižovat negativní dopady na životní prostředí, které bývají častým terčem kritiky. Už je to i vyčísleno, poradenská společnost McKinsey loni předpověděla, že umělá inteligence by mohla v příštích třech až pěti letech zvýšit provozní zisky módního a luxusního sektoru o 150 až 275 miliard dolarů.
Díky lepšímu predikování trendů a upravení dodavatelského řetězce, k čemuž značky AI rovněž využívají, se totiž dá výrazně snížit jinak škodlivá nadprodukce. Zjednodušeně řečeno, móda má díky novým technologiím nastartováno k tomu, aby lépe odpovídala zákaznickému očekávání. Odborníci předpovídají, že na skládce skončí méně nikým nechtěného oblečení.
Spokojenější zákazník vrací méně zboží. AI umí poradit s barvou i střihem
K větší zákaznické spokojenosti, a tím pádem menšímu plýtvání, mají přispět i nástroje založené na AI určené přímo zákazníkům. Existují virtuální stylisté, kteří poradí, jaké barvy jdou nejlépe k pleti daného zákazníka. Jiní se věnují hledání vhodných střihů nebo na základě zadaných mír dodají seznam značek, jež dotyčnému dokonale sednou. To všechno by mělo vést k efektivnějšímu on-line nakupování bez nadměrného vracení nepadnoucího zboží.
Zdroje: BBC, Financial Times, Guardian, Built it, Premiere Vision, Instagram, YouTube