Sociálním sítím v posledních letech dominují všemožné tipy vedoucí ke zdravějšímu životnímu stylu. Uživatelé TikToku proto s nadšením přivítali rovněž sleepmaxxing, tedy trend slibující zlepšení kvality spánku. Experti ovšem varují, že mnohé z virálních rad mohou často vést přesně k opačnému výsledku a spánek zhoršit.
Každý trend, který si prorazí cestu na poli TikToku, je nutné brát s rezervou. Dvojnásobně to ale platí u těch, diktujících zdánlivě jednoduché a „utajené“ rady. Pokud tedy při brouzdání na oblíbených sociálních sítích narazíte na takzvaný sleepmaxxing, buďte na pozoru. I když je hlavním cílem nejnovějšího lifestyle trendu zlepšit kvalitu spánku, může vést k přesně opačnému výsledku.
Trend je ovšem, jak už to tak bývá, z části postavený na užitečných tipech. Pokud vás dlouhodobě trápí nekvalitní spánek, pak vám jistě pomohou osvědčené a desítky let známé kroky. Každý den byste například měli ulehnout do postele ve stejný čas. Kromě pravidelného spánku vám zaručeně pomůže také chladná a tmavá ložnice, ráno ovšem rozzářená přirozeným světlem.
Minimálně šest, ale někdy i více, hodin před spaním nepijte kofein. Několik hodin před ulehnutím není ani vhodné pít alkohol a jíst velká jídla. Dbejte i na to, abyste alespoň 45 minut před odplutím do říše snů odložili telefon. Nutno dodat, že dává smysl, proč je sleepmaxxing tak oblíbený. Nové generace totiž oproti těm předešlým kladou větší důraz na balanci pracovního a osobního života.
Přílišná fixace na spánek nepomáhá. Odpočinek může naopak zhoršit
Pozor byste si naopak měli dávat na více virální tipy. Oblíbené je například doporučování suplementů, jako je hořčík či melatonin. Magnesium může ovšem kolidovat s jinými prášky. Některé z prodávaných „pomocníků“ mohou zase obsahovat až příliš vysokou a nepřirozenou dávku melatoninu. Další tipy pak nejsou rizikové, neexistuje ovšem dost vědeckých důkazů na jejich potvrzení.
@carolinecitelli #mouthtape #amazonfind ♬
Platí to například pro používání pásky přes pusu, údajně pomáhající s chrápáním. To stejné platí také pro „roztahovače“ nosních dírek usilujících o stejný cíl. Experti rovněž poukazují na to, že není potřeba investovat do drahých přístrojů vytvářejících bílý hluk či sledujících spánek. Často se navíc může stát, že přílišné zaměření na spaní ho zhorší, a to kvůli nechtěně vytvořené úzkosti.
Zdroje: Healthline, Glamour, Very Well Health, TikTok, Instagram